Neomejen dostop | že od 9,99€
Spremljamo dogajanje na Bližnjem vzhodu:
19.52 Belgija pozvala EU k sankcijam proti izraelskim skrajnežem
EU bi morala preučiti možnost prepovedi vstopa v Evropo za ekstremistične Izraelce, ki pozivajo k nasilju nad Palestinci, je danes izjavil belgijski premier Alexander De Croo. Predlagal je uvedbo sankcij za skrajneže, med drugim za izraelskega ministra za dediščino Amičaja Elijahuja, ki dopušča možnost uporabe jedrske bombe na območju Gaze.
»Naša država mora zagotoviti, da se tistim, ki zagrešijo huda kazniva dejanja, na primer tistim, ki izvajajo nasilje na Zahodnem bregu, prepreči vstop v našo državo in Evropsko unijo,« je De Croo dejal v belgijskem parlamentu. Ob tem je obsodil izraelsko nasilje nad Palestinci na zasedenem Zahodnem bregu in dodal, da je pomanjkanje ukrepov proti takim nasilnim skrajnežem nesprejemljivo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Predlagal je, da bi lahko uvedli sankcije za posameznike, med drugim za »ministra, ki poziva k uporabi jedrskega orožja proti prebivalstvu, ki ne more storiti ničesar in ki že danes živi v grozljivih razmerah«. To je pred dnevi izjavil Elijahu, zaradi sporne izjave pa je bil do nadaljnjega suspendiran z vladnih srečanj.
17.48 Washington: Izrael bo izvajal štiriurne premore na severu Gaze
Izrael bo dnevno izvajal štiriurne »premore« vojaških operacij na severu območja Gaze, je danes sporočila Bela hiša. To na naj bi omogočilo dostavo humanitarne pomoči v oblegano enklavo in pomagalo civilistom, da se umaknejo na varno. Kot je danes dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost John Kirby, se je Izrael strinjal, da bo vsak dan izvajal štiriurne prekinitve svojih vojaških operacij na območju severnega dela Gaze.
Obvestila o »premorih« bodo objavljena tri ure pred njihovim začetkom, je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Kirby, ki je odločitev Izraela označil za »pomemben prvi korak«, s katerim bi zagotovili, da ima civilno prebivalstvo možnost umika na varnejša območja, stran od spopadov. Kirby je še dejal, da bo med temi premori mogoče dostaviti humanitarno pomoč na območje Gaze. Prvi premor naj bi Izraelci napovedali že danes, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kirby je sicer ponovil ameriško stališče, da zdaj ni čas za prekinitev ognja, češ da bi to zgolj pomagalo palestinskemu oboroženemu gibanju Hamas »legitimizirati« napade na Izrael 7. oktobra.
16.55 Golob: V Gazi nujna takojšnja humanitarna prekinitev spopadov
Slovenski premier Robert Golob je na konferenci za pomoč Gazi v Parizu danes poudaril pomen dostopa humanitarne pomoči tamkajšnjim prebivalcem. Kot je ob tem opozoril, je za dostavo humanitarne pomoči nujno, da pride do takojšnje humanitarne prekinitve spopadov med Izraelom in palestinskim oboroženim gibanjem Hamas.
Premier Golob se je danes udeležil mednarodne humanitarne konference za pomoč civilnemu prebivalstvu v Gazi, ki jo je v Parizu gostil francoski predsednik Emmanuel Macron. Ključni cilj konference je bil izboljšanje koordinacije mednarodne pomoči za Gazo ter zbiranje dodatnih humanitarnih sredstev za prizadeto prebivalstvo.
Voditelji držav članic EU, visoki predstavniki arabskih držav ter mednarodnih in regionalnih organizacij so se na srečanju strinjali, da je treba teroristični napad Hamasa na Izrael 7. oktobra najostreje obsoditi, pri čemer je Slovenija že večkrat pozvala tudi k takojšnji brezpogojni izpustitvi talcev, ki jih je zajel Hamas.
Po besedah Goloba je bombardiranje civilnih ciljev v Gazi, ki smo mu priča danes, popolnoma nesorazmerno s pravico do obrambe. »Pozivi, naj Izrael pri tem spoštuje mednarodno pravo, predvsem pa mednarodno humanitarno pravo, do sedaj žal niso bili uspešni,« je dejal, kot so sporočili iz kabineta predsednika vlade.
Slovenski premier je v svojem nastopu opozoril tudi na humanitarno krizo v Gazi. Po njegovem prepričanju ne moremo govoriti o dostavi humanitarne pomoči civilistom, če pred tem ne pride »do takojšnje humanitarne prekinitve spopadov«.
Slovenija je po Golobovih besedah za humanitarno pomoč že veliko prispevala, med drugim je vlada v sredo potrdila dodaten milijon evrov pomoči in tako podvojila prispevek za pomoč Palestincem.
13.47 Izrael nadaljuje napade v Gazi in racije na Zahodnem bregu
Izraelska vojska je danes nadaljevala s spopadi na območju Gaze, v katerih je po deseturni bitki zavzela oporišče skrajnega palestinskega gibanja Hamas. Prav tako je ponovno odprla koridor za evakuacijo civilistov s severa na jug Gaze. Izrael medtem z racijami nadaljuje tudi na zasedenem Zahodnem bregu, v katerih je umrlo sedem Palestincev. Izraelska vojska trdi, da je zavzela oporišče Hamasa v begunskem taborišču Džabalija in pojasnila, da so med spopadi, ki naj bi trajali deset ur, »likvidirali teroriste, zajeli veliko količino orožja ter odkrili številne predore«, poroča britanski BBC.
Palestinska tiskovna agencija Wafa medtem poroča, da so izraelska letala bombardirala in uničila eno od hiš v Džabaliji, pri čemer so številni ujeti pod ruševinami. Od začetka kopenske ofenzive v Gazi so izraelske sile uničile že 130 podzemnih predorov Hamasa. »Inženirji si trenutno prizadevajo razkriti in uničiti teroristično infrastrukturo Hamasa v Gazi, vključno s predori. Odkrita skladišča vode in kisika v predorih kažejo, da se Hamas pripravlja na daljše bivanje pod zemljo,« je še dodala vojska.
Izraelsko obleganje in bombardiranje Gaze se je začelo 7. oktobra, ko so napadi Hamasa v Izraelu zahtevali življenja 1400 ljudi, napadalci pa so zajeli okrog 240 talcev. Ministrstvo za zdravje v Gazi trdi, da je bilo v izraelski ofenzivi ubitih okrog 10.600 ljudi, od tega več kot 4000 otrok.
Izrael medtem nadaljuje tudi racije na zasedenem Zahodnem bregu, kjer so izraelske sile danes v begunskem taborišču Dženin ubile sedem Palestincev, so po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočile tamkajšnje palestinske oblasti. Od začetka najnovejše zaostritve bližnjevzhodne krize je bilo tako v spopadih z izraelskimi silami na Zahodnem bregu po podatkih palestinskega ministrstva za zdravje ubitih več kot 150 Palestincev, še okoli tisoč pa je bilo aretiranih, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
13.40 Netanjahu znova zavrnil prekinitev ognja v Gazi brez izpustitve talcev
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v sredo kot lažne govorice zavrnil poročanje več medijev, da v zameno za večdnevno humanitarno prekinitev ognja potekajo pogajanja o izpustitvi več kot deset talcev, ki jih med 240 na območju Gaze zadržuje skrajno palestinsko gibanje Hamas. Ponovil je, da je izpustitev talcev pogoj za prekinitev ognja. »Želim utišati vse vrste lažnih govoric, ki jih slišimo iz vseh smeri, in ponoviti jasno stvar: brez izpustitve naših talcev ne bo prekinitve ognja,« je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
To je dejal, potem ko je po poročanju medijev vir blizu Hamasa povedal, da potekajo poganja za izpustitev 12 talcev, od tega je šest Američanov, v zameno za tridnevno prekinitev ognja. Z dogovorom naj bi želeli omogočiti dostavo več humanitarne pomoči prebivalcem v Gazo, kjer so zaradi vsesplošnega pomanjkanja po ocenah Združenih narodov razmere katastrofalne.
Drugi vir pa je dejal, da na pogajanjih posreduje Katar, ki se usklajuje z ZDA, in da naj bi govorili o »izpustitvi 10 do 15 talcev v zameno za 48- do 72-urni humanitarni premor«. Nemška tiskovna agencija DPA je medtem poročala, da ji je visoki predstavnik Hamasa Osama Hamdan potrdil, da potekajo resna pogajanja. Dodala pa je, da obstajajo skrbi, da Izrael na prizadevanja ne odgovarja. Netanjahu sicer ni jasno povedal, ali misli na izpustitev vseh talcev, so pa svojci talcev v odzivu na poročanje medijev o pogajanjih vztrajali, da bi »vsak korak v smeri prekinitve ognja moral vključevati izpustitev vseh talcev iz Gaze«, poroča AFP. Izrael, z njim pa tudi ZDA, so namreč pripravljeni samo na krajše humanitarne premore.
13.24 Na OZP podpora deklaraciji o razmerah na območju Palestine in Izraela
Odbor DZ za zunanjo politiko je danes podprl deklaracijo o razmerah na območju Palestine in Izraela, ki poziva k takojšnji prekinitvi sovražnosti, vzpostavitvi premirja in humanitarnih koridorjev v Gazi. Deklaracijo, ki so jo vložili koalicijski poslanci, o njej pa bo glasoval še DZ, je v 15-članskem odboru brez glasu proti podprlo devet poslancev.
Namen deklaracije je, da se DZ pridruži odločnemu odzivu mednarodne skupnosti in pozove vpletene v konflikt k takojšnjemu prenehanju spopadov, premirju ter zaščiti vseh civilistov in izpustitvi zajetih talcev, je v imenu predlagateljev, poslancev koalicije, dejal Dušan Stojanovič (GS). Deklaracija je tudi poziv k brezpogojnemu umiku blokad dobave humanitarne pomoči, je dejal.
Slovenija, ki bo v kratkem zasedla mesto nestalne članice Varnostnega sveta ZN, bi morala v mednarodno skupnost in vsem vpletenim stranem v konfliktu poslati jasno sporočilo in nedvoumno stališče ter podati ukrepe, kar je tudi zapisano v predlogu deklaracije, je dodal.
Pobudo za sprejem deklaracije, ki da celovito naslavlja razmere na Bližnjem vzhodu, je na seji pozdravila zunanja ministrica Tanja Fajon. Tudi vlada poziva k takojšnjemu humanitarnemu premirju ter vzpostavitvi humanitarnih koridorjev, da bi nujno potrebna pomoč lahko prišla do civilistov v Gazi, je poudarila in izrazila obžalovanje, da sta mednarodna skupnost in EU razdeljena glede odziva.
Na seji odbora je bilo največ razprave o poimenovanju Hamasa, ki so ga predlagatelji v dokumentu opredelili kot skrajno palestinsko gibanje, v opozicijskih SDS in NSi pa so vztrajali pri navedbi, da gre za teroristično organizacijo.
12.03 Macron na konferenci za pomoč Gazi pozval k prekinitvi ognja med Izraelom in Hamasom
Francoski predsednik Emmanuel Macron je danes v Parizu ob odprtju konference o humanitarni pomoči prebivalstvu v Gazi pozval k prizadevanjem za prekinitev ognja med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas. Napovedal je tudi, da bo Francija letos povečala humanitarno pomoč za ljudi v Gazi na sto milijonov evrov.
Gostitelj srečanja Macron je ob začetku konference pozval k »prizadevanjem za prekinitev ognja« med Izraelom in Hamasom v Gazi, kjer se ob izraelski ofenzivi v odgovor na Hamasove napade 7. oktobra krepi humanitarna kriza, na območju pa primanjkuje elektrike, goriva, vode in medicinskih pripomočkov. »Na kratki rok si moramo prizadevati za zaščito civilistov. Za to zelo hitro potrebujemo humanitarni premor in moramo si prizadevati za prekinitev ognja,« je dejal Macron udeležencem konference, med katerimi je tudi slovenski premier Robert Golob.
11.30 Zaprti prehod Rafa
Medtem ko se pritiski na oblasti v Kairu, da na stežaj odprejo vrata mejnega prehoda Rafa za palestinske civiliste, povečujejo, tuji mediji poročajo, da je bil prehod Rada danes zjutraj še zaprt. Hamas je dejal, da želi, da skozi prehod pustijo več ranjenih iz Gaze – preden bodo tudi izpustili talce, navaja BBC.
Kot poroča Al Džazira, je včeraj skozi prehod v Gazo vstopilo skupno 106 tovornjakov pomoči in reševalnih vozil. Zaloga humanitarne pomoči sicer še vedno ne zadovoljuje potreb enklave.
Prehod Rafa so za imetnike tujih potnih listov in ranjene Palestince za odhod z območja Gaze odprli 1. novembra, potem ko je bil tri tedne zaprt. Znova so ga zaprli v soboto, v ponedeljek pa nato odprli. Ob nadaljevanju spopadov na območju je Izrael včeraj znova za štiri ure odprl pot za Palestince, da zapustijo sever Gaze in se odpravijo na jug.
10.00 WHO opozarja na širjenje bolezni v Gazi
Gaza se sooča s povečanim tveganjem širjenja bolezni zaradi izraelskih zračnih bombardiranj, ki so motile zdravstveni sistem in dostop do čiste vode ter povzročile, da so se ljudje gnetli v zavetiščih, je v sredo opozorila Svetovna zdravstvena organizacija, poroča Guardian.
»Medtem ko število smrtnih žrtev in poškodb v Gazi zaradi okrepljenih napadov še naprej narašča, intenzivna prenaseljenost ter porušeni zdravstveni, vodni in sanitarni sistemi predstavljajo dodatno nevarnost: hitro širjenje nalezljivih bolezni,« so poudarili v WHO. Pomanjkanje goriva v gosto naseljeni enklavi je povzročilo zaprtje obratov za razsoljevanje, kar pa je povečalo tveganje za širjenje bakterijskih okužb, denimo driske.
Od sredine oktobra je bilo po podatkih WHO prijavljenih več kot 33.551 primerov driske, večina pri otrocih, mlajših od pet let. Pomanjkanje goriva je tudi zmotilo zbiranje trdnih odpadkov, kar je po poročanju WHO ustvarilo »okolje, ugodno za hitro in široko razširjeno širjenje žužel in glodavcev, ki lahko prenašajo in prinašajo bolezni.« Za zdravstvene ustanove je namreč v teh pogojih pravzaprav nemogoče vzdrževati osnovne ukrepe za preprečevanje okužb, to pa povečuje tveganje okužbe pri poškodbah, operaciji ali porodu.
9.41 Pogajanja za tridnevno prekinitev ognja
Potekajo pogajanja za dosego tridnevne humanitarne prekinitve ognja v Gazi v zameno za izpustitev približno ducata talcev, ki jih drži Hamas, poroča AP. To sta sporočila dva uradnika iz Egipta: eden iz Združenih narodov in zahodni diplomat, ki sta anonimno spregovorila o občutljivih diplomatskih prizadevanjih, navaja Guardian.
Dogovor bi omogočil vstop večje količine pomoči na oblegano ozemlje, vključno z omejenimi količinami goriva, da bi ublažili čedalje slabše razmere za 2,3 milijona Palestincev, ki so tam ujeti. Po besedah uradnikov in diplomata pri teh pogajanjih posredujejo Katar, Egipt in ZDA. Eden od egiptovskih uradnikov pravi, da so o podrobnostih dogovora razpravljali ta teden v Kairu z gostujočim vodjo Cie in izraelsko delegacijo. Uradnik je dejal, da posredniki zaključujejo osnutek dogovora.
09.35 Izraelska vojska aretira še več Palestincev po vsem Zahodnem bregu
Izraelska vojska je sporočila, da je aretirala devet ljudi na okupiranem Zahodnem bregu, in dodala, da je zaplenila orožje v begunskem taborišču Jenin, v vasi Ya'bad in Betlehemu, poroča Al Džazira.
Izraelske oblasti so prav tako izdale ukaze za rušenje hiš dveh borcev, ki sta bila obtožena izvajanja smrtonosnih napadov v začetku tega leta. Z zadnjim valom aretacij je skupno število ljudi, pridržanih na okupiranem Zahodnem bregu, po podatkih vojske preseglo 1430. Palestinska skupina zapornikov pa trdi, da je bilo od 7. oktobra pridržanih več kot 2200 ljudi. V soboto je Amnesty International obsodil izraelske oblasti, ker so močno povečale uporabo samovoljnega pridržanja, ker tako uporabljajo nujne ukrepe, ki »omogočajo nečloveško in ponižujoče ravnanje z zaporniki«, medtem ko niso raziskale »primerov mučenja in smrti v priporu« od začetka vojne.
7.47 Türk obtožil Hamas in Izrael vojnih zločinov
Visoki predstavnik Združenih narodov za človekove pravice Volker Türk je tako skrajno palestinsko gibanje Hamas kot Izrael v sredo obtožil vojnih zločinov. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres pa je ocenil, da veliko civilnih žrtev v Gazi kaže, da z izraelsko operacijo proti Hamasu nekaj ni v redu. »Grozodejstva, ki so jih 7. oktobra zagrešile palestinske oborožene skupine, so bila strašna, brutalna in šokantna. To so bili vojni zločini, prav tako kot nadaljnje zadrževanje talcev,« je dejal Türk na novinarski konferenci ob obisku mejnega prehoda Rafa med Egiptom in območjem Gaze.
Poudaril pa je, da je »izraelsko kolektivno kaznovanje palestinskih civilistov prav tako vojni zločin, kot tudi nezakonita prisilna evakuacija civilistov«, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Dodal je še, da je dolžnost Izraela, da zagotovi, da lahko v Gazi čim več osnovnih življenjskih potrebščin doseže tiste, ki jih potrebujejo.
7.18 Zveza humanitarnih organizacij poziva k prekinitvi ognja v Gazi
Zveza 13 največjih humanitarnih organizacij, med njimi Zdravniki brez meja, Amnesty International in Oxfam, je svetovne voditelje dan pred današnjo mednarodno konferenco o pomoči Gazi pozvala, naj si prizadevajo za prekinitev ognja v palestinski enklavi, kjer se ob izraelski ofenzivi v odgovor na Hamasove napade 7. oktobra krepi humanitarna kriza.
Organizacije pozivajo francoskega predsednika Emmanuela Macrona in voditelje držav, naj storijo vse, kar je v njihovi moči, da bi dosegli takojšnjo prekinitev ognja. Druge prednostne naloge bi morale vključevati konkretne ukrepe za osvoboditev talcev in zaščito vsega civilnega prebivalstva, zagotovitev dostopa humanitarne pomoči v Gazo in spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava. Poleg prej omenjenih so med podpisniki izjave, objavljene v sredo, med drugim tudi organizacije Action Against Hunger, Norveški svet za begunce (NRC) in Mednarodna federacija za človekove pravice.
6.30 Poročali so o močni eksploziji blizu bolnišnice Al Šifa v Gazi
Al Džazira poroča, da so zjutraj prihajala poročila o veliki eksploziji blizu bolnišnice Al Šifa v mestu Gaza. Po poročanju Reutersa je bilo videti ljudi, ki so bili pred bolnišnico, kako bežijo v zavetje po močnem udarcu. Že pred tem so vodje agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) in Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) dejali, da so razmere v tej največji bolnišnici v Gazi katastrofalne, saj so sobe za nujno pomoč prepolne bolnih in ranjenih. Zdravniki so prisiljeni zagotoviti zdravljenje na bolnišničnih hodnikih, na tleh in na prostem, so rekli.
6.00 Na humanitarni konferenci v Parizu o pomoči prebivalstvu v Gazi
Na pobudo francoskega predsednika Emmanuela Macrona bo v Parizu danes potekala mednarodna konferenca o humanitarni pomoči civilnemu prebivalstvu v Gazi, ki se je bodo udeležili številni voditelji ter predstavniki mednarodnih in nevladnih organizacij. Na konferenci bo sodeloval tudi slovenski premier Robert Golob. Glavni cilj konference je izboljšanje koordinacije mednarodne pomoči za Gazo ter zbiranje dodatnih humanitarnih sredstev za prizadeto prebivalstvo.
Na srečanju naj bi bila po napovedih Pariza v ospredju zavzemanje za spoštovanje mednarodnega humanitarnega prava in krepitev dostopa humanitarne pomoči do območja Gaze, ki je od napadov palestinskega oboroženega gibanja Hamas na Izrael v začetku oktobra pod izraelskim obleganjem. Humanitarne razmere v Gazi, kjer izraelska vojska že več kot mesec dni izvaja okrepljene napade in kopenske vojaške operacije, so kritične, na območju primanjkuje elektrike, goriva, vode in medicinskih pripomočkov.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji