Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Svet

Delavske pravice na Kitajskem komajda zaznavne, saj tam vlada kapital

Številka 996 pomeni 72-urni delovni teden, pri čemer je najbolj kruto to, da delodajalci najpogosteje ne plačujejo nadurnega dela.
Lani je po Kitajski zaradi krize potekalo 1794 delavskih protestov, kar je dvakrat več kot predlanskim. FOTO: Tingshu Wang/Reuters
Lani je po Kitajski zaradi krize potekalo 1794 delavskih protestov, kar je dvakrat več kot predlanskim. FOTO: Tingshu Wang/Reuters
30. 4. 2024 | 05:00
30. 4. 2024 | 13:56
8:50

V nadaljevanju preberite: 

»Delo je sveta dolžnost vsakega delovno sposobnega državljana. Vsi delovni ljudje v državnih podjetjih in urbanih ter ruralnih gospodarskih kolektivih morajo izpolnjevati svoje naloge skladno s svojim statusom gospodarja države … Delovno ljudstvo Ljudske republike Kitajske ima pravico do počitka.«

To je zapisano v uvodu ustave LR Kitajske, ki mu sledita 1. člen in stavek: »Ljudska republika Kitajska je socialistična država pod demokratično diktaturo ljudstva, ki ga vodi delavski razred.«

Toda »gospodarji države« si že dolgo ne morejo izboriti svoje ustavne pravice do počitka. Čeprav je od 1. maja 1995 delovni teden skrajšan na pet dni, tako da so sobote in nedelje namenjene počitku, zabavi in potovanjem, se je v Kitajski 21. stoletja zakoreninila tako imenovana »kultura 996«. Kaj pomenijo te številke? Delovni čas od 9. ure zjutraj do 9. ure zvečer, in to šest dni v tednu.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine