Neomejen dostop | že od 9,99€
V izraelskem zračnem napadu na jugu Libanona je bilo danes ubitih pet ljudi, je sporočilo libanonsko ministrstvo za zdravje. Po navedbah varnostnega vira so bili ubiti pripadniki libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah.
Kot je danes sporočilo ministrstvo za zdravje v Bejrutu, je bila peterica ubita v izraelskem napadu na hišo v kraju Majfadun, ki leži kakih 30 kilometrov od izraelsko-libanonske meje. Iskanje morebitnih drugih žrtev pod ruševinami se nadaljuje, je navedlo za državno tiskovno agencijo NNA.
Varnostni vir, ki ni želel biti imenovan, pa je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da so bili vsi borci Hezbolaha.
Izraelska vojska je v zvezi z napadom v južnem Libanonu sporočila, da je napadla vojaški objekt Hezbolaha, ki so ga uporabljali »teroristi«. Ti so hoteli izvesti teroristične napade na Izrael, poroča nemška tiskovna agencija DPA.
Na severu Izraela je bil po poročanju izraelskih medijev skoraj sočasno huje poškodovan moški, ženska pa lažje. Očividci so posneli dron, domnevno poln eksploziva, ki je pristal v obalnem mestu Naharija. Po poročanju časnika Times of Israel je Hezbolah izvedel napad z dvema brezpilotnima letalnikoma, od katerih je enega prestregla izraelska protiraketna obramba.
Na obmejnem območju med Izraelom in Libanonom si izraelska vojska in Hezbolah izmenjujeta ogenj vsak dan vse od oktobra lani, ko je izbruhnila vojna v Gazi.
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v ponedeljek dejal, da ZDA intenzivno iščejo diplomatske rešitve za zmanjšanje napetosti na Bližnjem vzhodu, ter vse strani pozval, naj se vzdržijo zaostrovanja. Eskalacija bi »vodila v le še večji konflikt, še več nasilja in še več negotovosti«, je opozoril.
Po njegovih besedah je ključno, da se doseže prekinitev ognja v Gazi. Sklenitev dogovora o prekinitvi ognja v Gazi »bo odprla možnost za trajno ponovno vzpostavitev miru, ne le v Gazi, temveč tudi v drugih regijah, kjer bi se konflikt lahko razširil«, je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal Blinken.
»Vključeni smo v intenzivno diplomacijo, ki poteka skoraj 24 ur na dan, z zelo preprostim sporočilom – vse strani se morajo vzdržati stopnjevanja napetosti,« je poudaril.
Blinken se je v ponedeljek v okviru prizadevanj za deeskalacijo napetosti na Bližnjem vzhodu pogovarjal s katarskim premierom Mohamedom bin Abdulrahmanom in egiptovskim zunanjim ministrom Badrom Abdel-Atijem, so sporočili iz State Departmenta. V zadnjih dneh se je pogovarjal tudi z drugimi predstavniki v regiji in po svetu, da bi jim posredoval »dosledno sporočilo«, je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Matthew Miller.
»Smo v kritičnem trenutku za regijo in pomembno je, da vse strani v prihodnjih dneh sprejmejo odločitve, s katerimi se bodo vzdržale stopnjevanja in umirile napetosti,« je poudaril Miller.
Razmere na Bližnjem vzhodu so se zaostrile po uboju političnega vodje palestinskega islamističnega gibanja Hamas Ismaila Hanije v Teheranu in enega najvišjih poveljnikov šiitskega gibanja Hezbolah Fuada Šukra v Bejrutu. Iran in njegovi zavezniki so zagrozili z odzivom. Izrael pa je zagotovil, da je pripravljen na vse možne scenarije.
Blinken je v nedeljo na srečanju s kolegi iz skupine G7 povedal, da bi Iran lahko v prihodnjih 24 do 48 urah napadel Izrael. Poudaril je, da natančnega časovnega okvira napada ne pozna, a da je odziv Irana neizogiben.
V luči napetosti bo na prošnjo Irana in Pakistana v sredo potekalo zasedanje zunanjih ministrov Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC).
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji