S približevanjem dejanske osamosvojitve Slovenije so nekateri politiki in razumniki opozarjali na politično in ideološko neenotnost, ki se je v letu dni od prvih demokratičnih volitev, sčasoma prikradla na površje. Čeprav nihče ni nasprotoval temeljni ideji, da Slovenija postane samostojna in demokratična država, so med sprejemanjem zakonodaje in upravljanjem države v času do plebiscita in pozneje tudi osamosvojitve, prihajale sčasoma na površje razlike, ki smo jim priča tudi danes.
Viktor Žakelj v času osamosvajanja Slovenije Foto Srdjan Živulović
O strahovih, kako bo slovenska ideološka in politična razdvojenost vplivala na prihodnost Slovenije, je 18. maja 1991 v
Sobotni prilogi Dela razmišljal tudi takratni predsednik Socialistične stranke Viktor Žakelj. Zapisal je tudi tole:
»Razdeljenost – v nas samih, v družinah, med vasmi, med mesti, narodom kot celoti – je naša usoda. Morda je razlog to, da je bilo naše nacionalno ozemlje vseskozi porazdeljeno med različne gospodarje, da nismo nikdar mogli zadihati kot zaokrožena nacionalna skupnost, morda je v tem, da so se na tem prehodnem evropskem križpotju vedno sekale vse evropske duhovne silnice, kar je povzročalo vedno nove delitve ljudi. Bodi kakorkoli: razmejitve med Vzhodom in Zahodom, Severom in Jugom, verske vojne, ideološka navzkrižja so naša zgodovina. Zadnja usodna »delitev duhov«, h kateri je pozival na začetku stoletja Mahnič, se je krvavo zaključila ob koncu druge svetovne vojne. Komaj za silo zaceljene rane se pogosto iz čistih politikantskih razlogov ponovno razpirajo, videti je celo, da se bodo stara nasprotja poglobila in da bomo za desetletja naprej nesposobni udejanjati temeljne nacionalne interese …
… Vse, kar se je doslej na področju osamosvajanja dogajalo, je bila ena sama velika predigra. Legitimirala se je ideja, preverila se je volja državljanov, narejeni so bili že prvi drobni koraki na pravno-politični ravni itd. Realno življenje pa je teklo in še teče po uhojeni poti. Prav sedaj smo v fazi normativnega konstituiranja mlade slovenske države, ki ji bo sledilo efektivno prevzemanje oblasti. Tu pa se bo začelo zatikati in nasprotja v državi se bodo do skrajnosti zaostrila: Slovenija bo spet postala osrednje krizno žarišče v državi. Za to naše zaključno osamosvojitveno dejanje ne bo podpore s prav nobene strani.
Razviti svet bo še naprej (iz znanih razlogov) vztrajal pri »enotnosti Jugoslavije«. Še hujša nasprotovanja bodo znotraj Jugoslavije. Ni ga namreč naroda oziroma republike, ki bi ji odhod Slovencev iz razpadajoče države ustrezal.
Bodisi zato ker – če si pomagam s preprosto primero – dobre mlekarice ne želi dati noben kmet iz hleva ali zato, ker bi srboslavske sile brez Slovencev lažje obračuna le z njihovim narodom oziroma republiko ali zato, ker bi z dokončnim razpadom Jugoslavije njihova republika lahko kmalu postala plen agresivnih sosedov. Zato smemo pričakovati, da bo zlasti zvezna vlada – in njen nasmejani predsednik, ki me vedno bolj spominja na pretkanega mediteranskega trgovca, ki je vedno (zgodovina je v tem poučna) uspešno trgoval med Bizancem in Rimom – storila vse, da prepreči izvedbo naše plebiscitarne odločitve. V to postavljanje po robu bodo vključeni vsi: zvezni upravni in pravosodni organi, policija, JLA in celo mednarodne zveze se bodo zato uporabljale ter – ne prezrimo – iskali bodo »zdrave sile« med državljani naše republike.Ta umazana igra se je že začela. Zato nas sme upravičeno skrbeti sedanje poglabljanje naše politične neenotnosti, iskanje vedno novih razlogov zoper izpolnitev plebiscitarno izražene volje državljanov Slovenije ter nepripravljenost oblastnih organov za prevzem efektivne oblasti …
… Zato me skrbi rastoča slovenska razdvojenost in neodločnost. Zgodovina se očitno tudi v tem primeru ponavlja kot farsa. Ali bomo sposobni ločiti seme od plevela, prepoznati ključne nacionalne interese, se glede njihovega uveljavljanja poenotiti; politična strankarska razhajanja, ki so seveda legitimna, pa obdržati v mejah obvladljivega, ali pa bomo za Judeževe groše spet prodajali nacionalne interese – to pot gotovo zadnjič?«
Komentarji