Sarajevo – V Bosno in Hercegovino je od začetka leta po podatkih oblasti nezakonito prišlo 2869 ljudi, poroča časnik
Nezavisne novine. Tiskovni predstavnik Visokega komisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR) Neven Crvenković je ob tem poudaril, da še ni mogoče govoriti o krizi, bi se pa lahko razmere zaostrile. Doslej je za azil v BiH zaprosilo 400 ljudi, je še povedal Crvenković.
V Mednarodni organizaciji za migracije (IOM), ki prav tako deluje pod okriljem ZN, so medtem razmere na terenu že označili za manjšo humanitarno krizo. V uradnih namestitvenih centrih je na voljo zgolj 200 postelj, medtem ko je zdaj v državi skoraj tri tisoč migrantov in beguncev. Ti so predvsem v Sarajevu, Bihaću in Veliki Kladuši, kjer spijo na prostem ali v zapuščenih stavbah, so navedli na IOM. Ob vse višjih temperaturah, ki prihajajo s pomladjo in poletjem ter vse slabših higienskih razmerah narašča tudi nevarnost za javno zdravje.
Na grško-albanski meji čaka do 60.000 migrantov
Sedem hrvaških policijskih uprav ob meji z BiH je prejelo jasna navodila o strožjem nadzoru državne meje zaradi večjega pritiska migrantov, ki želijo iz BiH vstopiti v Hrvaško, poroča Jutarnji list. Časnik dodaja, da se razmere ne morejo primerjati z dogajanjem izpred dveh let, a so kljub temu zelo resne.
Nov val migrantov na tem območju sledi oblikovanju nove migrantske poti, ki vodi iz Grčije v Albanijo in Črno goro, od tam pa v BiH. Ta pot se je odprla po zaprtju nekdanje tako imenovane balkanske poti, ki je iz Makedonije vodila v Srbijo in na Hrvaško, od tam pa v Slovenijo.
Na meji med Grčijo in Albanijo zdaj čaka od 50.000 do 60.000 migrantov, katerih cilj je Zahodna Evropa, še piše Jutarnji list.
Oblasti federacije BiH so pred kratkim državne oblasti pozvale, naj po celotni državi uredijo namestitve za migrante. Predsednik Republike Srbske
Milorad Dodik je izključil možnost, da bi njegova entiteta sprejela migrante. To je v nedeljo potrdila tudi vlada Republike Srbske. Tamkajšnja premierka Željka Cvijanović je povedala, da nimajo ne ustreznih pogojev ne finančnih sredstev za sprejem migrantov.
Vlada te entitete je državne oblasti pozvala tudi, naj na mejo pošlje vojsko, če bo treba, pa mejo tudi zapre. Na IOM so ob tem opozorili, da je samo v zadnjih treh tednih BiH prečkalo 1200 ljudi. To je v primerjavi s celotnim letom veliko in pomeni, da se mora svet zbuditi, so poudarili.
Komentarji