Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Letno zapade več kot 41 milijonov evrov, namenjenih študentski prehrani

Z dobrodelno in aktivistično akcijo Radio Študent opozarja na prehranske stiske študentov in brezdomcev.
Novinarji Radia Študent z donacijami študentskih obrokov Kraljem ulice opozarjajo na slabo reševanje socialnih stisk tako študentov kot preostalih prebivalcev. FOTO: M. B.
Novinarji Radia Študent z donacijami študentskih obrokov Kraljem ulice opozarjajo na slabo reševanje socialnih stisk tako študentov kot preostalih prebivalcev. FOTO: M. B.
4. 4. 2025 | 13:38
4. 4. 2025 | 14:06
3:49

Cene obrokov za študente iz leta v leto rastejo, število ponudnikov prehrane pa upada. »Zaradi pomanjkanja raznolikosti ponudbe in previsokih cen, ki jih študent plača za uravnotežen obrok, so študentski boni čedalje bolj nedostopni,« opozarjajo in dodajajo, da zato študenti v povprečju porabijo le slabo tretjino bonov, preostali pa zapadejo.

Novinarji Radia študent (RŠ) so pred dvema mesecema začeli dobrodelno in aktivistično kampanjo Pomagam na bone, s katero opozarjajo na »nevzdržnost trenutnega sistema študentske subvencionirane prehrane«, obenem pa poskušajo iz situacije »izcimiti kanček dobrega, pomagati sočloveku«. Tako vsak petek na študentske bone prevzamejo sendviče in jih podarijo Kraljem ulice. »Doslej smo donirali nekaj več kot 140 sendvičev,« je na novinarski konferenci pojasnila Nika Gradišek z RŠ.

image_alt
Premalo čitalniških mest in menz

Po izračunih novinarjev RŠ na leto ostaja neizkoriščenih več kot deset milijonov študentskih bonov oziroma več kot 41 milijonov evrov, ki jih država nameni za študentsko prehrano. Kot opozarjajo, gre za vsoto, ki bi zadostovala za reševanje najhujših socialnih stisk in vse večje prehranske negotovosti, če bi bila pravilno usmerjena. Vladi zato predlagajo, naj razmisli o možnosti koriščenja študentskih bonov za nakup živil v trgovinah, naj zakonsko določi zgornjo mejo doplačil za bone, saj ta iz leta v leto naraščajo, naj dodatno subvencionira zasebne menze, ki ponujajo poceni obroke, ter prične ustanavljati javne menze.

Brezdomstvo v porastu, vlada še brez strategije

Čeprav uradne statistike števila brezdomcev v državi nimamo, je brezdomstvo v izrazitem porastu, zlasti med mladimi, je opozoril Jean Nikolič iz društva Kralji ulice. Ravno v prejšnjem tednu so na društvu imeli največji obisk od začetka svojega delovanja, je dodal in pozdravil pomoč študentov.

Na vabilo RŠ se je odzval državni sekretar na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Dan Juvan, ki je akcijo študentov podprl in dejal, da so tako pri študentski prehrani kot pri reševanju brezdomstva potrebne velike spremembe. Pojasnil je, da je strategija za preprečevanje in končanje brezdomstva že strokovno usklajena in pripravljena, čaka le še na koalicijsko uskladitev. Določene zadržke naj bi imeli v Gibanju Svoboda.

image_alt
V prestolnici vse več brezdomcev, sem prihajajo tudi iz drugih krajev

Se je pa vlada strinjala, da bi bilo za študentsko prehrano najbolje graditi javne menze, kajti te lahko ponujajo obenem zdrave in dostopne obroke, je pojasnil Juvan. Vendar pa ministrstvo za delo ni pristojno za gradnjo menz, so pa prek razpisa za študentsko prehrano poskušali spodbuditi javne in zasebne menze k vključitvi v sistem študentskih bonov.

Na novinarsko konferenco je bila vabljena tudi Študentska organizacija Slovenije, vendar se je uradni zastopniki študentov niso udeležili, so pa v pismu RŠ izrazili mnenje, da donacije sendvičev niso primeren način za reševanje problematike, in na pristojno ministrstvo naslovili vprašanje o legalnosti tega početja.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine