Neomejen dostop | že od 9,99€
Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora pri predsedniku vlade je začel svoje delo, vodila pa ga bo direktorica Inštituta 8. marec Niki Kovač, ki je danes tudi sporočila, da bo ponudbo predsednika vlade Roberta Goloba sprejela, ker verjamejo, da so za dosego družbenih sprememb nujna vsebinska zavezništva, povezovanja in sodelovanja.
Golob je v izjavi sporočil, da je šlo za spoznavno srečanje, Kovačeva pa je navedla, da se ji zdi zelo pomembno, da je bilo to neodvisno posvetovalno telo ustanovljeno, saj prepoznava in na neki način daje tudi zavezo, da je treba ukrepati proti sovražnemu in sovraštvenemu govoru. »Pred nami je veliko dela. Več bomo govorili in se fotografirali, ko bomo dejansko kaj naredili,« je dodala.
Tudi ta strateški svet, ki je že četrti, po Golobovih besedah deluje po istem principu, in sicer tako, da združuje civilno družbo, stroko in na drugi strani vladno strukturo. »Namen je dobiti neodvisen pogled na naše politike,« je navedel in dodal, da je tudi članom sveta dejal, da si želi kritik in da mora potem vlada znati kritike prenesti in na podlagi njih ukrepati.
»Mislimo pa iskreno, ker je navsezadnje vsak od nas oziroma vas lahko žrtev tega govora,« je dejal.
Na vprašanje, ali bo strateški svet kot le posvetovalno telo »brezzobi tiger«, je Golob odgovoril, da ne, saj so v svetu tudi vsa relevantna ministrstva, ki bodo že sodelovala pri oblikovanju sklepu. Ravno to je namen mešanih svetov, je dejal in nadaljeval, da bodo sklepi oziroma priporočila, ki bodo sprejeti, pomembno vplivali na zakonodajne predloge.
»Tudi brezzobi tiger je še vedno tiger,« pa je dejala Nika Kovač in dodala, da je zaveza vseh članov, da bodo delali konkretne stvari in dali konkretne rezultate. Borili se bodo proti sovražnemu govoru in za bolj strpno družbo.
Sama je pred tem že dejala, da vabila ni pričakovala, saj da so v Inštitutu 8. marec tako kot do vsake oblasti tudi do trenutne vlade kritični. Pa je vseeno prišlo in prišlo je ravno med kampanjo Samo ljubezen. Kampanjo, ki si prizadeva za zmanjšanje sovražnega govora in njegovih negativnih učinkov. Kampanjo, ki vzpostavlja prakse kolektivne solidarnosti in ustvarja skupnost povezanih ljudi, ki širijo strpnost in prijaznost,« je sporočila Kovačeva, ki je navedla še, da bo funkcijo koordiniranja sestankov in aktivnosti opravljala brez plačila ali nadomestila stroškov.
Na prvi seji sveta so poleg vladnih predstavnikov sodelovali tudi profesorja na ljubljanski fakulteti za družbene vede Barbara Rajgelj in Marko Milosavljević pa profesor in raziskovalec Dragan Petrovec, direktorica Pravno-informacijskega centra Katarina Bervar Sternad ter radijska novinarka in predsednica Novinarskega častnega razsodišča Tatjana Pirc.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji