Neomejen dostop | že od 9,99€
Newyorški sodnik je razsodil, da je prejšnji republikanski predsednik Donald Trump leta lagal o svojem premoženju ter si tako pridobival ugodna bančna posojila za svoje nepremičninske in druge posle. Po prepričanju sodnika Arthurja Engorona in tožilke Letitie James so to poslovne prevare, ukaz odpoklica nekaterih dovoljenj za poslovanje pa lahko ohromi delovanje Trump Organization v domačem mestu in zvezni državi.
Ponovni republikanski predsedniški kandidat je na svojem družbenem omrežju govoril o »žalostnem dnevu« za newyorški sistem pravice, ki se namesto z umori in drugimi nasilnimi zločinskimi dejanji ukvarja z njegovim »perfektnim« poslovanjem. »Zaradi takšnega pravosodnega obnašanja tisoči podjetij bežijo iz New Yorka, medtem ko se tako rekoč nihče ne vrača v mesto in državo.« Civilni proces se bo začel oktobra in bo trajal do konca leta. Po prepričanju tožilke Jamesove je Trump vrednost floridskega posestva Mar-a-Lago, newyorškega nebotičnika z nazivom Trump Tower in druge lastnine napihnil za okrogli dve milijardi dolarjev, na tej podlagi pa naj bi si poleg poslovne gradil politično kariero. Tožilka zahteva 250 milijonov dolarjev odškodnine ter prepoved poslovnega delovanja v njegovem domačem New Yorku.
Civilni proces pa je morala sprožiti zato, ker je bil zavrnjen kriminalni, in Trump se brani, da ni nobenih dokazov za škodo nad prebivalstvom. Več točk obtožnice je menda že zastaralo. Svoja podjetja, ki jih je med zasledovanjem politične kariere predal v vodenje sinov Erica in Dona mlajšega, je primerjal z neprecenljivo sliko Mono Liso, njegovo domovanje in klub Mar-a-Lago pa da sta najboljša lokacija.
Proti Trumpu poteka tudi vrsta drugih procesov, dva od njih zaradi domnevnega spreobračanja volilnih rezultatov. Vsi po vrsti pa so doslej le še povečevali njegovo priljubljenost. Prepričljivo vodi v republikanski tekmi za predsedniško imenovanje za volitve prihodnje leto, po nedavni raziskavi javnega mnenje je menda za deset odstotnih točk tudi pred demokratskim predsednikom in sedanjim vodilnim predsedniškim kandidatom svoje stranke Joejem Bidnom.
Velik del Američanov je sklenilo, da pravosodne in druge oblasti z izvorom v demokratski stranki ne izbirajo sredstev za obračunavanje z zanje najnevarnejšim političnim tekmecem, medtem ko prikrivajo dvomljive finančne posle demokratskega »prvega sina« Hunterja Bidna v tujini. Ta naj bi v Ukrajini, Kitajski, Romuniji in marsikje drugje prodajal vpliv svojega očeta iz podpredsedniških časov v administraciji Baracka Obame, obtožujejo republikanski preiskovalci.
Med drugim mu je domnevno pekinška banka nakazala 250.000 dolarjev, in to na delawarski naslov sedanjega predsednika ZDA. Biden je med predsedniško kampanjo zanikal dobičke svoje družine iz Kitajske, republikanci pa sumijo, da so predsednik in njegovi družinski člani na račun slamnatih podjetij pridobili petdeset milijonov dolarjev.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji