Neomejen dostop | že od 9,99€
»Počutim se, kot da bi mi nekdo vzel dom, življenje in življenja mojih otrok,« je v intervjuju za Delo dejala Kijevčanka Sofija Rjabčuk, ki se je skupaj s sestro in otroki po napovedi ruskega napada na Ukrajino danes zjutraj odločila za odhod iz prestolnice. Z muzejsko pedagoginjo smo se pogovarjali medtem, ko je v Kijevu obtičala v prometnem zastoju, kakršnega ne pomni.
Za zdaj smo še v Kijevu, skupaj s sestro in otroki smo obtičali v orjaškem prometnem zastoju. Nikoli nisem videla česa podobnega. Toliko ljudi, predvsem žensk z otroki, odhaja iz mesta. Oblasti sicer pravijo, naj ostanemo doma, saj se je nemogoče premikati po Kijevu. Veliko mojih prijateljev, med njimi moj partner, bo to za zdaj tudi storilo. Nekateri bodo še malo počakali, drugi nimajo kam, tretji pa želijo ubraniti naše domove.
Pravkar slišim preletavanje letal. Zelo je strašljivo in hkrati tako nepravično. Počutim se, kot da bi mi nekdo vzel dom, življenje in življenje mojih otrok. Ne razumem, zakaj.
V trgovinah, na bankah in pred bencinskimi črpalkami so dolge vrste ljudi, ki si hočejo ustvariti zaloge. Nas je pa ta situacija močno povezala in pokazala našo vzdržljivost. Vsi si med seboj pomagamo. Trenutno smo obtičali v prometu. Na poti smo že tri ure in še vedno nismo zunaj Kijeva. Okoli nas so manjši domovi in tukajšnji prebivalci nam nudijo pomoč. Približal se nam je denimo gospod in nam postregel vodo, prav tako pravijo, da lahko koristimo njihova stranišča.
Poleg tega, da je bolje ostati doma in naj ne ustvarjamo panike, tudi, da javni prevoz deluje, prav tako ostala infrastruktura. Zaprtih je le več trgovin. Dobivamo veliko opozoril pred lažnimi novicami. Ena izmed njih je bila, da vlaki, ki se jih poslužujejo Kijevčani, da bi odšli iz mesta, ne delujejo. Po za zdaj znanih podatkih je bilo ubitih nekaj deset ljudi. To je res strašljivo.
Verjamem v našo vojsko. Po najboljših močeh se vojaki trudijo, da nas zaščitijo in Rusov ne spustijo v državo. Seveda pa razumem, da ukrajinske sile niso primerljive z ruskimi. Razmere so zelo nepredvidljive.
Rada bi prosila Slovence, da nas podprejo na kakršenkoli način, politično, humanitarno. Prosim, ne zapustite nas. To se ne dogaja nekje daleč od vas, vsi smo v Evropi. Zelo bi bila hvaležna, če bi to sporočilo prišlo do Slovencev. Rada bi se tudi zahvalila, saj čutimo podporo mednarodne skupnosti. Za nas je to izjemnega pomena. Prosim samo, da se ne ustavite in da nas še naprej podpirate.
»Danes smo se zbudili v popolnoma novem svetu. Vse je nadrealistično, iskreno. Slišali smo nekaj oddaljenih eksplozij, šlo je za obstreljevanje mednarodnega letališča v Borispilu pri Kijevu,« je v pogovoru za Delo dejala novinarka Olesja Marković. Temu je, kakor je opisala, sledilo več novic o ruski invaziji in napadih na vojaške cilje, prav tako na civilno infrastrukturo.
Podobno kot Sofija Rjabčuk je tudi Olesja Marković omenila nepregledne prometne zastoje v prestolnici – v smeri zahoda in jugozahoda. Skupaj s svojo družino za zdaj ne namerava zapustiti Kijeva. »Ostati doma je varneje kot bit ujet v obstreljevanju avtomobilov, ki so obtičali na cesti. Tukaj v Kijevu lahko zgrabimo otroke, mačke in dokumente ter se skrijemo v zaklonišče.«
Povedala je, da je kijevski župan zagotovil, da bo osnovna infrastruktura, kot so internetna in mobilna povezava ter preskrba z elektriko in vodo, delovala. »Kaj se bo zgodilo v naslednjih urah, da ne omenjam dni, ne ve nihče. Vem le, da se bo ukrajinska vojska borila in branila državo. Zdaj pred norcem iz Kremlja ne ščitijo le Ukrajine, ampak Evropo in celoten civiliziran svet,« je dejala za Delo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji