Neomejen dostop | že od 9,99€
Ameriški obveščevalci so po navedbah televizije CNN pred tedni prejeli informacijo, češ da Iran načrtuje atentat na nekdanjega predsednika ZDA Donalda Trumpa. Tajna služba je okrepila varovanje Trumpa, a ji kljub temu ni uspelo preprečiti sobotnega poskusa atentata, ki pa naj ne bi bil povezan z domnevnimi iranskimi načrti. Teheran obtožbe zavrača.
Kot je v torek poročal CNN, so ameriški obveščevalci dobili informacijo, da naj bi Iran načrtoval atentat na Trumpa. Povezav med načrtom Teherana in 20-letnim Thomasom Crooksom, ki je v soboto na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji streljal na republikanskega predsedniškega kandidata, naj ne bi bilo.
Ameriški svet za nacionalno varnost je medtem pojasnil, da že več let spremlja grožnje Teherana nekdanjim uradnikom Trumpove predsedniške administracije, saj naj bi se Iran želel maščevati za uboj generala iranske revolucionarne garde (IRGC) Kasema Solejmanija, ki je bil ubit leta 2020 v napadu ameriškega brezpilotnega letalnika, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Teheran je obtožbe o načrtovanju atentata že zavrnil. »Iran odločno zavrača kakršnokoli vpletenost v nedavni napad na Trumpa,« je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanani.
Iranska misija pri Združenih narodih pa je obtožbe o načrtovanju atentata označila za neutemeljene in zlonamerne. »Z vidika Irana je Trump zločinec, ki se mu mora soditi zaradi odreditve umora generala Solejmanija,« je še dodala.
Poročanje Ameriški mediji o iranskem domnevnem načrtovanju atentata sicer poročajo, medtem ko je tajna služba na udaru zaradi sobotnega poskusa atentata na Trumpa. Mnogi se namreč sprašujejo, kako je Crooksu ob okrepljeni varnosti uspelo izstreliti večje število nabojev in raniti Trumpa z razdalje približno 150 metrov.
20-letni strelec ostaja enigma
Kot poroča AP, nekaj dni po poskusu atentata na Trumpa njegov strelec, 20-letni Thomas Matthew Crooks, ostaja enigma. Kot navajajo, je bil inteligenten samotar z malo prijatelji, malo aktiven na družbenih omrežjih, brez močnih političnih prepričanj, brez namigov na poskus atentata.
Tudi po tem, ko je FBI vdrl v mobilni telefon Thomasa Matthewa Crooksa, prebrskal njegov računalnik, dom in avto ter zaslišal več kot sto ljudi, je še vedno skrivnost, zakaj je streljal na Trumpovem sobotnem shodu. 17-letni Liam Campbell je ponovil pripombe sošolcev, da »je sedel večinoma sam. Z nikomer se ni pogovarjal oz. se ni niti poskušal pogovarjati. Bil je nenavaden otrok, a se na njem ni zdelo nič nevarno.« »Skoraj vsak dan so ga ustrahovali,« pa je povedal sošolec Jason Kohler. »Bil je izobčenec.«
Doslej ni bilo javno znano, da bi 20-letnik pustil kakšno pismo, samomorilno sporočilo ali kakšen drug znak, ki bi pojasnil razloge za napad na Trumpa. Eden od uradnikov organov pregona, ki je bil seznanjen s tekočo preiskavo, je pod pogojem anonimnosti za AP povedal, da Crooksov telefon ni dal nobenih pomembnih namigov v zvezi z motivom ali s tem, ali je deloval sam ali z drugimi.
Tudi Crooksova politična nagnjenja so bila nejasna. Crooks je bil registriran kot republikanec v Pensilvaniji, vendar zvezna poročila o financiranju kampanje kažejo tudi, da je nakazal 15 dolarjev odboru za progresivno politično akcijo 20. januarja 2021, na dan, ko je demokratski predsednik Joe Biden prisegel na položaj.
Po diplomi iz srednje šole leta 2022 je Crooks nadaljeval na Community College of Allegheny County, kjer je maja z odliko pridobil diplomo iz inženirstva. Delal je tudi v domu za ostarele.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji