Neomejen dostop | že od 9,99€
Gorski reševalci, prostovoljci Gorske reševalne zveze Slovenije (GRZS), so te dni bili in so še polno zaposleni z intervencijami, saj pomagajo pri helikopterskih evakuacijah in iskalnih akcijah, poleg tega ogroženim prebivalcem dostavljajo tudi pakete s hrano, vodo in opremo.
V petek so gorski reševalci skupaj s posadkami helikopterjev Slovenske vojske in policije iz drevesnih krošenj in s streh v avtokampu Menina rešili 16 odraslih gostov in enega dojenčka, na Bovškem so iskali in rešili prezeblega Nizozemca, v zaselku Sv. Barbara v občini Škofja Loka pa je v soboto ostala ujeta nosečnica tik pred porodom. Dva gorska reševalca GRS Škofja Loka in gasilec so se čez neprehoden teren uspešno prebili do nje in jo skupaj z združeno ekipo GRZS - HNMP in helikopterjem Slovenske vojske prepeljali naravnost v ljubljansko porodnišnico.
Medtem pa se je v Kamniku razbesnela Kamniška Bistrica in poplavila tudi območje nekdanje smodnišnice, kjer imajo, pravzaprav so imeli, prostore gorski reševalci društva Gorske reševalne službe (GRS) Kamnik. V trenutku so ostali brez vse opreme, vseh treh reševalnih vozil, njihovi prostori pa so delili usodo mnogih na tem območju, saj jih je popolnoma preplavilo.
Kdor bi kamniškim gorskim reševalcem rad pomagal pri nakupu nove opreme in obnove njihovih prostorov, lahko nakaže sredstva na odprt račun za zbiranje donacij.
DRUŠTVO Gorska reševalna služba Kamnik (Društvo GRS Kamnik)
Fužine 74, SI - 1241 Kamnik
TRR/IBAN: SI56 0231 1026 1122 215, NLB d.d. (račun za zbiranje donacij za reševanje prostorske stiske društva)
Bizjak, sicer pripadnik 132. gorskega polka Slovenske vojske in vodja helikopterske reševalne skupine SV, je s helikoptersko ekipo ves čas na terenu na območju Kamnika in Kamniških Alp. Iz zraka, nam pove, je težko oceniti, kje je najhuje, saj je povsod sama voda in je vse odneslo. »V Črni pri Kamniku smo evakuirali nosečnico in tri otroke, evakuiramo tudi nepokretne osebe, pa tujce in naše, ki so še v gorah. Še precej jih na varnem čaka v planinskih kočah, da jih odpeljemo v dolino. Po evakuaciji jih spustimo na stadion v Mekinjah, od tam jih nato odpeljejo sorodniki ali jih namestijo v Termah Snovik,« je na hitro opisal položaj.
Šele konec lanskega leta so se kamniški gorski reševalci vselili v nove prostore, prej so štiri leta životarili v kontejnerjih, brez vode in sanitarij, in bili del ene najbolj sramotnih zgodb v zgodovini gorske reševalne službe. Potem ko so leta 2019 ostali brez svojih prostorov, občina pa jim ni mogla zagotoviti drugih, so si jih morali poiskati in celo kupiti kar sami! Pri tem so jim pomagali dobrotniki s prostovoljnimi prispevki, organizirali so tudi dobrodelne koncerte. Kot je pred nekaj leti povedal Andrej Šifrer, ki je sodeloval na enem od njih, se mu je to zdelo precej sramotno za našo državo, pa tudi sam si nikoli ni mislil, da bo moral kdaj v življenju reševati gorske reševalce – torej prostovoljce, ki brezplačno in v prostem času rešujejo druge ljudi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji