Neomejen dostop | že od 9,99€
Predloga za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o izvedbi drugega bloka krške nuklearke (Jek 2), ki sta ju skupaj s pobudo za presojo ustavnosti vložila stranka Vesna in Mario Plešej, sta po mnenju vlade neutemeljena. Ker je posvetovalni referendum nezavezujoč, ne more posegati v ustavne pravice, je na današnji dopisni seji ocenila vlada.
Ustavno sodišče bi moralo po mnenju vlade predloga neparlamentarne stranke Vesna in Plešeja zavrniti, so sporočili iz kabineta predsednika vlade. Posvetovalni referendum ne posega v ustavne pravice državljanov, prav tako ni mogoče utemeljiti škodljivih posledic, ki bi jih lahko povzročil, so zapisali.
Posvetovalni referendum je v slovenskem pravnem redu urejen z zakonom o referendumu in o ljudski iniciativi. Gre za vrsto referenduma, ki omogoča državljanom, da izrazijo svoje mnenje o določenem vprašanju, vendar pa državni zbor na izid ni vezan. Posvetovalni referendum zato po mnenju vlade pojmovno ne more ustvarjati pravnih posledic.
»V obravnavanem primeru ni podanih elementov, ki bi kazali na to, da bi razpis referenduma lahko povzročil kakršnekoli škodljive posledice. DZ je s posvetovalnim referendumom zgolj postavil vprašanje državljanom, vendar bo dokončna odločitev o gradnji Jeka 2 sprejeta v obliki zakona,« so navedli v vladi.
Državni zbor je odlok o razpisu referenduma o zagotavljanju stabilne oskrbe z nizkoogljično električno energijo sprejel 10. oktobra, zdaj pa je pobudo poslal vladi in jo zaprosil, da poda svoje mnenje.
Vesna je pobudo za presojo ustavnosti in predlog za začasno zadržanje odloka o razpisu referenduma o Jeku 2 vložila zaradi po njihovem zavajajočega referendumskega vprašanja o projektu, ki omejuje svobodno odločanje volivca. Pobudo so nato na ustavno sodišče vložili še profesor Dušan Plut, gimnazijec Lovro ter organizaciji Focus in PIC – Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno.
Boštjančič: Slovenija je sposobna finančno izpeljati projekt Jek 2
Slovenija je po prepričanju finančnega ministra Klemna Boštjančiča v primeru odločitve za gradnjo Jeka 2 sposobna finančno izpeljati projekt. Ta bi se lahko financiral delno z lastniškim kapitalom in delno z dolgom. V tem primeru bo nujno jasno določiti pravila.
Kot je na drugi javni tribuni v organizaciji ministrstva za okolje, podnebje in energijo poudaril Boštjančič, bo treba finančni načrt gradnje drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2) pripraviti na najvišji ravni v sodelovanju s strokovnjaki in mednarodnimi institucijami ter jasno definirati odnose med večinskimi in manjšinskimi partnerji v lastniškem kapitalu.
Boštjančiču se zdi najprimernejša ideja o javno-zasebnem partnerstvu, po kateri bi se država zadolžila na trgu in projektnemu projektu posodila potrebna sredstva za gradnjo Jeka 2. Da pozneje ne bi bilo kakršnekoli slabe volje, bi bilo treba odnose natančno opredeliti, država v tem primeru tudi ne bi smela ponuditi nižje obrestne mere od tiste, po kateri se zadolžuje sama.
Boštjančič ob sicer že znanih nekaterih predpostavkah glede dolžniškega financiranja višine obrestne mere ni želel napovedovati, poudaril pa je, da je projekt kot tak zanimiv, o njem so že opravili tudi pogovore z investicijskimi bankami, ki so za sodelovanje zelo zainteresirane. »Slovenija lahko zagotovi potreben obseg dolžniškega financiranja brez poslabšanja položaja na mednarodnih dolžniških trgih,« je poudaril finančni minister.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji