Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Še korak bliže kolektivni imunosti

V tem šolskem letu brezplačno cepljenje proti HPV za dve dodatni generaciji fantov. Omogočite otrokom cepljenje, poziva starše stroka.
Odslej se lahko proti HPV brezplačno cepijo šestošolci ter dijaki prvih in tretjih letnikov. FOTO: Lucy Nicholson/Reuters
Odslej se lahko proti HPV brezplačno cepijo šestošolci ter dijaki prvih in tretjih letnikov. FOTO: Lucy Nicholson/Reuters
P. M.
5. 9. 2023 | 14:45
5. 9. 2023 | 14:55
4:49

Slovenija v šolskem letu 2023/24 uvaja brezplačno cepljenje proti HPV za dodatni generaciji fantov – poleg šestošolcev še za dijake prvih in tretjih letnikov srednje šole, prav tako se lahko brezplačno še vedno cepijo tudi zamudniki – dekleta, ki so bila v šestem razredu v šolskem letu 2009/10 in fantje, ki so šesti razred obiskovali v šolskem letu 2021/22 ali kasneje. Stroške cepljenja krije zdravstvena zavarovalnica.

Medtem ko je bila precepljenost prve generacije fantov proti HPV po podatkih NIJZ le 22,6-odstotna – cepljenje zanje smo uvedli v šolskem letu 2021/22 –, je v istem šolskem letu tudi precepljenost naših šestošolk znašala komaj 43,7 odstotka, kar je najmanj, odkar se ta program izvaja in kar je še daleč od cilja Evropskega načrta za boj proti raku in tudi državnega programa za obvladovanje raka – to pa je 90-odstotna precepljenost. Ali kot je ob predstavitvi brošure Dese Muck Blazno resno o HPV dejala zdravnica, specialistka javnega zdravja z NIJZ Nadja Šinkovec Zorko: »Z dobro precepljenostjo deklic in dečkov lahko zmanjšamo pojavnost določenih rakov in drugih bolezni, ki jih povzročajo okužbe s HPV pri moških in pri ženskah, ter pripomoremo k odpravi raka materničnega vratu.«

Blazno resno o HPV, brošura avtorice Dese Muck. FOTO: Arhiv OI
Blazno resno o HPV, brošura avtorice Dese Muck. FOTO: Arhiv OI

Informiranost in zaupanje

Cepljenje kot zaščita proti HPV je po oceni stroke najbolj učinkovito pred prvo okužbo oziroma okrog 12. leta starosti. Ozaveščanje staršev, mladostnikov in njihovih pedagogov in zaupanje sta pri tem ključni, prav tako pa razmislek o cepljenju proti HPV ni odveč niti pri nekoliko starejših. 

Kot pravi ginekolog z UKC dr. Leon Meglič, cepljenje ni namenjeno samo otrokom in najstnikom: »Zelo uspešno je tudi pri preprečevanju ponovitev predrakavih sprememb pri ženskah, ki so zaradi okužb s HPV že imele različne ginekološke operacije. In vsem, ki bodo v svojem življenju še spoznali nove spolne partnerje. Torej pogumno tudi vsi 30+, 40+ ...«

Učinkovita Zora

V Ljubljani je precepljeost proti HPV najnižja. FOTO: Voranc Vogel/Delo
V Ljubljani je precepljeost proti HPV najnižja. FOTO: Voranc Vogel/Delo

S presejalnim programom Zora oziroma z zgodnjim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb materničnega vratu, ki bi jih sicer s cepljenjem proti HPV lahko v veliki meri preprečili, je Sloveniji po navedbah ginekologinje UKC Ljubljana dr. Nine Jančar uspelo znižati pojavnost raka materničnega vratu »na zavidljivo raven«. Zaradi predrakavih sprememb na UKC, pravi ginekologinja, vsako leto zdravijo več kot 1500 mladih žensk: »Zadnjih nekaj let vstopajo v presejalni program ženske, ki so že imele na voljo preventivno cepljenje proti HPV. Žal mi je prav za vsako žensko, ki jo zdaj srečam v kolposkopski ambulanti in mi pove, da ni bila cepljena proti HPV, saj sta njena starša takrat menila, da je to nepotrebno.«

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine