Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Rusko letalo nad Barentsovim morjem prestreglo norveško izvidniško letalo

Posadka ruskega lovca je po poročanju tiskovne agencije Tass prepoznala norveško patruljno letalo in ga zasenčila nad Barentsovim morjem.
Odnosi med Norveško in Rusijo so se od začetka vojne v Ukrajini precej zaostrili. (Fotografija je simbolična.) FOTO: Rusko ministrstvo za obrambo prek Reutersa 
Odnosi med Norveško in Rusijo so se od začetka vojne v Ukrajini precej zaostrili. (Fotografija je simbolična.) FOTO: Rusko ministrstvo za obrambo prek Reutersa 
STA
12. 12. 2022 | 17:46
12. 12. 2022 | 18:19
2:25

Rusko lovsko letalo MiG-31 je nad Barentsovim morjem prestreglo norveško izvidniško letalo P-3C Orion, je sporočil ruski nacionalni center za obrambne operacije. Kot so dejali, niso dovolili, da bi norveško letalo prešlo rusko mejo in se je kasneje obrnilo, poroča ruska tiskovna agencija Tass.

»Posadka ruskega lovca je tarčo v zraku prepoznala kot pomorsko patruljno letalo norveških zračnih sil P-3C Orion in ga zasenčila nad Barentsovim morjem. Ni dovolila, da bi prišlo do kršitve državne meje Ruske federacije,« so sporočili iz centra in dodali, da se je ruski lovec v bazo vrnil po tem, ko je norveško letalo naredilo obrat stran od ruske meje.

»Let ruskega lovca je potekal v skladu s strogimi zahtevami glede uporaba mednarodnega zračnega prostora nad nevtralnimi vodami, ne da bi prečkal zračne poti ali letel nevarno blizu tujih letal,« so še navedli pri centru.

Odnosi med Norveško in Rusijo so se od začetka vojne v Ukrajini precej zaostrili. Konec novembra je rusko zunanje ministrstvo na zagovor poklicalo norveškega veleposlanika v Moskvi, potem ko so norveške oblasti zaradi uporabe brezpilotnih letalnikov pridržale več ruskih državljanov.

Sodišče v mestu Tromso na severu Norveške je prav tako sodilo Andreju Jakuninu, sinu nekdanjega šefa ruskih železnic in domnevnega zaupnika ruskega predsednika Vladimirja Putina, ker je ta med obiskom arhipelaga Svalbard uporabil dron. Ruska ambasada v Oslu je oktobra ravnanje norveških oblasti označila za psihozo, pred nekaj dnevi pa je sodišče razsodilo v Jakuninovo korist.

Državi si sicer poleg slabih 24 kilometrov morske meje na skrajnem severu Evrope delita tudi 198 kilometrov dolgo kopensko mejo. 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine