Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Po novem pristojni naklonjeni samotestiranju učiteljev

Ravnatelji so še vedno brez konkretnih odgovorov, zadovoljni pa so, da sta ministrstvi obrnili ploščo in zdaj zagovarjata zaupanje in samotestiranje učiteljev.
Tako ministrstvo za zdravje kot tudi ministrstvo za izobraževanje po novem podpirala samotestiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Tako ministrstvo za zdravje kot tudi ministrstvo za izobraževanje po novem podpirala samotestiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju. FOTO: Voranc Vogel/Delo
18. 8. 2021 | 10:35
18. 8. 2021 | 17:11
5:45
Predstavniki ministrstva za izobraževanje in ministrstva za zdravje, zavoda za šolstvo in NIJZ so danes ravnateljem vrtcev, osnovnih in srednjih šol predstavili zadnje informacije o začetku novega šolskega leta. Predsednik združenja osnovnošolskih ravnateljev Gregor Pečan je bil jasen: »Dobili nismo niti enega konkretnega odgovora. Toliko blefa, kot ga je zdaj na našem ministrstvu, ga še ni bilo. Čista in najčistejša beda.«
 
Kljub temu pa je vse presenetilo, da bo strokovna skupina obravnavala predlog, da bi se tudi učitelji samotestirali. Da ta predlog podpira in da ga bo podprl tudi na vladi, je na sestanku dejal minister za zdravje Janez Poklukar, po koncu sestanka pa je naklonjenost ministrstva za izobraževanje temu predlog potrdil tudi državni sekretar Damir Orehovec: »Covid skupini bomo predlagali, da bi se samotestiranje izvajalo. To bi veljalo za vrtce, osnovne in srednje šole. Moramo zaupati učiteljem, ravnateljem, da bodo varno šolsko okolje ustvarili.«

image_alt
»Pedagoške odločitve sprejema ministrstvo za zdravje«

 
Ostalih konkretnih informacij, ki so jih ravnatelji pričakovali, niso dobili. Za zdaj je znano le, da naj bi se šola 1. septembra začela po nekakšni modificirani varianti B. Kaj konkretno to pomeni, razen mask in razkuževanja, ni povsem jasno. Tako Pečan kot tudi glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj, ki je bil prav tako na sestanku, pravita, da glede mehurčkov ni čisto odgovorjeno. »Načeloma naj bi se držali mehurčkov, če pa ne bo šlo, naj jih pa damo skupaj. Nekako tako. Ampak saj pravim, konkretnega odgovora ni,« je dejal Pečan.

V šolo naj bi šli z maskami in razkuženimi rokami, dijaki se bodo samotestirali. Več od tega ni znanega. Ravnatelji, ki so pričakovali konkretne odgovore, so besni. FOTO: Jure Eržen/Delo
V šolo naj bi šli z maskami in razkuženimi rokami, dijaki se bodo samotestirali. Več od tega ni znanega. Ravnatelji, ki so pričakovali konkretne odgovore, so besni. FOTO: Jure Eržen/Delo


Štrukelj je dejal, da so jim pojasnili, da je nova publikacija šla v tisk: »Ne razumem, zakaj je ne pošljejo v digitalni obliki, da bi se ravnatelji pripravili. Sestanek je bil po videokonferenci in na desetinko sekunde so ravnatelji v klepetalnici postavljali vprašanja in zahteve. Besni so. Največji dosežek je pa zagotovo, da so ravnatelji večinoma podprli našo zahtevo po samotestiranju učiteljev. O tem bo zdaj razpravljala tudi strokovna skupina.«
 

Testiranja in karantene

 
Pečan je dejal, da morajo pripraviti podlage za testiranja, odgovorov, kaj sploh bo s testiranjem, zakaj se ne testirajo tudi cepljeni, ki prav tako prenašajo virus, kaj bo s tistimi, ki ne bodo izpolnjevali pogojev PCT, ravnatelji niso dobili. Eden izmed bolj konkretnih odgovorov je bil, kot navaja Štrukelj, da tisti, ki je cepljen in bo v stiku z okuženo osebo, ne bo šel v karanteno.

image_alt
Pravne podlage za testiranje zaposlenih v vrtcih in šolah ni

 
Neodgovorjeno je ostalo tudi vprašanje, zakaj bi se morali učitelji testirati dvakrat tedensko, je dejal Štrukelj: »Dijaki in zadnja triada osnovnošolcev naj bi se testirali enkrat tedensko, pa jih je stokrat več kot učiteljev, ki bi se testirali dvakrat tedensko. Zakaj je temu tako, ni jasno. Na koncu je državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Damir Orehovec rekel, da bodo na vprašanja v klepetalnici odgovorili pisno. Me prav zanima.«
 

Nepripravljenost sistema

 
Pečan je dejal, da je vendarle presenetil direktor NIJZ, ki je predlagal, da bi se sestali z dvanajstimi najbolj kritičnimi ravnatelji, da bi zdravstveni stroki predstavili, kaj je tisto najbolj problematično: »Priznali so, da se ne spoznajo na šolstvo, kar je dobro. In vesel sem te pobude, z veseljem se bom odzval. Čeprav imajo vse te pripombe na ministrstvu za izobraževanje že leto in pol, očitno v nekem pozabljenem predalu, ker od njih nismo dobili popolnoma nič.«

Konkretne odgovore, kakšen bo začetek novega šolskega leta, naj bi ravnatelji dobili prihodnji teden na konferenci na Brdu pri Kranju. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Konkretne odgovore, kakšen bo začetek novega šolskega leta, naj bi ravnatelji dobili prihodnji teden na konferenci na Brdu pri Kranju. FOTO: Voranc Vogel/Delo

 
Štrukelj pa je dejal, da je bil za sindikat ključni del sestanka poziv k samotestiranju učiteljev: »Zaupati je treba učiteljem, da bodo opravili svojo nalogo. Sicer pa se je na sestanku potrdila nepripravljenost sistema na začetek šolskega leta. In mogoče je še globlja, kot smo do zdaj predvidevali.«


V srednje šole s samotestiranjem

 
Kot je po srečanju s srednješolskimi ravnatelji dejala predsednica Zveze srednjih šol in dijaških domov Slovenije Fani Al-Mansour, se bo novo šolsko leto tudi za dijake začelo podobno, kot se je končalo prejšnje. Dijaki se bodo samotestirali, teste bodo dobili v lekarni. Nihče pa pogojev PCT ne bo preverjal, je dejala Al-Mansourjeva. Dodala je, da ravnatelji želijo, da bi se lahko samotestirali tudi učitelji.

image_alt
Če bo testiranje obvezno, naj bo brezplačno

 
Tudi ravnatelji srednjih šol konkretnih odgovorov, kako naj organizirajo delo čez štirinajst dni, niso dobili. »Šola se bo začela po modelu B in začela se bo za vse. Rekli so nam, naj predvidimo mehurčke, naj se dijaki čim manj mešajo. Državni sekretar nam je rekel, da bomo konkretne odgovore dobili prihodnji teden na konferenci na Brdu,« je še dejala Al-Mansourjeva.

Predsednica društva ravnateljev srednjih šol Nives Počkar pa je bila s sestankom zadovoljna: »Najbolj sem vesela, da se je končno pokazala možnost samotestiranja učiteljev. Poklukar nam je povedal, da bo to na vladi in da bo sam to možnost podprl. Všeč mi je bilo, da so obrnili razmišljanje, da bodo šli na zaupanje in na nadzor. Sicer pa je Poklukar povedal še, da morajo urediti še pravno podlago za maske. Za srednje šole je to lažje, ker lahko sami to damo v šolski koledar, srednja šola namreč ni obvezna in lahko to rečemo. Osnovne šole, ki so obvezne, so pri organizaciji pouka in vseh ukrepih v precej težjem položaju.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine