Neomejen dostop | že od 9,99€
Prvaki in vodje parlamentarnih političnih strank so se na posvetu o možnih ustavnih spremembah dogovorili, da bodo spremembe sprejemali postopoma. Najprej bodo v parlamentarno proceduro tiste stvari, kjer se da zlahka doseči konsenz, s stvarmi, ki so težje, kot je volilni sistem ali enofazni postopek imenovanja vlade, pa bodo opravili širšo javno razpravo. Kje se torej kaže možnost za spremembe?
Za zdaj so se v Gibanju Svoboda, SDS, NSi, SD in Levica strinjali le, da bi vsaj 60 poslanskih glasov lahko zbrali za objavo lokalnih predpisov v elektronskem uradnem listu, kar doslej ni bilo obvezno. Tako bi bil dostop do nekaterih podzakonskih aktov nekoliko lažji.
Usklajevanje o omenjenih predlogih bi po besedah gostitelja posveta prvaka Gibanja Svoboda in predsednika vlade Roberta Goloba opravili v naslednjih mesecih, šele nato bi se lotili sprejemanja naslednjega paketa sprememb. O volilni zakonodaji naj bi vodili široko javno razpravo tudi s civilno družbo, a načeloma stranke – z izjemo SDS – soglašajo z uvedbo prednostnega glasu po zgledu evropskih volitev. Vprašanje pa ostaja na ravni okoli volilnih enot. »V letu in pol bi morali vedeti, ali je sprememba volilne zakonodaje v tem mandatu mogoča,« je ocenil Golob.
Predsednica SD Tanja Fajon ni mogla odgovoriti, ali bo tokrat o vprašanju volilne zakonodaje celotna poslanska skupina SD enotna.
Ukinitve državnega sveta, kot kaže, v tem mandatu še ne bo, saj v SDS, NSi in SD poudarjajo, da bi morali sočasno ustanoviti pokrajine.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji