Neomejen dostop | že od 9,99€
22.45 Kraljico so pokopali
Kraljico Elizabeto II. so pokopali in leži poleg svojega pokojnega moža, vojvode Edinburškega, v spominski kapeli svetega Jurija na gradu Windsor, so zapisali na uradni spletni strani kraljeve družine. Pogreb je v spominski kapeli na windsorskem gradu potekal v ožjem družinskem krogu.
17.55 Konec pogrebne slovesnosti v Windsorju
Pogrebna slovesnost je zaključena. Kraljico Elizabeto II. bodo v najožjem krogu kasneje pokopali v spominski kapeli Jurija VI.
17.40 Umik regalij
Iz kraljičine krste so med obredom umaknili tri regalije – krono, kraljevo jabolko in žezlo – ter jih položili na oltar.
17.30 Prve besede windsorskega dekana Davida Connerja
»Tukaj, v kapeli svetega Jurija, kjer je tako pogosto molila, se moramo spomniti na nekoga, čigar preprosta, a globoka krščanska vera je obrodila toliko sadov, sadov v življenju neutrudnega služenja narodu, Commonwealthu in širšemu svetu,« je na začetku bogoslužja dejal windsorski dekan David Conner.
17.20 Začetek bogoslužja
Kraljičino krsto so položili na katafalk v kapeli svetega Jurija. Nekaj minut kasneje, kot je bilo predvideno, se začenja bogoslužje, ki bo v večini sledilo željam pokojne kraljice in ga bo vodil windsorski dekan David Conner. V tej kapeli je aprila lani potekala tudi pogrebna slovesnost za kraljičinim soprogom princem Filipom.
16.58 Sprevod je prišel do gradu
Mrliški avto s krsto je prišel do gradu. Sprevodu so se zdaj pridružili tudi Karel III. in drugi člani kraljeve družine. Nosilci bodo čez nekaj minut krsto iz pogrebnega avtomobila odnesli v kapelo svetega Jurija, kjer se bo začelo bogoslužje.
16.55 Kraljičine živali
Na gradu Windsor je tudi kraljičin najljubši konj – Emma, je poročal The Guardian. Prav tako so fotografski objektivi ujeli njene corgije.
16.50 Manjše in intimnejše bogoslužje
Na pogrebni slovesnosti v kapeli svetega Jurija bo okoli 800 gostov, s čimer bo bogoslužje manjše in intimnejše od pogrebne slovesnosti v Westminstrski opatiji danes zjutraj.
16.35 Gostje prihajajo v kapelo
Medtem ko se sprevod bliža gradu, v kapelo svetega Jurija, kjer bo obred, prihajajo še zadnji gostje.
16.10 Krsta prispela v Windsor
Konvoj s krsto kraljice Elizabete II. je prispel v Windsor. Sledi pogrebni sprevod do gradu, kjer bo potekala še zadnja slovesnost, preden bodo monarhinjo v zasebnem krogu pokopali. Pred gradom se je zbrala množica ljudi.
15.00 »Pokop države, ki je nekoč bila, a je ni več«
»S pokopom svoje najdlje vladajoče monarhinje bo Združeno kraljestvo pokopalo tudi del sebe: državo, ki je nekoč bila, a je ni več,« je v prispevku za revijo The Atlantic zapisal Tom McTague. Današnja slovesnost, kakor je razmišljal, ne pomeni le konca vladavine, temveč tudi konec obdobja, težko si je po njegovem predstavljati, da bo britanska prestolnica spet kdaj doživela takšno srečanje svetovnih voditeljev.
S to mislijo tudi zaključujemo prvi del današnjega prenosa.
14.41 Mrliški avtomobil s krsto krenil proti Windsorju
Ob zvokih britanske himne je mrliški avtomobil s krsto kraljice Elizabete II. krenil proti gradu Windsor. Tja naj bi prispel nekaj minut po 16. uri po našem času. Pogrebna slovesnost z 800 povabljenimi se bo začela ob 17. uri, ob 20. 30 pa bo sledil še pokop v zasebnem krogu.
14.30 Krsta prispela do Wellingtonovega slavoloka
Kraljičina krsta je v sprevodu, ki je na ulice Londona pritegnil nepregledne množice, prispela do Wellingtonovega slavoloka, od koder jo bodo z mrliškim avtomobilom odpeljali v Windsor. Kakor je brati v britanskih medijih, je bil slavolok prvotni vhod v Buckinghamsko palačo, kasneje pa je postal obeležje v spomin na Wellingtonovo zmago nad Napoleonom.
14.15 Skoraj dve tretjini Britancev meni, da bo Karel III. dobro opravljal svoje delo
63 odstotkov Britancev meni, da bo Karel III. dobro opravljal svojo kraljevo funkcijo, 15 odstotkov pa je prepričanih v nasprotno, je pokazala raziskava, ki jo je pred dnevi opravil YouGov. To je za novega monarha občutno izboljšanje. Maja so bili, kakor so zapisali v analizi rezultatov, Britanci razdeljeni (32 odstotkov proti 32 odstotkov) glede vprašanja, ali bo takratni princ dober kralj ali ne.
14.01 Mitja Meršol: Elizabeta II. ni vladala, pač pa je odlično kraljevala
»(Elizabeta II.) ni vladala, odlično je kraljevala in bila simbol stabilnosti. V okviru ustavne monarhije je združevala in povezovala britanske podanike in 54-člansko Skupnost narodov. V tem slogu je prebrodila kritična stanja doma in po svetu (od razkola imperija 70 kolonij do brexita) in uspelo ji je ohraniti večinsko zaupanje ljudi v monarhijo,« je Simoni Bandur v intervjuju povedal nekdanji Delov dopisnik iz Londona in urednik Mitja Meršol.
13.50 Sinovo posvetilo
Na krsti Elizabete II. je poleg cvetja tudi posvetilo kraljičinega prvorojenca in kralja Karla III., na katerem piše: »V ljubeč in predan spomin. Charles R.«
13.45 Še zadnjič mimo Buckinghamske palače
Zaposleni v Buckinghamski palači, kuharji, policisti in drugi, so se postavili v vrsto pred kraljičino osrednjo rezidenco, da bi se poklonili kraljici, je poročal The Guardian. Procesija bo šla mimo palače okoli 14. ure po našem času.
13.39 Pogreb, kot ga ni bilo že vsaj 70 let
Državnega pogreba takšnega obsega v Združenem kraljestvu po poročanju BBC ni bilo že od leta 1952, ko se je država poslovila od kralja Jurija VI. Na zadnji slovesnosti po poročanju britanskega javnega servisa sodeluje več kot 3000 pripadnikov vojske in civilnih organizacij.
13.30 Tisoči se poslavljajo od kraljice
Kraljičini krsti na procesiji, ki je sestavljena iz več skupin, v središču Londona med drugim sledijo kralj Karel III., valižanski princ, vojvoda Susseški in vojvoda Yorški. V britanski prestolnici se je zbrala nepregledna množica ljudi, ki se želi še zadnjič posloviti od kraljice Elizabete II.
13.15 Procesija bo krenila proti Wellingtonovemu slavoloku
Kraljičino krsto so odnesli iz Westminstrske opatije, od koder bo procesija po središču Londona krenila proti Wellingtonovemu slavoloku. Ko je kraljeva straža prinesla krsto monarhinje, ki je Združenemu kraljestvu vladala dlje kot kdorkoli drug, se je izza oblakov pokazalo tudi sonce.
13.02 Ob koncu še himna
Gostje v opatiji so vstali ob himni Bog, obvaruj kralja. Sledi žalostnika na dudah.
12.58 Dve minuti tišine
Pogrebno bogoslužje se bliža koncu. Na vrsti sta dve minuti tišine – tako v opatiji kot na Otoku.
12.50 Poziv gostom
Med bogoslužjem, ki poteka v Westminstrski opatiji, so bili udeleženci pozvani, naj ne uporabljajo fotoaparatov in videokamer ter, seveda, da izklopijo svoje mobilne telefone.
12.40 Pridiga Canterburyjskega nadškofa
Canterburyjski nadškof je v pridigi dejal, da je bila kraljica »radoživa«, in da je žalost ob njeni smrti občutila tako njena družina kot tudi celoten narod in Commonwealth.
12.35 Prva skupna fotografija po daljšem obdobju
Španski kralj Filip VI. in kraljica Letizia ter zaslužni kralj Juan Carlos I., ki se je pod težo korupcijskih in finančni afer umaknil v Abu Dabi, in kraljica Sofija spremljajo državni pogreb kraljice Elizabete II. v Westminstrski opatiji v isti vrsti. To je prvič, da jih je javno videti skupaj po januarju 2020 (povsem verjetno je to posledica protokola). Aktualni kralj Filip VI. in kraljica Letizia, ki sta, da bi pred dodatno erozijo zaupanja obvarovala špansko monarhijo, vzpostavila požarni zdi do Juana Carlosa I., sta se v nedeljo ob prihodu v London izogibala skupne fotografije. Pogrebno kapelo sta obiskala ločeno.
Filip VI. in njegov oče sta se zagotovo, kakor je poročal El País, srečala na sprejemu, ki ga je v nedeljo v Buckinghamski palači priredil Karel III., vendar na dogodku ni bilo medijev.
12.25 Drugo berilo prebrala Liz Truss
Britanska premierka Liz Truss, ki ji je kraljica Elizabeta II. podelila mandat za sestavo vlada le dva dni pred svojo smrtjo na Škotskem, je prebrala drugo berilo na pogrebni slovesnosti. Prvega je prebrala Baronica Scotland, generalna sekretarka Commonwealtha.
12.20 Poklon kraljici v Sloveniji
Med pogrebnim bogoslužjem Elizabete II. (od 12. do 14. ure po slovenskem času) je pred predsedniško palačo v Ljubljani zastava spuščena na pol droga.
12.10 Westminstrski dekan: »Z občudovanjem se spominjamo njenega čuta za dolžnost in predanost svojemu ljudstvu«
»S hvaležnostjo se spominjamo njene neomajne predanosti visokemu poslanstvu, ki ga je toliko let opravljala kot kraljica in voditeljica Commonwealtha,« je na začetku bogoslužja dejal westminstrski dekan David Hole. »Z občudovanjem se spominjamo njenega vseživljenjskega čuta za dolžnost in predanost svojemu ljudstvu. Z zahvalo častimo Boga za njen stalni zgled krščanske vere in predanosti.«
12.05 Krsta že v Westminstrski opatiji
Člani kraljičine straže so krsto prenesli v Westminstrsko opatijo, kjer se je Elizabeta II. leta 1947 poročila s princem Filipom in kjer so jo šest let kasneje, 2. junija 1953, tudi okronali. Začenja se pogrebno bogoslužje.
11.50 Za krsto stopajo Karel III. in drugi člani kraljeve družine
Procesija bo predvidoma trajala 22 minut. Krsto bodo prepeljali do zahodnih vrat Westminstrske opatije, od koder jo bodo člani kraljičine straže prenesli v cerkev, kjer se bo ob 12.00 začela maša, ki jo bo vodil westminstrski dekan David Hole. Za krsto stopajo kralj Karel III., njegovi sorojenci, valižanski princ William in princ Harry, ki tako podoživljata zadnje slovo od pokojne matere princese Diane.
11.45 Kraljičina krsta zapustila Westminstrsko dvorano
Kraljičino krsto so pravkar odnesli iz Westminstrske dvorane, kjer si ji je od srede priklonilo več sto tisoč ljudi. Zdaj jo bo na posebni kočiji 142 članov kraljeve mornarice ob spremljavi dud odpeljalo v Westminstrsko opatijo na pogrebno slovesnost.
11.34 Prihod nekdanjih britanskih predsednikov vlad
V opatijo so prišli tudi nekdanji britanski predsedniki vlad s svojimi partnerji: Boris in Carrie Johnson, Theresa in Philip May, David in Samantha Cameron, Gordon in Sarah Brown, Tony in Cherie Blair ter John in Norma Major. V času vladavine kraljice Elizabete II. se je sicer zvrstilo 15 predsednikov vlad. Prvi je bil Winston Churchill, ki se je rodil sto let (1874) pred Liz Truss, zadnjo premierko v času pokojne monarhinje. Liz Truss je prav tako že prispela v cerkev.
11.30 Podrobnosti današnje slovesnosti
Na twitterju britanske kraljeve družine je bil objavljen scenarij današnjega pogreba kraljica Elizabete II. v Westminstrski opatiji. V knjižici (povezava spodaj) so popisane skorajda vse podrobnosti zadnje slovesnosti.
11.20 96 udarcev zvona
Medtem ko se v Westminstrski opatiji zbirajo visoki gostje, prišel je tudi že francoski predsednik Emmanuel Macron, tamkajšnji zvon še naprej doni. Skupno bo zadonel 96-krat, za vsako leto kraljičinega življenja enkrat.
11.08 Bidnova prispela v Westminstrsko opatijo
V Westminstrsko opatijo sta pravkar prišla tudi ameriški predsednik Joe Biden in prva dama Jill Biden. Kraljica Elizabeta II., ki je umrla v 96. letu starosti, se je srečala z vsemi ameriškimi predsedniki, od Dwighta Eisenhowerja naprej, razen z Lyndonom Johnsonom, ki v času svojega predsednikovanja ni obiskal Združenega kraljestva. Biden je bil 13. in zadnji predsednik ZDA, ki se je srečal s kraljico, katere vladavina je trajala sedem desetletij.
11.00 Pogreb naj bi si ogledalo štiri milijarde ljudi
Današnji kraljičin pogreb bi lahko postal najbolj gledan svetovni prenos v zgodovini, saj naj bi si ga po nekaterih ocenah, ki so jih v zadnjih dneh navajali britanski mediji, ogledalo približno 4,1 milijarde ljudi. Prav tako so izjemen porast prodaje spominskih oziroma zgodovinskih izvodov, kakor je poročal The Guardian, zaznali izdajatelji časopisov.
10.37 Tretjina Britancev je kraljico vsaj enkrat v življenju osebno srečala
Združeno kraljestvo in svet se danes poslavljata od britanske monarhinje z najdaljšim stažem. Kraljica Elizabeta II. je v času svojega vladanja obiskala vse dele Otoka in Commonwealtha. Po poročanju spletišča Inews tretjina odraslih Britancev pravi, da so jo v svojem življenju vsaj enkrat osebno srečali ali videli. Njena prva mednarodna pot je bila leta 1952 v Kenijo, od koder se je vrnila kot kraljica, saj je vmes umrl njen oče, na zadnjo pot pa se je podala leta 2019, ko sta s princem Filipom obiskala Malto.
10.20 Časovnica današnjega dne
9.00: Odprtje Westminstrske opatije za povabljene na pogrebno slovesnost
Gotska cerkev lahko sprejeme približno 2000 gostov, zaradi česar je bilo vabilo na pogreb za večino držav omejeno na enega voditelja. V Westminstrski opatiji bo danes okoli 500 visokih tujih gostov, s čimer bo zadnje slovo od Elizabete II. eden največjih državnih pogrebov v zgodovini.
11.30: Kraljičino krsto bodo s kočijo prepeljali v Westminstrsko opatije
Krsto bo iz Westminstrske dvorane do opatije na pogrebnem vozu prepeljalo 142 članov kraljeve mornarice. Tradicija, kakor je brati v britanskih medijih, sega v čas pogreba kraljice Viktorije iz leta 1901.
11:52: Sprevod bo prispel v Westminstrsko opatijo
Sprevod bo prispel do zahodnih vrat opatije, nato pa bodo člani kraljičine straže krsto prenesli v cerkev.
12.00: Začetek bogoslužja
Vodil ga bo westminstrski dekan Dr. David Hoyle. Pridigo bo imel canterburyjski nadškof Justin Welby.
13.15: Procesija s krsto bo krenila proti Wellingtonovemu slavoloku
Sprevod bo vodil kralj Karel III.
14.00: Krsto bodo naložili na mrliški voz
16.06: Prihod krste na grad Windsor
17.00: Slovesnost v kapeli sv. Jurija na gradu Windsor za 800 povabljencev
20.30: Zasebni pogrebni obred
Vodil ga bo windsorski dekan, prisotna bo le kraljeva družina. Kraljičino krsto bodo položili poleg njenega soproga in staršev.
9.50 17-letna Ajda s Koroške: Ljudje so jokali, vključno z mano
V nepreglednih kolonah, ki so se od srede vile pred Westminstrom, da bi se že zadnjič poklonili kraljici Elizabeti II., so bili ljudje z vseh koncev sveta, tudi kz Slovenije. Med njimi 17-letna Ajda s Koroške, ki je v London v soboto pripotovala z očetom. »Prehod iz hiteče, vznemirjene vrste v zelo slovesno in osebno globoko izkušnjo Westminstrske palače se je zgodil v nekaj trenutkih. Bilo je čustveno, ljudje so jokali, vključno z mano. Vzdušje je ustvarila tradicija, povezana z globokim spoštovanjem, ki ga mnogi čutimo do kraljice. Imela sem veliko srečo, saj je ravno takrat, ko bi morala stopiti pred krsto, nastopila menjava straže, tako da sem lahko videla še ta, stoletja star protokol,« je gimnazijka povedala za STA. »Ko sem vstopila v vrsto, me je najprej osupnilo število in raznolikost ljudi. Stari, mladi, dojenčki, invalidi, vsi pripravljeni čakati dolge ure na mrazu za kraljico. Sprva smo se v vijugah premikali zelo hitro, po par kilometrih pa se je upočasnilo. Takrat sem imela čas za hrano, ki sem jo prinesla s sabo, za čaj in za ogled nočnega Londona.«
9.40 Končuje se 11-dnevno žalovanje
V Združenem kraljestvu se bo danes s pogrebno slovesnostjo monarhinje Elizabete II. končalo 11-dnevno žalovanje, ki je združilo in ganilo državo. V poldrugem tednu, od kar je 96-letna kraljica umrla na Škotskem in je bil za novega kralja razglašen Karel III., so z Otoka prihajale zgodovinske podobe, ki so iz dneva v dan potrjevale, kako zelo priljubljena je bila kraljica in kako posebno mesto je zadnjih sedem desetletji imela v življenju Britancev. V zadnjih dneh so se pred Westminstrsko dvorano, kjer je ležala njena krsta, vile kilometrske kolone ljudi, nekateri so v vrstah čakali tudi do 20 ur. Nepregledne množice je prav tako pričakovati danes. Po poročanju medijev bi se lahko v središču Londona zbralo okoli milijon ljudi.
8.30 Na pogrebu več kot 500 varovanih osebnosti
Po desetih dneh uradnega žalovanja in enajstih dneh od smrt bo danes v Londonu pogreb kraljice Elizabete II. Udeležilo se ga bo 500 članov kraljevih družin, voditeljev držav, nekdanjih britanskih premierov in drugih pomembnih osebnosti. Med njimi španski kralj Felipe in kraljica Letizia ter japonski cesar Naruhito in cesarica Masako, pa tudi Emmanuel Macron, Jacinda Ardern, Justin Trudeau in prva dama Ukrajine Olena Zelenska, vsi še živeči britanski premieri in drugi politiki. Visoki gostje so v kraljevo bolnišnico Chelsea v diplomatskih avtomobilih z zatemnenimi stekli začeli prihajati malo po pol osmi uri zjutraj.
Dogodek velja za izjemno zahtevnega z vidika varovanja, saj gre za največji varnostni dogodek doslej, večji od olimpijskih iger v Londonu leta 2012 in letošnjega platinastega jubileja oziroma praznovanja 70-letnice vladavine Elizabete II. Varovalo ga bo 10.000 policistov.
8.00 Letališče Heathrow bo ustavilo promet
Zaradi pogreba so v letalskem prometu uvedli posebne prilagoditve. Da bi zagotovili tišino v času dvominutnega molka v Londonu, bo letališče Heathrow za 30 minut ustavilo vse pristanke in vzlete. Ločene spremembe bodo zagotovile tišino tudi v času obreda v Windsorju.
Glede na ocene naj bi si pogrebne slovesnosti prek televizijskih prenosov ogledalo več milijard ljudi.
7.50 Pahor se je vpisal v žalno knjigo
V London je odpotoval tudi slovenski predsednik Borut Pahor. Predsednik Republike Slovenije se je včeraj popoldne, po žalnem mimohodu ob krsti, v dvorcu Lancaster House vpisal v žalno knjigo, odprto v spomin kraljici Elizabeti II.
V Londonu ne bo uradnih predstavnikov iz Rusije, Belorusije, Mjanmara, Venezuele, Sirije ali Afganistana.
Pogreba se ne bo udeležil tudi prestolonaslednik Savdske Arabije Mohamed bin Salman. Da je sploh prejel vabilo, je na Otoku sprožilo val ogorčenja, predvsem ker naj bi ukazal umor novinarja Džamala Hašodžija leta 2018. Savdska stran se je menda naposled odločila, da se pogreba udeleži princ Turki al Fajsa.
Poleg članov družini, bo na pogrebu tudi celotno njeno osebje. Krsta z njenimi posmrtnimi ostanki bo potovala z gradu Balmoral do kapele svetega Jurija na Windsorskem gradu, s čimer se bo sklenilo slovo od najdlje vladajoče britanske monarhinje. Krsto bo prevažalo 142 članov britanske mornarice.
7:30 Spominska slovesnost se je zjutraj končala
Spominska slovesnost v Westminstrski dvorani, kamor je od srede zvečer pripotovalo na stotisoče ljudi iz celotnega Združenega kraljestva in sveta, da bi se poklonilo preminuli kraljici, se je danes zjutraj končala. S tem se je končala vrsta, ki je trajala več dni in se raztezala ob reki Temzi do osem kilometrov daleč. Več sto ljudi je v pričakovanju današnjega pogreba prenočevalo v šotorih na ulicah. Veliko število ljudi pričakujejo tudi v Hyde Parku, kjer bo mogoče pogreb spremljati na velikih zaslonih.
Kraljičini štirje otroci so ob njej bedeli v petek zvečer, njeni vnuki pa v soboto. Izmena stražarjev je trajala šest ur, vloge pa so menjavali v 20-minutnih intervalih. Ponoči so potekale še zadnje priprave na današnji državniški pogreb.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji