Neomejen dostop | že od 9,99€
Pred Evropsko unijo je zanimiva druga polovica leta ne samo zaradi sprememb, ki jih bodo prinesle nedavne volitve v evropski parlament, temveč tudi zaradi prihajajočega madžarskega predsedovanja svetu EU. Predstavniki vlade premiera Viktorja Orbána so na današnji predstavitvi prioritet poudarili, da se bo madžarsko predsedstvo ukvarjalo z iskanjem »resničnih rešitev za resnične težave« sedemindvajseterice, toda kritiki se bojijo, da bo Budimpešta naslednjih šest mesecev izkoristila predvsem za širjenje svojih kontroverznih stališč.
Madžarska je v program predsedovanja uvrstila sedem prioritet, in sicer sklenitev novega evropskega pakta o konkurenčnosti, krepitev evropske obrambne politike, odzivanje na nezakonite migracije, uravnotežena in kredibilna širitvena politika, oblikovanje prihodnosti kohezijske politike, na konkurenčnosti utemeljena kmetijska politika ter demografija.
Predstavitev prioritet ni pomirila skrbi pred tem, da bo vodenje ene ključnih evropskih institucij v kratkem prevzela najbolj problematična država članica sedemindvajseterice. Te bo še poglobil uradni slogan madžarskega predsedovanja, ki se glasi »Naredimo Evropo spet veliko« in se očitno zgleduje po Orbánovem političnem somišljeniku Donaldu Trumpu, prvem obrazu populističnega gibanja Naredimo Ameriko spet veliko.
V ozadju naj ne bi bilo povezave s Trumpom
»Želimo pokazati, da smo skupaj močnejši kot vsak posebej in da bi EU morala biti neodvisen globalni akter,« je ozadje izbora slogana Naredimo Evropo spet veliko pojasnil stalni predstavnik Madžarske pri EU Bálint Ódor. V ozadju naj ne bi bilo povezave z Donaldom Trumpom. Ódor ne verjame, da je Trump kadarkoli želel, da bi bila Evropa velika. P. Ž.
»Madžarska bo predsedovanje prevzela v zelo zahtevnem obdobju,« je med predstavitvijo prioritet v Budimpešti poudaril madžarski minister za evropske zadeve Janoś Boka. »V naši soseščini se odvija vojna, grozi nam, da bomo zaostali za našimi globalnimi tekmeci, občutljiva varnostna situacija, nezakonite migracije, naravne nesreče, podnebne spremembe in demografski trendi vsi predstavljajo izziv.« Minister je prav tako izpostavil, da je leto 2024 tranzicijsko in da bo madžarsko predsedstvo moralo sodelovati z novima evropskim parlamentom in evropsko komisijo.
Ministrove izjave v marsičem odražajo pričakovanja opazovalcev, ki pa opozarjajo, da bo manevrski prostor Madžarske vsaj pri spodbujanju zakonodajnega dela EU precej omejen. »Glede na institucionalni cikel bo glavna naloga madžarskega predsedovanja EU nemoteno vodenje institucionalnega prehoda,« je za Delo pojasnila Zsuzsanna Végh, analitičarka pri Nemškem Marshallovem skladu.
Po oceni sogovornice bo predsedovanje predvsem priložnost, da madžarska administracija poskuša izboljšati položaj države v institucijah EU. »Na politični ravni lahko pričakujemo, da bo madžarska vlada uporabila predsedovanje kot platformo za vplivanje na politični diskurz in v ospredje postavila svojo suverenistično vizijo Evrope nacionalnih držav,« je poudarila Zsuzsanna Végh. Prvi korak v tej smeri je bila predstavitev prioritet in uradnega slogana, ki bo brez dvoma dvignil precej prahu.
Madžarska bo krožno predsedovanje prevzela od Belgije s prvim julijem. V naslednjega pol leta namerava v Bruslju in Luxemburgu organizirati 37 formalnih zasedanj sveta EU ter 230 dogodkov na Madžarskem, med katerimi bosta tudi neformalno zasedanje evropskega sveta in vrh voditeljev evropske politične skupnosti.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji