Neomejen dostop | že od 9,99€
Na pogrebni slovesnosti za političnim voditeljem palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismailom Hanijo, ki je bil ubit v sredo v atentatu, se je danes v Teheranu zbralo na tisoče ljudi, poročajo tuje tiskovne agencije. Njegov uboj, za katerim po prepričanju Hamasa in Irana stoji Izrael, je sprožil bojazni pred nadaljnjim zaostrovanjem že tako napetih razmer na Bližnjem vzhodu.
Slovensko zunanje ministrstvo (MZEZ) je danes slovenske državljane, ki so v Libanonu, pozvalo, naj zapustijo državo. Dodali so, da so razmere nestabilne, napetosti visoke, dogodki se lahko hitro in brez opozorila stopnjujejo.
Ministrstvo odsvetuje tudi vsa potovanja v Izrael, tistim državljanom, ki so tam, pa svetuje, naj Izrael čim prej zapustijo oziroma ravnajo z največjo stopnjo previdnosti, so zapisali. Po njihovih podatkih je v Izraelu sicer okrog 30 rezidentov, podatka o tem, koliko slovenskih državljanov tam letuje, pa nimajo. Prav tako odsvetujejo potovanja v Iran.
Slovesnosti se je udeležila tudi celotna iranska politična elita, vključno z vrhovnim voditeljem ajatolo Alijem Hamenejem in novim predsednikom Masudom Pezeškianom. Hamenej je pred krsto Hanije, prekrito s palestinsko zastavo, opravil molitev za mrtve.
Množica je s skandiranjem »smrt Izraelu« in »smrt Ameriki« izrazila podporo Haniji in Hamasu ter njihovemu uporu proti Izraelu na območju Gaze, poroča nemška tiskovna agencija DPA. Francoska tiskovna agencija AFP pa izpostavlja, da so slovesnosti v Teheranu potekale v znamenju pozivov k maščevanju smrti Hanije.
Po poročanju AFP so številni zbrani na slovesnosti nosili palestinske zastave in portrete ubitega vodje Hamasa.
Posmrtne ostanke Hanije naj bi po slovesnosti iz Teherana prepeljali v katarsko prestolnico Doha, kjer ga bodo v petek po petkovih molitvah pokopali. Hanija je v zadnjih letih živel v Katarju, ki je ponudil zatočišče političnemu vodstvu Hamasa in tudi posreduje v pogajanjih o prekinitvi ognja v Gazi, kjer je na oblasti Hamas.
Hanija je bil ubit v napadu na rezidenco v Teheranu, potem ko se je v iranski prestolnici v torek udeležil inavguracije novega predsednika Pezeškiana.
Izraelska vojska je danes sporočila, da je bil v napadu, ki ga je 13. julija izvedla v Han Junisu na jugu območja Gaze, ubit vojaški vodja palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohamed Deif, poročajo tuje tiskovne agencije.
Obveščevalci naj bi zdaj potrdili, da je bil Deif v napadu tudi zares ubit. Izraelski premier Benjamin Netanjahu je takrat po napadu dejal, da njegova vlada ni z gotovostjo prepričana, da je bil v napadu ubit Deif, je pa po navedbah izraelske vojske umrl njegov namestnik.
Deif naj bi bil poveljnik vojaškega krila Hamasa, brigad Ezedin al Kasam, in drugi poveljnik Hamasa na območju Gaze, ki je načrtoval in izvedel pokol 7. oktobra.
Izraelska vojska je smrt vojaškega vodje Hamasa potrdila dan po tem, ko je bil v sredo v napadu v Teheranu ubit politični vodja gibanja Ismail Hanija.
Uboj Hanije, za katerim po prepričanju Hamasa in Irana stoji Izrael, in umor enega najvišjih poveljnikov libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra, ki je bil v torek ubit v izraelskem napadu v Bejrutu, sta sprožila bojazni pred nadaljnjim zaostrovanjem že tako napetih razmer na Bližnjem vzhodu.
Iran, ki velja za pomembnega podpornika Hamasa, je v sredo zagrozil z maščevanjem Izraelu za uboj Hanije. Oblasti v Teheranu so ob smrti političnega vodje Hamasa razglasile tudi tridnevno žalovanje.
Cene nafte so se v današnjem azijskem trgovanju še dvignile. Trgovce skrbi širjenje konflikta na Bližnjem vzhodu. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavo v septembru je bilo treba v azijskem trgovanju odšteti 78,51 dolarja, kar je 60 centov več kot ob koncu sredinega trgovanja. Za 2,09 dolarja pa so se podražile septembrske terminske pogodbe za nafto brent, ki so bile pri 80,72 dolarja.
Po mnenju generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa gre za nevarno stopnjevanje razmer. Članice varnostnega sveta ZN so v sredo na izrednem zasedanju v luči atentata pozvale mednarodno skupnost, naj prepreči dodatno stopnjevanje napetosti na Bližnjem vzhodu. Navzoči so bili tudi predstavniki Irana, Izraela in Palestine, ki so si izmenjali obtožbe.
»Komunikacija z raketami, brezpilotnimi letalniki in smrtonosnimi napadi se mora končati,« je dejala namestnica generalnega sekretarja ZN in podsekretarka za politične zadeve Rosemary DiCarlo.
Vseh 15 članic varnostnega sveta je pri tem pozivalo zlasti k deeskalaciji razmer na Bližnjem vzhodu. Kitajska in Rusija sta pri tem obsodili atentat in ga označili za »resen udarec« za nadaljnja pogajanja za prekinitev ognja v Gazi, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Slovenski veleposlanik Samuel Žbogar je izrazil zaskrbljenost zaradi stopnjevanja nasilja v regiji ter obsodil vse nedavne napade, ki so terjali civilne žrtve.
Napada v Bejrutu in Teheranu je označil za »nevarno stopnjevanje razmer«, ob tem pa pozval varnostni svet, naj se zavzame za zadržanost, diplomacijo in prekinitev ognja. Poudaril je, da se je treba nujno izogniti nadaljnjim konfliktom in si prizadevati za trajen mir.
Zasedanja so se udeležili tudi predstavniki šestih držav v regiji, med njimi Irana, Izraela in Palestine, ki so si med seboj izmenjevali obtožbe. Iran in palestinsko gibanje Hamas krivita Izrael za napad, v katerem je bil ubit Hanija, in grozita s povračilnimi ukrepi.
»Umor Hanije pomeni kršitev mednarodnega prava in kaže na namero po stopnjevanju konflikta in razširitvi vojne na celotno regijo,« je dejal iranski veleposlanik pri ZN Amir Saeid Iravani, ki je pri tem pozval varnostni svet ZN k odločnemu ukrepanju.
Iravani je vztrajal pri očitkih vlade v Teheranu, da so atentat izvedle izraelske sile z dovoljenjem in obveščevalno podporo ZDA. Izraelska vlada sicer doslej ni potrdila, da je izvedla napad v Teheranu, Washington pa zanika vsakršno vpletenost.
Izraelski veleposlanik Gilad Erdan je medtem Iran obtožil podpiranja terorizma, veleposlanik ZDA Robert Wood pa je izpostavil izraelsko »pravico do samoobrambe«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji