
Neomejen dostop | že od 14,99€
V veleblagovnici Maximarket v središču Ljubljane se je z vodo zastrupilo več ljudi. Upravljavec vodovoda JP Voka Snaga je izdal interni ukrep prepovedi uporabe pitne vode za prehrambne namene. Vzrok za prepoved je izbruh virusnih črevesnih bolezni zaradi fekalne onesnaženosti pitne vode v interni vodovodni napeljavi Maximarketa, zaradi česar je NIJZ za danes napovedal novinarsko konferenco.
Zaposleni v Maximarketu so menda zbolevali že od sobote, na bolniški pa je tudi več poslancev iz DZ in zaposlenih v sosednjih Novi Ljubljanski banki (NLB) ter Cankarjevem domu. Oboleli poročajo o hudi diareji, bruhanju, slabosti, glavobolu, vročini in utrujenosti. Ena izmed zaposlenih v Cankarjevem domu je za Delo pojasnila, da sta zboleli tudi dve njeni prijateljici, ki vode nista pili neposredno v Maximarketu, temveč v okoliških lokalih.
Na Snagi sicer mirijo, da »javni sistem oskrbe s pitno vodo deluje nemoteno in varno. Pitna voda v javnem vodovodnem sistemu je zdravstveno ustrezna in skladna z določbami zakonodaje«. Poudarili so, da so »težave pri preskrbi s pitno vodo dokazane le v interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket na Trgu republike 1, kjer je izdan interni ukrep prepovedi uporabe pitne vode za prehrambne namene. V primeru zdravstvene neustreznosti pitne vode v javnem vodovodnem sistemu bi uporabnike nemudoma obvestili«.
Kljub temu so lokal Moji štruklji na Trgu republike do sanacije vodovoda preventivno zaprli. »Vseeno je varnost pred novimi okužbami zaposlenih in vas, gostov, na prvem mestu,« so zapisali na družbenih omrežjih. Tudi v sosednji NLB so že uvedli preventivne ukrepe. Zaposlenim so razdelili ustekleničeno vodo in jim odsvetovali pitje vode iz vodovoda, poroča N1.
Včeraj popoldne se je oglasila Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin ter potrošnike pozvala, naj pripravljenih ali streženih živil, ki so jih v obratih, priključenih na vodovodni sistem poslovnega sistema ljubljanskega Maximarketa, kupili od sobote, ne zaužijejo. Pakirana živila ter tista, ki jih je treba toplotno obdelati, niso tvegana, so dodali.
Inšpekcijo so namreč šele včeraj obvestili, da se je zaradi fekalnega onesnaženja pitne vode v interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket lahko zgodila tudi kontaminacija živil, ki so se dajala v promet v obratih na navedeni lokaciji.
Inšpektorji za hrano so včeraj tudi izvajali nadzor v živilski trgovini Maximarket, Čokoladnem ateljeju Dobnik, Maxi Brunch Cafeju in v Mojih štrukljih Maxi, ki so po podatkih družbe Mercator priključeni na vodovodni sistem poslovnega objekta Maximarket, ter odredili ustrezne ukrepe za zaščito potrošnikov.
Razmere spremlja tudi epidemiološka služba NIJZ. Osebam, ki so od 12. aprila imele prebavne težave in so v tem času kupile ali uživale hrano iz prehrambnih obratov trgovine, svetujejo, da jih za nadaljnja navodila v okviru epidemiološkega poizvedovanja pokličejo na telefonsko številko 01/ 586 39 31
Komentarji