Neomejen dostop | že od 9,99€
»Boj, boj, boj!« Z besedami, s katerimi je v soboto sam nagovoril udeležence zborovanja v Butlerju po strelu atentatorja Thomasa Matthewa Crooksa, so udeleženci republikanske nacionalne konvencije v Milwaukeeju sinoči bučno pozdravili zdaj uradnega predsedniškega kandidata Donalda Trumpa. 45. predsednik je imel na desnem ušesu, kjer ga je zadel naboj, obvezo, že prej pa je za svojega podpredsednika imenoval 39-letnega senatorja iz Ohia J. D. Vancea.
Trump ve, da je le po veliki sreči še med živimi. Če ne bi v zadnjem hipu obrnil glave, bi mu strel namesto ušesa preluknjal možgane, in ko je iz svoje lože s sinovoma Ericom in Donom ml., hčerko Tiffany ter televizijskim voditeljem Tuckerjem Carlsonom stopil pred delegate tokratne republikanske konvencije, je tako kot v Butlerju dvignil pest. Imenovanje avtorja knjige Hillbilly Elegy za podpredsedniškega kandidata kaže, da se bo v morebitnem drugem mandatu v Beli hiši še bolj na svoj način bojeval za ameriški delavski razred. J. D. Vance v Kmetavzarski žalostinki obsoja uničevanje tradicionalnih ameriških vrednot in ambicijo uspeti z delom in iznajdljivostjo, še posebej v nekdanjih industrijskih središčih tako imenovanega rjastega pasu.
Številni republikanci so ogorčeni nad slabim varovanjem nekdanjega predsednika ZDA na predvolilnem zborovanju v Pensilvaniji, kjer so odjeknili streli. Nekateri tako kot po vdoru v kongres 6. januarja 2021 na zatožno klop postavljajo tajne službe in ves varnostni aparat ZDA. Dvajsetletnemu atentatorju se je s polavtomatskim orožjem uspelo povzpeti na streho manj kot dvesto metrov oddaljene zgradbe, udeleženci zborovanja pa so skoraj pol ure opozarjali nanj. Kljub temu je Crooks ranil predsedniškega kandidata in še dva udeleženca zborovanja ter enega ubil, preden so odgovorili policijski ostrostrelci.
»Hoteli so, da bi bil danes njegov pogreb,« so ameriški mediji navedli delegate v Milwaukeeju, ki so skandirali: »Bog blagoslovi Ameriko!« Številni udeleženci so prepričani v božjo previdnost, Trump je še bolj njihov mesija kot prej.
Trumpov demokratski nasprotnik, predsednik Joe Biden je sinoči nastopil pred kamerami televizijske družbe NBC ter se močno razjezil na voditelja Lesterja Holta zaradi pripombe, da je bil na prvem televizijskem soočenju s Trumpom videti zmeden. »Zakaj ne govorite o osemnajstih, osemindvajsetih lažeh, ki jih je izrekel?« Demokratski predsednik je priznal, da je imel slabo noč, očitno pa ne namerava izstopiti iz ponovne tekme za Belo hišo, kot si želijo številni demokrati. »Sem na konju, le kje ste bili? Po debati sem imel 22 večjih dogodkov, srečal sem se s tisoči ljudmi. Sem na konju.«
O J. D. Vanceu je že prej komentiral, da bi naredil tisto, kar je zavrnil prejšnji Trumpov podpredsednik Mike Pence, po njegovem bi v primeru suma v volilne rezultate elektorske glasove vrnil v parlamente zveznih držav. Demokratski predsednik in predsedniški kandidat je spomnil tudi na pretekle obtožbe mladega senatorja na Trumpov račun. Preden se je spreobrnil v zvestega privrženca, je Vance prejšnjega republikanskega predsednika primerjal s Hitlerjem in heroinom za ameriško ljudstvo. Biden je tudi poudaril, da sam noče biti diktator za en dan, kot je izjavil Trump, ki tudi letos ne bo avtomatično sprejel volilnih rezultatov. »Ne morete ljubiti svoje države le, ko zmagujete!«
Vdova v soboto na Trumpovem zborovanju ubitega gasilca Coreya Comperatoreja pa ni hotela sprejeti predsednikovega telefonskega klica. Ogorčeni spopad za ameriški delavski razred med Bidnom in Trumpom se nadaljuje, le da se Biden po treh letih in pol v Beli hiši ne more pohvaliti z izboljšanjem življenja za običajne Američane. Te tepejo neznanska draginja in visoke obrestne mere.
Na republikanski strani bo moral J. D. Vance pojasniti preobrazbo iz ostrega Trumpovega kritika v prepričanega občudovalca. Pri tem mu bo pomagala soproga Usha Chilukuri Vance, ki je takoj po razglasitvi visoke kandidature svojega moža dala odpoved v svoji prestižni odvetniški družbi Munger, Tolles & Olson. Pravnica indijskih korenin je moža spoznala na elitni univerzi Yale, zdaj pa se hoče posvetiti republikanskemu podpredsedniškemu kandidatu in njunim trem otrokom.
Musk napovedal milijonske donacije za Trumpovo kampanjo
Ameriški poslovnež in milijarder Elon Musk je napovedal, da namerava vsak mesec v poseben sklad nameniti 45 milijonov dolarjev, denar pa bo namenjen financiranju Trumpove kampanje za ponovno izvolitev na položaj na novembrskih volitvah, poročajo ameriški mediji.
Muskove donacije bo prejemala politična skupina America PAC, ki se bo osredotočila na spodbujanje registracije volivcev, predčasnega glasovanja in pošiljanja glasovnic po pošti med prebivalci zveznih držav, kjer se navadno lomijo rezultati volitev, je v ponedeljek prvi poročal časnik Wall Street Journal, ki se sklicuje na dobro obveščene vire.
Poleg Muska naj bi bili med glavnimi donatorji, ki bodo prispevali v novi sklad, še soustanovitelj tehnološkega podjetja Palantir Joe Lonsdale, nekdanja veleposlanica ZDA v Kanadi in pri ZN Kelly Craft ter več premožnih vlagateljev v kriptovalute, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Musk je Trumpovo kampanjo javno podprl v soboto, potem ko je nekdanji predsednik ZDA na zborovanju v mestu Butler v Pensilvaniji preživel poskus atentata.
»V popolnosti podpiram predsednika Trumpa in upam, da bo hitro okreval,« je Musk zapisal v objavi na omrežju X – nekdanjem twitterju, ki ga je kupil leta 2022 in nato preimenoval.
Najbogatejši mož na svetu, čigar premoženje je po oceni revije Forbes trenutno ocenjeno na več kot 252 milijard dolarjev, je Trumpa od začetka predsedniške kampanje vedno bolj odkrito podpiral – marca sta se tudi osebno srečala na dogodku za donatorje na Floridi, ki ga je gostil milijarder Nelson Peltz. STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji