Neomejen dostop | že od 9,99€
Kitajsko zunanje ministrstvo se je ostro odzvalo na besede Janeza Janše iz ponedeljkovega intervjuja z Rameshem Ramachandranom, voditeljem nacionalne indijske televizije Doordarshan.
Slovenski premier je v pogovoru med drugim povedal, da si Slovenija prizadeva za vzpostavitev oziroma izmenjavo predstavništev s Tajvanom, četudi ne na ravni veleposlaništev. V intervjuju je Tajvan trikrat poimenoval država.
Kitajsko zunanje ministrstvo se je na njegove izjave danes odzvalo v izrazito negativnem tonu, Peking jih je označil celo za nevarne.
»Kitajsko zunanje ministrstvo je izrazilo močno nasprotovanje izjavam slovenskega premiera Janeza Janše, da se njegova država pogovarja s tajvansko regijo o vzpostavitvi skupnih predstavništev, in ponovilo, da je neodtujljiv del Kitajske,« je v tvitu zapisala državna televizijska mreža v angleškem jeziku CGTN.
»Če bi se tajvanski narod hotel priključiti Kitajski, če bi bila to njegova svobodna volja brez pritiskov, brez vojaškega posredovanja in brez izsiljevanja in strateških pasti, kot se to trenutno dogaja s Hongkongom, bi mi to podprli. Če pa si želi tajvanski narod živeti neodvisno, smo tukaj, da podpremo tudi takšen položaj. Menim, da je to ključno vprašanje,« je Janša med drugim v ponedeljek povedal v intervjuju.
»Tajvan je nedeljiv del kitajskega ozemlja. Vlada Ljudske republike Kitajske je edina legitimna vlada, ki predstavlja celotno Kitajsko. Načelo ene Kitajske je splošno priznano pravilo mednarodnih odnosov in univerzalen konsenz mednarodne skupnosti,« je na današnji novinarski konferenci v Pekingu po pisanju STA povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Zhao Lijian.
»To je tudi politični temelj odnosov med Kitajsko in Slovenijo ter Kitajsko in Evropo,« je dodal po poročanju CGTN.
Janša je bil v pogovoru kritičen tudi do kitajskih pritiskov na Litvo, kjer je Tajvan ob koncu prejšnjega leta odprl svoje predstavništvo, in to z imenom Tajvan – ne kot »kitajski Tajpej«. »Grozljivo je poskušati pahniti v izolacijo tako majhno državo, ki se je pred tridesetimi leti prav tako borila za neodvisnost,« je povedal.
Še ostrejše besede navaja Global Times, prav tako državni medij pod okriljem kitajske komunistične partije. »Opazili smo nevarne pripombe, s katerimi slovenski voditelj odkrito izziva načelo ene Kitajske in podpira tajvanske secesioniste. Globoko smo šokirani in temu odločno nasprotujemo,« v tvitu navajajo besede Zhao Lijana.
Janša se je v tvitu odzval še na včerajšnjo kritiko evropskega poslanca Milana Brgleza (SD/SD), ki je, prav tako v tvitu, zapisal, da gre pri Janševih izjavah za »nesramno in noro privatizacijo zunanje politike«. »Predsednik vlade se požvižga na zakon o zunanjih zadevah in državni zbor, medtem ko nas bo sprl z najmanj dvema velesilama,« je zapisal Brglez.
Janša je odgovoril, da ima velika večina držav članic EU gospodarska predstavništva na Tajvanu in obratno. »Le ponosni nasledniki diktature v stranki SD lahko nasprotujejo enakopravni in suvereni evropski politiki Slovenije in pristajajo na drugorazrednost. Ker so na Kitajskem na oblasti njihovi vzorniki,« je še imel povedati. STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji