Neomejen dostop | že od 9,99€
20.45 Norveški premier napovedal milijardo evrov pomoči Ukrajini
Norveški premier Jonas Gahr Store je med današnjim obiskom Ukrajine napovedal pomoč Ukrajini v višini milijarde evrov. Sklad za pomoč bo po navedbah norveške vlade namenjen humanitarni pomoči, povojni obnovi, orožju in operativni podpori ukrajinskim oblastem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
19.00 V raketnem napadu blizu Odese najmanj 21 mrtvih
Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v današnjih zračnih napadih na stanovanjski blok in rekreacijski center v mestu Sergijvka v regiji Odesa na jugu države ubitih najmanj 21 ljudi, več deset pa ranjenih. Rakete naj bi izstrelila letala, ki so priletela iz smeri Črnega morja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Devetnadstropni stanovanjski blok je bil delno porušen, pri čemer je umrlo 16 ljudi, so sporočile reševalne službe. V napadu na rekreacijski center je bilo medtem ubitih pet oseb, vključno z otrokom. Bolnišnično oskrbo je potrebovalo 39 ljudi.
17.15 Ukrajina se ograjuje od spornih izjav svojega veleposlanika
Ukrajinsko zunanje ministrstvo se je ogradilo od komentarjev svojega veleposlanika v Berlinu Andrija Melnika v povezavi z nekdanjim vodjo ukrajinskih nacionalistov Stepanom Bandero. Bandera je bil idejni vodja radikalne Organizacije ukrajinskih nacionalistov, ki je bila odgovorna za etnično čiščenje in poboje več deset tisoč Poljakov med drugo svetovno vojno. Z nacistično Nemčijo je sodeloval tudi pri pregonu Judov. Bandera je po drugi svetovni vojni pobegnil v Nemčijo, kjer ga je leta 1959 umoril agent takratne sovjetske tajne službe KGB.
Veleposlanik Melnik je v intervjuju zagovarjal Bandero, rekoč, da »ni bil množični morilec Judov in Poljakov,« in zatrdil, da za takšne obtožbe ni dokazov. »Mnenje, ki ga je veleposlanik Ukrajine v Nemčiji Andrij Melnik izrazil v intervjuju, je njegovo osebno in ne odraža stališča ministrstva za zunanje zadeve Ukrajine,« je v četrtek sporočilo zunanje ministrstvo v Kijevu. Bandera za številne Ukrajince predstavlja narodnega heroja.
15.45 Evropska komisija za oprostitev dajatev na uvoz dobrin za Ukrajince
Evropska komisija je sprejela sklep, ki državam članicam omogoča, da uvoženo blago iz tretjih držav, namenjeno v vojni prizadetim Ukrajincem, začasno oprostijo plačila carine in DDV. Gre za hrano, odeje, šotore, električne generatorje in drugo opremo, so sporočili iz Bruslja. Ukrep bo veljal do konca leta.
Oprostitev plačila carine in DDV bo veljala za blago, ki ga uvozijo bodisi državne organizacije (vključno z regionalnimi vladami, občinami in mesti) bodisi dobrodelne organizacije, ki jih odobrijo pristojni organi držav članic. Ukrep se bo uporabljal retroaktivno od 24. februarja in bo veljal do konca letošnjega leta. Današnji sklep dopolnjuje aprila sprejeta nova pravila o DDV. Ta članicam omogočajo, da oprostitev razširijo na domače dobave blaga in storitev v korist žrtev nesreč.
12.34 V vojni v Ukrajini doslej po podatkih tožilstva ubitih 343 otrok
V Ukrajini je bilo od začetka ruske invazije konec februarja ubitih več kot 300 otrok, več kot 600 pa je bilo ranjenih, je danes po poročanju ukrajinske tiskovne agencije Ukrinform sporočilo ukrajinsko generalno tožilstvo. V vojni sta bili poškodovani tudi 2102 izobraževalni ustanovi, od tega jih je bilo 215 popolnoma uničenih. »V Ukrajini je zaradi oborožene agresije Ruske federacije trpelo več kot 978 otrok. Po uradnih podatkih tožilstva je bilo ubitih 343 otrok, več kot 635 pa jih je bilo ranjenih,« je ukrajinsko generalno tožilstvo navedlo v poročilu.
Največ ubitih ali ranjenih otrok so evidentirali v regiji Doneck, in sicer 339. V regiji Harkov so našteli 185 žrtev, sledijo Kijev (116), Černigov (68), Lugansk (61), Mikolajev (53), Herson (52) in Zaporožje (31). Od začetka ruske invazije je bilo v Ukrajini skupno ubitih najmanj 4731 civilistov. Resnično število bi lahko bilo še veliko večje, saj jih je zaradi vojne tako rekoč nemogoče prešteti, še opozarja Ukrinform.
10.30 Von der Leynova Ukrajino pozvala k pospešitvi protikorupcijskih reform
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v nagovoru ukrajinskega parlamenta povedala, da je članstvo Ukrajine v Evropski uniji »na dosegu roke«, a bo pred tem treba pospešiti in nadgraditi številne protikorupcijske reforme, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V svojem nagovoru je von der Leynova pohvalila ukrajinski parlament in vlado predsednika Volodimirja Zelenskega za hitro in uspešno prizadevanje, da bi Ukrajina postala kandidatka za članstvo v EU. Ponovila je, da Bruselj in članice EU trdno podpirajo Ukrajino, tako v njenem boju z rusko invazijo kot v prizadevanjih za združitev z evropsko družino.
»Ustvarili ste impresiven protikorupcijski stroj, vendar pa te institucije zdaj potrebujejo prave ljudi na visokih položajih,« je dejala von der Leynova in pri tem poudarila, da je treba nadgraditi reforme, ki so bile uvedene leta 2014, in se tako boriti proti korupciji in vplivu oligarhov na ukrajinsko gospodarstvo. »Čim prej je treba imenovati novega vodjo specializiranega protikorupcijskega tožilstva in novega direktorja ukrajinskega nacionalnega protikorupcijskega urada,« je opozorila predsednica evropske komisije. Pri tem je parlament pozvala, naj zakone sprejema v skladu z normami, ki jih spodbuja Svet Evrope, da bi izboljšali postopke izbire neodvisnih sodnikov ustavnega sodišča. Za zaščito svobode tiska v državi pa bi po njenih besedah moral biti ustanovljen še neodvisni medijski regulator.
Zelenski je medtem dejal, da Ukrajina in EU začenjata novo poglavje v svoji zgodovini. »Zdaj nismo blizu. Zdaj smo skupaj. Ukrajina se bori za svoje vrednote in da bi bila v evropski družini,« je povedal v parlamentu.
Hkrati je poudaril, da pot do statusa kandidatke ni bila lahka. Trajala je 115 dni, zato po njegovem mnenju pot do članstva ne bi smela trajati desetletja. »To pot bi morali prehoditi hitro,« je še dodal.
09.40 Zelenski: Ukrajina začela izvažati elektriko v EU
Ukrajina je prek Romunije začela izvažati elektriko v EU, je v četrtek sporočil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. To se dogaja v časih, ko Rusija zmanjšuje dobavo plina Uniji zaradi njene podpore Kijevu, ki se brani pred rusko agresijo, in mora povezava iskati alternativne možnosti za zagotovitev varne preskrbe z energijo. Storjen je bil »pomemben korak v našem približevanju Evropski uniji«, je dejal predsednik Ukrajine, katere kandidaturo za članstvo v EU je prejšnji teden podprlo sedemindvajset članic Unije.
Ukrajina je po besedah Zelenskega začela pospešeno izvažati električno energijo na ozemlje EU prek Romunije. »To je šele prva faza. Pripravljamo se na povečanje ponudbe,« je povedal ukrajinski predsednik. Prepričan je, da je pomemben del ruskega plina, ki ga porabijo Evropejci, mogoče nadomestiti. Kot je dejal, ne gre samo za vprašanje prihodkov od izvoza za Ukrajino, ampak »za vprašanje varnosti vse Evrope«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Več evropskih držav, med njimi Italija in Nemčija, je močno odvisnih od ruskega plina, a so bile zaradi zmanjšanja dobav iz Rusije prisiljene poiskati alternativne možnosti. Ukrajinsko elektroenergetsko omrežje je bilo sredi marca priključeno na evropsko omrežje, kar je kljub vojni v državi pripomoglo k pretoku preskrbe z elektriko. Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je v četrtek na twitterju zapisala, da bo ukrajinski izvoz »zagotovil dodaten vir električne energije za EU. Ukrajini pa prepotrebne prihodke«. »Torej imamo oboji koristi,« je dodala.
08.43 Ukrajina potisnila ruske sile s Kačjega otoka
Ukrajina je potisnila ruske sile s Kačjega otoka, strateškega črnomorskega otoka ob južni obali blizu mesta Odesa, piše Guardian. Rusija je umik s Kačjega otoka pri pristaniškem mestu Odesa prikazala kot »kretnjo dobre volje«. Ukrajinska vojska pa je zdaj sporočila, da so Rusi zbežali z otoka z dvema gliserjema po seriji ukrajinskih topniških in raketnih napadov. Zmaga Ukrajine bo oslabila vse načrte Rusije za prihodnji kopenski napad na ta del obale, pravijo ukrajinski uradniki. Valerij Zalužni, poveljnik ukrajinskih oboroženih sil, je dejal, da so havbice ukrajinske proizvodnje Bohdana igrale pomembno vlogo pri preusmerjanju ruskih sil s Kačjega otoka, in se zahvalil tujim partnerjem za njihovo podporo.
Rusko obrambno ministrstvo je izjavilo, da je izpolnilo zadane naloge in se taktično umika, da bi omogočilo izvoz žita iz ukrajinskih črnomorskih pristanišč. »Za organizacijo humanitarnih žitnih koridorjev v okviru izvajanja skupnih dogovorov, doseženih s sodelovanjem ZN, se je Ruska federacija odločila zapustiti svoje položaje na Kačjem otoku,« so sporočili z ministrstva.
08.38 V napadu ubita dva otroka
Med 18 žrtvami napada na Odeso sta bila tudi dva otroka, kažejo zadnji podatki regionalnega guvernerja Maksima Marčenka. Kot je ta objavil na telegramu, je »bilo doslej identificiranih 18 žrtev, med njimi 2 otroka, 31 oseb pa je bilo hospitaliziranih, med njimi štirje otroci in nosečnica. Še osem jih je poiskalo zdravniško pomoč. Izpod ruševin so rešili osem ljudi, med njimi tri otroke. Reševalna dela se nadaljujejo,« njegove besede povzema Guardian.
07.25 Ruske rakete zadele stavbi v Odesi, umrlo je 17 ljudi
Ukrajinske oblasti so sporočile, da je bilo v današnjih zračnih napadih na stanovanjski blok in rekreacijski center v mestu Bilgorod-Dnistrovski v regiji Odesa na jugu države ubitih najmanj 17 ljudi, več deset pa ranjenih. Rakete so domnevno izstrelila letala, ki so priletela iz smeri Črnega morja, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Devetnadstropni stanovanjski blok je bil delno porušen, pri čemer je umrlo 14 ljudi, 30 pa jih je bilo ranjenih, so sporočile reševalne službe, ki jim je iz ruševin uspelo rešiti sedem ljudi, med njimi tudi tri otroke. V napadu na rekreacijski center so bile medtem ubite tri osebe, vključno z otrokom, ena pa je bila ranjena.
Tiskovni predstavnik vojaške uprave v Odesi Sergej Bratčuk je povedal, da so rakete izstrelila letala, ki so priletela iznad Črnega morja. Pri tem je ljudi pozval, naj na spletu ne objavljajo informacij o reševalni operaciji. Napad se je zgodil le dan po tem, ko so ruske sile zapustile svoje položaje na Kačjem otoku ob obali Odese in nekaj dni po tem, ko so ruske rakete uničile nakupovalno središče v Kremenčuku v osrednji Ukrajini, pri čemer je bilo ubitih najmanj 20 civilistov. V izjavi ruskega obrambnega ministrstva je bil umik s Kačjega otoka opisan kot gesta dobre volje, ki naj bi pokazala, da se Moskva ne bo vmešavala v prizadevanja ZN za organizacijo izvoza žita iz Ukrajine. Ukrajinski uradniki pa so umik hitro označili za zmago proti ruskim silam.
Ukrajinski poslanec Roman Hriščuk je delil videoposnetek, domnevno iz napada. »Samo predstavljajte si: zbudite se in ugotovite, da ni izhoda. Ljudje so ostali ujeti v svojih stanovanjih, potem ko so ruske rakete zadele stanovanjsko stolpnico v Odesi,« je zapisal ob videu.
05.00 Češka za krmilo EU v senci vojne v Ukrajini in energetske krize
Predsedovanje svetu EU z današnjim dnem od Francije za pol leta prevzema Češka, ki bo za krmilo povezave stopila drugič. Češko predsedovanje bo nedvomno v znamenju trajajoče vojne v Ukrajini. Med glavnimi temami so ob Ukrajini še energetska varnost, krepitev obrambnih zmogljivosti Evrope ter odpornost gospodarstva in demokratičnih institucij.
Češka prevzema predsedovanje v času, ko se Evropska unija sooča z naraščajočo inflacijo in visokimi cenami energije, hkrati pa se spoprijema s posledicami vojne v njeni vzhodni sosedi in po novem tudi kandidatki za članstvo v EU Ukrajini.
00.00 Indonezijski predsednik Putinu predal sporočilo Zelenskega
Indonezijski predsednik Joko Widodo je včeraj v Moskvi dejal, da je ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu predal sporočilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Pri tem več podrobnosti ni navedel, prav tako nobena izmed sprtih strani ni povedala, kaj je bila vsebina sporočila, poroča francoska tiskovna agencije AFP. »Predsedniku Putinu sem prenesel sporočilo predsednika Zelenskega,« je po pogovorih z ruskim predsednikom izjavil Widodo in dodal, da je pripravljen pomagati pri komunikaciji med voditeljema.
Widodo se je pred prihodom v Moskvo v sredo mudil na obisku v Kijevu. »Čeprav so zunanje razmere še vedno težke, je še vedno pomembno, da se približujemo dogovoru in odprtemu dialogu,« je še dejal indonezijski predsednik. Izrazil je tudi željo svoje domovine, da bi se vojna v Ukrajini kmalu končala, in svetovne voditelje pozval, naj »oživijo duha sodelovanja«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se