Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Hrvaška je čez noč postala država z več deset tisoč tujimi delavci

Imigranti uživajo osnovne pravice in varnost, ne pa tudi enakih možnosti kot v drugih državah Srednje in Vzhodne Evrope.
Izkušnje drugih evropskih držav nas učijo, da nas čaka faza, v kateri bo sledila trajna naselitev, nato pa tudi združevanje družin. FOTO: Matej Druznik/Delo
Izkušnje drugih evropskih držav nas učijo, da nas čaka faza, v kateri bo sledila trajna naselitev, nato pa tudi združevanje družin. FOTO: Matej Druznik/Delo
Jutarnji list za Delo, Kristina Turčin
16. 7. 2023 | 09:00
16. 7. 2023 | 11:40
16:26

V nadaljevanju preberite:

Odpiranje meja in možnost, da se brez posebnih omejitev odločimo, v kateri državi članici EU želimo živeti in delati, mladi pa se šolati, sta za hrvaške državljane gotovo med pomembnejšimi, če ne celo najpomembnejši prednosti vstopa Hrvaške v EU. Toda, kot se je pokazalo, ne nujno tudi za Hrvaško, ki ni bila pripravljena na tektonske spremembe in ki jih šele zdaj začenja sprejemati in regulirati.

V preteklih desetih letih je Hrvaško zapustilo najmanj 400.000 ljudi, večinoma v starosti med 20. in 45. letom, kar je povzročilo velike pretrese na trgu dela. Hrvaška se je brez imigracijske in integracijske politike odprla za delavce iz tretjih dežel, ki so tu videli priložnost za vstop v najbogatejši in socialno najobčutljivejši del sveta. V samo nekaj letih je Hrvaška od nacionalno homogene države postala država z več deset tisoč tujih delavcev, šele zdaj pa začenja vzpostavljati zakonski in strateški okvir za zavarovanje dostojanstvenih življenjskih in delovnih pogojev. 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine