Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Cepljenje ščiti pred rakom materničnega vratu

Za večjo precepljenost proti HPV je treba še bolj ozavestiti zdravstvene delavce in pri starših zmanjšati predsodke o cepivu, ki rešuje življenja.
Novi kolposkopski center UKC Ljubljana. FOTO: Osebni arhiv
Novi kolposkopski center UKC Ljubljana. FOTO: Osebni arhiv
4. 3. 2023 | 05:00
4. 3. 2023 | 06:54
7:00

Na ginekološki kliniki UKC Ljubljana so odprli prvi kolposkopski center za celostno obravnavo žensk s predrakavimi spremembami materničnega vratu pri nas, ki zagotavlja, da bo Slovenija tudi v prihodnje sledila najnovejšim medicinskim spoznanjem in hkrati ciljem državnega presejalnega programa Zora. Center bo obenem razbremenil specialistične ambulante in skrajšal čakalne dobe za preostala ginekološka obolenja.

Prof. dr. Špela Smrkolj, specialistka ginekologije in porodništva na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana in vodja strokovne skupine za ginekologijo pri državnem programu Zora. FOTO: Osebni arhiv
Prof. dr. Špela Smrkolj, specialistka ginekologije in porodništva na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana in vodja strokovne skupine za ginekologijo pri državnem programu Zora. FOTO: Osebni arhiv

Slovenija je na zelo dobri poti, da raka materničnega vratu izkorenini (RMV). Kot pravi prof. dr. Špela Smrkolj, specialistka ginekologije in porodništva na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana in vodja strokovne skupine za ginekologijo pri državnem programu za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu Zora, je SZO zaradi dobrih rezultatov programa Slovenijo prepoznala kot državo, ki lahko med prvimi v Evropi doseže eliminacijo RMV. A za dosego tega cilja bomo morali precepljenost proti HPV povečati na 90 odstotkov. »Trenutna precepljenost deklic dosega le malo več kot polovico vseh, pri dečkih pa je precepljenost še nižja,« dodaja Smrkoljeva. Pomemben vzrok slabe precepljenosti proti HPV gre v Sloveniji po njenem iskati v premajhni »osveščenosti« zdravstvenih delavcev o cepljenju proti HPV: »Zato mu nekateri žal nasprotujejo. Prav tako so slabo povezani vsi zdravstveni delavci, vključeni v cepljenje različnih skupin proti HPV.« Dr. Smrkolj meni, da morajo za povečano precepljenost proti HPV strokovnjaki glasno izražati jasno podporo cepljenju proti HPV in dosledno vpisovati cepljene v vzpostavljeni register cepljenih proti HPV.  Prav tako je treba spodbujati zamudnice in dečke k cepljenju ter izobraziti in nujno povezati vse zdravstvene delavce, ki se strokovno ukvarjajo z okužbami s HPV.

INFOGRAFIKA: Delo
INFOGRAFIKA: Delo

Posledice necepljenja

Cepivo proti HPV velja za enega najučinkovitejših, kar so potrdile tudi raziskave mednarodnih medicinskih strokovnjakov. A pri nas so med starši še vedno prisotni predsodki. »Ljudi, ki imajo predsodke proti cepljenju proti HPV,  bi bilo treba seznaniti s tem, da ima lahko odločitev za necepljenje posledice za zdravje. Posameznik, ki ni bil cepljen, ima bistveno večje tveganje, da bo zbolel za določenimi raki ali predrakavimi spremembami, in tudi večje tveganje za druge bolezni, ki so povezane s HPV, kot tudi za zaplete po zdravljenju le-teh,« opozarja dr. Smrkolj.

Cepljenje je zelo varno in učinkovito, dodaja: »V državah, kjer uspešno cepijo že več let, se je zmanjšalo zbolevanje tako za genitalnimi bradavicami kot za predrakavimi spremembami in za rakom materničnega vratu. S cepljenjem lahko preprečimo 70−90 odstotkov raka materničnega vratu, 50−85 odstotkov predrakavih sprememb visoke stopnje, 20−90 odstotkov drugih s HPV povezanih rakov (raki zunanjega spolovila, zadnjika in ustnega dela žrela pri obeh spolih ter rak nožnice), več kot 90 odstotkov genitalnih bradavic in skoraj vse primere respiratorne papilomatoze grla.« Cepljenje je najbolj učinkovito pred začetkom spolnih odnosov, medtem ko po pričetku spolnih odnosov poudarja ginekologinja, zaščiti le pred okužbo s tistimi HPV, s katerimi cepljena oseba še ni bila okužena in jih cepivo pokriva.

Prednosti kolposkopije

Čeprav imajo cepljena dekleta pomembno manjšo verjetnost, da bodo zbolela s predrakavimi ali rakavimi spremembami materničnega vratu, opozarja Smrkoljeva, pa jih še vedno ogrožajo genotipi HPV, ki jih cepivo ne pokriva: »Zato preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora priporočamo tudi cepljenim dekletom. Takšne spremembe ginekologi natančno spremljamo, v glavnem s kolposkopijo in občasnimi biopsijami materničnega vratu, lahko določimo tudi genotip virusa, ki je povzročil bolezenske spremembe materničnega vratu. Vsi ti postopki nam pomagajo, da se prehitro ne odločimo za izrez tkiva materničnega vratu, ki ima lahko za mlade ženske zelo neugodne posledice, kot je prezgodnji porod.«

V novem kolposkopskem centru UKC Ljubljana bodo lahko najzahtevnejša stanja sprememb materničnega vratu poslej obravnavali v sklopu konzilija.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine