KLJUČNI POUDARKI:
- Proti covidu-19 se bodo od danes lahko cepili tudi odrasli, mlajši od 50 let.
- Prvi odmerek cepiva prejelo 484.949 prebivalcev.
- V nedeljo so potrdili 147 novih okužb, delež pozitivnih znaša 11,2-odstotka.
- Združenje kulturnih ustanov pozvalo k pripravi načrta za njihovo postopno odpiranje.
19.45 WHO Indijsko različico uvrstila med skrb vzbujajoče
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da je različico novega koronavirusa, ki se je pojavila v Indiji in ki je bolj nalezljiva, označila za skrb vzbujajočo, poročajo tuje tiskovne agencije. Poleg britanske, brazilske in južnoafriške WHO na seznam različic novega koroanvirusa, ki jih je označila za skrb vzbujajoče, dodaja tudi indijsko, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila tehnična vodja te organizacije glede pandemije covida-19 Maria Van Kerkhove. V Indiji se vsak dan z novim koronavirusom okuži več sto tisoč ljudi, samo danes so po poročanju AFP potrdili skoraj 370.000 novih okužb, umrlo je več kot 3700 covidnih bolnikov. Od začetka pandemije so potrdili več kot 22,6 milijona okužb.
19.30 Odbor za zdravstvo sprejel predlog novele zakona o nalezljivih boleznih
Parlamentarni odbor za zdravstvo je danes prikimal vladnemu predlogu novele zakona o nalezljivih boleznih, ki med drugim uvaja nadzor nad izvajanjem karantene na domu. Poslanci bodo po nujnem postopku o zakonskem predlogu odločali na petkovi izredni seji DZ. Kot je uvodoma izpostavil državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, je karantena eden ključnih ukrepov za zajezitev epidemije. Če želimo dolgoročno obvladati širjenje okužb in zagotoviti normalizacijo življenja, je po njegovih besedah treba zagotoviti sistem nadzora, ki ne bo po nepotrebnem obremenjeval stroke in posameznika.
Novost, ki jo prinaša vladni predlog novele, je tako prostovoljni podpis izjave posameznika o napotitvi v karanteno na domu. Če bo oseba odklonila podpis izjave, bosta Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) ali policija posameznikove podatke posredovala ministrstvu za zdravje, ki bo izdalo odločbo o karanteni. NIJZ bi posameznika v karanteno na domu napotil v primeru visoko tveganega stika z okuženo osebo, policija pa ob prihodu osebe z območja z visokim tveganjem za okužbo.
16.00 Policisti zaradi zborovanja ob dnevu zmage vodijo postopek
Policisti po nedeljski prireditvi na Prešernovem trgu v Ljubljani zoper znane osebe vodijo prekrškovni postopek, za preostale osebe, ki so bile na prireditvi, pa še zbirajo obvestila in bodo v primeru ugotovljenih kršitev ustrezno ukrepali. Kot so navedli, sta bila kršena zakona o javnih zbiranjih in o nalezljivih boleznih. V nedeljo sta na Prešernovem trgu ob dnevu zmage nad fašizmom in nacizmom zbrane nagovorila predsednik ZZB NOB Marijan Križman in ljubljanski župan Zoran Janković.
14.45 Hojs bo predlagal sprostitev omejitve zbiranja na 25 oseb
Notranji minister
Aleš Hojs bo vladi predlagal, da bi se v Sloveniji deloma sprostile omejitve zbiranja zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa, in sicer z deset na 25 udeležencev. Kot je v izjavi za medije povedal Hojs, se obetajo tudi nekatere spremembe pri prehajanju meja. Po današnjem delnem sproščanju omejitev v gostinstvu in turizmu bo Hojs vladi predlagal, da se sprosti tudi omejitev zbiranja. Tako še ne bo dovoljeno zbiranje 50 udeležencev, kot po ministrovih besedah sicer predvideva rumena faza vladnega semaforja sproščanja ukrepov.
14.00 Ta teden v Slovenijo skupaj predvidoma 90.900 odmerkov cepiv proti covidu-19
V tem tednu v Sloveniji pričakujejo dobavo vseh štirih cepiv proti covidu-19. Pfizer in Biontech bosta dostavila 58.500 odmerkov cepiva, Moderna 14.400, AstraZeneca 12.000 in Johnson & Johnson 6000 odmerkov, so za
STA pojasnili na NIJZ. Skupaj bo dobavljenih 90.900 odmerkov.
Nerazporejenih je 49.000 odmerkov cepiva AstraZeneca. Za zdaj cepljenje s prvimi odmerki cepiva AstraZeneca še poteka, če bo treba in če v tretjem kvartalu letošnjega leta ne bo novih dobav, bo cepivo zadržano za druge odmerke, so za
STA pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Evropska komisija namreč ni oddala novih naročil za cepivo proti covidu-19 proizvajalca AstraZeneca, s katerim se pogodba izteče junija.
FOTO: Blaž Samec/Delo
13.49 Gostinci še zadržani do sprejemanja gostov v notranjosti lokalov
Čeprav lahko v skladu z novim vladnim odlokom v gostinskih lokalih od danes gostom po vsej državi strežejo tudi v notranjih prostorih, so številni gostinci do tega še zadržani. Pogoji so namreč precej strogi. Večinoma so sicer zadovoljni z nadaljnjim rahljanjem ukrepov.
13.33 Norveški strokovnjaki za opustitev cepiv AstraZenece in Johnson & Johnsona
Norveški strokovni odbor, ki ga je norveška vlada vzpostavila za oceno cepiv proti covidu-19 podjetij AstraZeneca in Johnson & Johnson, odsvetuje njuno uporabo zaradi tveganja redkih, a resnih stranskih učinkov. »Ne priporočamo uporabe vektorskih adenovirusnih cepiv v nacionalnem programu cepljenja,« je danes sporočil vodja odbora Lars Vorland ob izročitvi poročila norveškemu ministru za zdravje
Bentu Hoieju, poroča francoska tiskovna agencija
AFP.
13.26 V Celju od torka množično cepljenje v hali L dvorane Golovec
Celjski zdravstveni dom v torek začenja množično cepljenje splošne populacije, zato bodo cepilni center iz dosedanje hale A prestavili v halo L dvorane Golovec. Kot so za
STA povedali v zdravstvenem domu, bo na novi lokaciji na voljo osem cepilnih mest z dodatnim zdravstvenim kadrom za cepljenje.
13.16 Na Hrvaškem najmanj novih okužb od sredine marca
Na Hrvaškem so v zadnjih 24 urah ob 2944 testih potrdili 253 novih primerov okužbe z novim koronavirusom, je danes sporočil nacionalni štab civilne zaščite. Gre za najnižji dnevni porast okužb od ponedeljka, 15. marca, ko so jih potrdili 129. V zadnjih 24 urah je sicer umrlo še 34 covidnih bolnikov, od začetka epidemije pa več kot 7500. Tudi današnji podatki o na novo okuženih kažejo, da se na Hrvaškem tretji val epidemije bolezni covid-19 umirja, je na današnji novinarski konferenci ob predstavitvi projekta Živeti zdravo poudaril direktor hrvaškega zavoda za javno zdravje (HZJZ)
Krunoslav Capak.
FOTO: Ivan Vuković/AFP
13.01 Češke trgovine po pol leta znova odprte
Na Češkem so danes trgovine po šestih mesecih znova odprle svoja vrata, a pričakovanega navala nestrpnih kupcev za zdaj ni, poroča nemška tiskovna agencija
DPA. Gre za nenujne trgovine, torej tiste, ki ne prodajajo osnovnih življenjskih potrebščin. Ponovno odprtje spremljajo pravila, namenjena zajezitvi širjenja novega koronavirusa, med drugim obvezna uporaba zaščitnih mask FFP2 ter omejitev kupcev na eno osebo na 15 kvadratnih metrov prodajnega prostora.
12.35 Združenje kulturnih ustanov pozvalo k pripravi načrta za njihovo postopno odpiranje
Združenje kulturnih domov in ustanov Slovenije (KUDUS) je pozvalo direktorja Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ)
Milana Kreka k pripravi načrta za postopno odpiranje kulturnih ustanov in ukrepov za izvajanje kulturnih prireditev. Načrt se jim zdi nujno potreben za izvedbo prireditev v poletnem času, pričakujejo tudi navodila za jesen.
Kot piše v pozivu, trenutno veljavni odlok, ki omogoča zbiranje do deset ljudi, ne omogoča, da bi kulturni domovi in ustanove lahko ponovno odprle svoja vrata. Zato pričakujejo, da bo po sprostitvi števila obiskovalcev, ki se lahko združujejo, spremenjen oziroma opuščen tudi kriterij glede števila oseb na kvadraturo prostora in bo določena le medosebna razdalja.
»Glede na to, da se bliža poletje, bi zaradi specifične narave dela nujno potrebovali načrt postopnega odpiranja kulturnih ustanov in navodila za izvajanje prireditev v poletnem času na zunanjih prizoriščih ter tudi že navodila za izvajanje prireditev v jesenskem času na notranjih prizoriščih. Res je že skrajni čas, da bi ustanove dobile ta pravila, saj moramo načrtovati tako poletne prireditve kot v javnost poslati razpise abonmajev za nove umetniške sezone, ki se začenjajo jeseni. Prav tako moramo za vse nove ukrepe pravočasno in ustrezno usposobiti tudi osebje,« piše v pozivu, ki ga je v imenu 41 včlanjenih kulturnih institucij iz vse Slovenije podpisala predsednica KUDUS
Pavla Jarc.
NIJZ in pristojno inštitucijo pozivajo, da čim prej pripravi načrt za postopno odpiranje kulturnih ustanov in ukrepe za izvajanje kulturnih prireditev, vsaj v obsegu in na način, kot je to veljalo minulo poletje. FOTO: Jure Eržen/Delo
12.30 Raziskava: Kateri dejavniki vplivajo na odnos do cepljenja?
Slovenski raziskovalci
Ana Slavec, Mojca Šoštarič Zvonar in
Janez Štebe so v sodelovanju s skupino poljskih, madžarskih in romunskih raziskovalcev (ter podpori podjetja Valicon in skupnosti Sledilnik covid-19) izvedli raziskavo o počutju in odnosu do cepljenja med pandemijo covid-19, ki bo prispevala k boljšemu razumevanju zadržkov do cepljenja. »Čeprav je tri četrtine vprašanih vsaj nekoliko zaskrbljenih zaradi virusa, skoraj polovica vprašanih trenutno izraža večjo ali manjšo nepripravljenost za cepljenje, če jim bo to ponujeno in priporočeno. Med razlogi za zadržanost do cepljenja prevladujeta strah pred morebitnimi stranskimi učinki in zaskrbljenost zaradi varnosti cepiva,«
povzemajo ključne rezultate raziskave.
Delež precepljenih zdaj po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 11,7 odstotka, medtem ko je cilj doseči 60-odstotno precepljenost. FOTO: Leon Vidic/Delo
12.07 V Nemčiji cepivo J&J dostopno vsem, a načeloma za starejše od 60 let
Nemčija je danes omogočila cepljenje s cepivom podjetja Johnson & Johnson za vse odrasle, saj zelo nizko tveganje tromboze po cepljenju s tem cepivom po oceni nemških organov še ni razlog, da bi ga omejili le na starejše od 60 let. Bodo pa to cepivo prednostno vendarle uporabljali za to starostno skupino, poročajo tuje tiskovne agencije.
11.35 V Nemčiji kljub pandemiji imeli rekordno malo bolniških odsotnosti
Kljub pandemiji koronavirusa je bilo število zaposlenih Nemcev, ki so v prvem četrtletju letos koristili bolniško odsotnost, rekordno nizko, so danes sporočili iz zavarovalnice Techniker Krankenkasse (TK). Po podatkih zavarovalnice je bil delež zaposlenih, ki so koristili bolniško odsotnost z dela, v prvem četrtletju letos nižji kot kadarkoli v zadnjih 13 letih, poroča nemška tiskovna agencija
DPA. V prvih treh mesecih letošnjega leta je delež bolniške odsotnosti znašal 3,8 odstotka vseh delovnih ur. V prvem četrtletju 2020 je bil delež 5,1 odstotka, leta 2019 4,8 odstotka in leta 2018 5,2 odstotka.
11.10 Unicef opozarja, da bi razmere med pandemijo v Indiji morale skrbeti ves svet
Sklad ZN za otroke (Unicef) opozarja, da so razmere v Indiji, ki je v primežu drugega vala epidemije covida-19 – ki je skoraj štirikrat večji od prvega, virus pa se širi veliko hitreje – alarm tudi za preostali svet. Indija je namreč globalno središče proizvodnje cepiv proti covidu-19, večje potrebe doma pa puščajo vrzeli pri dobavi cepiv drugod. Vse večja zahteva po cepivih proti covidu-19 v Indiji pomeni, da milijoni odmerkov, ki so namenjeni za družine v državah z nizkimi dohodki, ne bodo mogli biti dostavljeni. To pušča veliko vrzel pri dobavi, kar povečuje tveganje za nadaljnje izbruhe in mutacije virusa po vsem svetu, opozarja Unicef v današnjem sporočilu za javnost.
V Unicefu so tudi zaskrbljeni zaradi velikega dnevnega porasta števila smrtnih primerov bolnikov s covidom-19 v Indiji in opozarjajo, da virus vpliva tudi otroke in dojenčke. FOTO: Navesh Chitrakar/Reuters
11.00 Ema preučuje morebitne povezave med cepivom AstraZenece in redko nevrodegenerativno motnjo
Evropska agencija za zdravila (Ema) preučuje poročila o redkih primerih nevrodegenerativne motnje po cepljenju s cepivom proti covidu-19 podjetja Astrazeneca. Gre za morebitno povezavo med cepivom in Guillain-Barrejevim sindromom (GBS). Ema zaradi morebitne povezave z vnetjem srca analizira tudi cepivi podjetij Pfizer/Biontech in Moderne. Iz Eme so v petek sporočili le, da njihov odbor v okviru redne revizije varnostnih poročil glede cepiva AstraZenece, imenovanega vaxzevria, analizira podatke o primerih omenjenega sindroma. Koliko primerov te sicer redke bolezni so zaznali po cepljenju, niso pojasnili, poroča tiskovna agencija
Reuters. Kot še pojasnjuje
Reuters, je Ema GBS kot morebitni stranski pojav cepljenja, ki ga je treba v nadaljnjem postopku preverjanja posebej spremljati, opredelila, potem ko je konec januarja priporočila izdajo pogojnega dovoljenja za uporabo britansko-švedskega cepiva.
Iz Eme so v petek sporočili le, da njihov odbor v okviru redne revizije varnostnih poročil glede cepiva AstraZenece, imenovanega vaxzevria, analizira podatke o primerih omenjenega sindroma. FOTO: Dado Ruvic/Reuters
10.52 Umrlo je še šest ljudi s covidom-19
Včeraj je v Sloveniji umrlo še šest obolelih s covidom-19, je sporočila vlada. V bolnišnicah je hospitaliziranih 508 obolelih, od teh 133 na intenzivnih oddelkih. Sedemdnevno povprečje znaša 606.
10.04 Sviz šolsko ministrico pozval k izplačilu dodatkov za delo v rizičnih razmerah
V sindikatu Sviz so v petek pozvali ministrico za izobraževanje, znanost in šport
Simono Kustec k zagotovitvi izplačila dodatka za delo v rizičnih razmerah za zaposlene v dejavnosti vzgoje in izobraževanja. Hkrati so od nje zahtevali tudi javno pojasnilo, zakaj pri izplačilih nastajajo zamude, so sporočili iz Sviza. Kot so navedli v Sindikatu vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), so v marcu in aprilu prejeli opozorila članstva glede zamud pri izplačilu dodatka za delo v rizičnih razmerah.
09.55 V nedeljo potrdili 147 novih okužb, delež pozitivnih 11,2-odstoten
V nedeljo so ob 1310 PCR-testih potrdili 148 novih okužb, delež pozitivnih je 11,2-odstoten. Poleg tega je bilo opravljenih 6794 hitrih antigenskih testov, kažejo podatki sledilnika za covid-19. Trenutno je v Sloveniji aktivnih 8949 okužb.
09.54 Brussels Airlines nekoliko zamaknil začetek letov med Ljubljano in Brusljem
Letalski prevoznik Brussels Airlines je nekoliko zamaknil predvideni začetek letov med Ljubljano in Brusljem. Potem ko je bil prvi let sprva napovedan za 31. maj, je zdaj preložen na 14. junij. Povečanega zanimanja za lete pred tem datumom namreč ni, so za portal
Sierra5 povedali v letalskem prevozniku. Neposredna letalska povezava med Ljubljano in Brusljem bo še posebej pomembna v času slovenskega predsedovanja svetu EU v drugi polovici leta. Poleg prevoznika Brussels Airlines, ki sodi pod okrilje skupine Lufthansa, bo sicer to povezavo ponujal tudi madžarski nizkocenovni letalski prevoznik Wizzair, so pred dnevi sporočili iz slovenskega stalnega predstavništva pri EU v Bruslju.
Neposredna letalska povezava med Ljubljano in Brusljem bo še posebej pomembna v času slovenskega predsedovanja svetu EU v drugi polovici leta. FOTO: Leon Vidic/Delo
09.44 Biontech bo gradil proizvodni obrat v Jugovzhodni Aziji
V nemškem podjetju Biontech, ki izdeluje cepivo proti covidu-19, so danes napovedali gradnjo v Jugovzhodni Aziji. V Singapurju nameravajo zgraditi upravni in proizvodni objekt, kjer bodo v prihodnosti izdelali po več sto milijonov odmerkov cepiva na leto, poroča francoska tiskovna agencija
AFP. Gradnja se bo začela že letos, proizvodnja pa naj bi, če bo šlo vse po načrtih, stekla leta 2023. »S tem načrtovanim proizvodnim objektom mRNA bomo povečali kapaciteto svoje celotne mreže in razširili zmožnost proizvodnje in dobave naših cepiv mRNA ter zdravil ljudem po vsem svetu,« je ob napovedi gradnje poudaril izvršni direktor Biontecha
Ugur Sahin.
09.00 Prvi odmerek cepiva prejelo 484.949 prebivalcev
Prvi odmerek cepiva proti covidu-19 je prejelo 484.949 prebivalcev oziroma 23 odstotkov, je razvidno iz aplikacije cepimose.si. Drugi odmerek je prejelo 252.868 prebivalcev, kar pomeni, da je zaščitenih 12 odstotkov populacije. Od danes se na cepljenje lahko prijavijo vsi prebivalci, že danes pa bi lahko s cepljenjem prebili mejo 500.000 cepljenih prebivalcev.
J. T.
00.45 Še nekoliko manj omejitev v gostinstvu in turizmu
V gostinskih lokalih lahko od danes gostom po vsej državi strežejo tudi v notranjih prostorih, a ob izpolnjevanju določenih pogojev. Namestitvenim obratom z več kot 60 sobami je dovoljeno ponujati do polovico vseh sob, tistim manjšim pa še naprej do 30. Tako določa nov vladni odlok, ki bo veljal do 16. maja.
V vseh statističnih regijah je od danes dovoljeno opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v notranjosti gostinskih obratov, pri čemer je pogoj, da imajo zaposleni in gostje potrdilo, da so covid-19 preboleli, da so cepljeni ali da so testirani. Število oseb v zaprtih javnih prostorih, v katerih se izvaja ta dejavnost, je omejeno na 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko ali na eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 20 kvadratnih metrov. Zagotavljati je treba 20 kvadratnih metrov na posamezno stranko v celotnem trgovskem centru. Ponujanje apartmajskih nastanitvenih enot je dovoljeno ne glede na število apartmajskih nastanitvenih enot, ki jih nastanitveni obrat ponuja, saj se apartmajske enote razumejo kot zaprt mehurček.
V vseh statističnih regijah je od danes dovoljeno opravljanje gostinske dejavnosti priprave in strežbe jedi in pijač v notranjosti gostinskih obratov, pri čemer je pogoj, da imajo zaposleni in gostje potrdilo, da so covid-19 preboleli, da so cepljeni ali da so testirani. FOTO: Voranc Vogel/Delo
00.30 Proti covidu-19 se bodo od danes lahko cepili tudi odrasli, mlajši od 50 let
Proti covidu-19 se bodo od danes lahko cepili še odrasli, mlajši od 50 let. Do zdaj je namreč najmlajša starostna skupina, ki je še prišla v poštev za cepljenje, vključevala stare od 50 do 59 let. Še vedno pa bodo imeli prednost starejši in ranljivi, saj strategija po pojasnilih vodje svetovalne skupine za cepljenje
Bojane Beović ni spremenjena.
Mlajši bodo po njenih besedah na vrsti, če določen dan ne bo kandidatov iz prednostnih skupin. V tem primeru bo lahko cepljen tisti, ki je na vrsti naslednji in je star, denimo, 40 let. Na cepljenje se je mogoče prijaviti prek centralnega portala na naslovu
zvem.ezdrav.si. Tistim, ki so se na cepljenje že prijavili pri osebnem zdravniku ali v cepilnem centru, pa se ni treba znova naročati prek nove aplikacije.
Na ministrstvu za zdravje so za
STA pojasnili, da je bilo do nedelje dopoldne prek omenjenega portala že 47.000 prijav na cepljenje. V zdravstvenih domovih so zagotovili, da se pripravljajo na cepljenje splošne odrasle populacije in hkrati tudi na prehod na nacionalno aplikacijo za prijavo na cepljenje. V Zdravstvenem domu Ljubljana pa bodo na nov sistem prešli, ko bo to mogoče izvesti varno in strokovno. V tem tednu se v smislu organizacije cepljenja tako pri njih ne bo še nič spremenilo. Po oceni Beovićeve bi lahko precepljenost prebivalstva dosegli v dveh mesecih.
Komentarji