Neomejen dostop | že od 9,99€
Posvetovalna skupina za spremljanje gibanja koronavirusa, ki jo vodi Mario Fafangel, je na včerajšnji seji pretresala priporočila za novo šolsko leto. Podrobnosti pravkar predstavljajo.
Posvetovalna skupina velik poudarek namenja prezračevanju, za samotestiranje pa so pripravili dva scenarija. Po prvem bi se v šolah samotestirali le dijaki in učenci s simptomi okužbe in tisti, ki so bili v tveganem stiku z okuženimi. Po drugem scenariju pa bi bilo testiranje vsaj enkrat na teden obvezno za vse. Kompleti za domače samotestiranje bi bili dostopni v lekarnah ne glede na razmere.
S predlogom se strinjajo tudi člani delovne skupine za področje vzgoje in izobraževanja, si pa v šolah želijo predvsem razbremenitve vodenja evidenc testiranja in tudi določeno mero avtonomije, da bi lahko upoštevali tudi želje otrok in staršev.
Priporočila je predstavila vodja delovnega paketa vzgoje in izobraževanja v okviru posvetovalne skupine Nina Pirnat. Poudarila je, da ima skupina 13 članov in da prevladujejo predstavniki vzgoje in izobraževanja. Dodala je, da so priporočila glede prezračevanja in samotestiranja sprejeli soglasno. Opozorila je, da so se strinjali, da bodo širjenje okužb najbolj zmanjšali, če okuženi v šolo sploh ne pridejo. Zato se samotestiranje vrača na domove učencev in dijakov: »Oseba, ki ima akutno okužbo dihal, ostane doma in se samotestira. Samotestiranje bo torej doma, da oseba sploh ne pride v šolo.« Na predlog pedagogov so spisali tudi priporočilo, da se omogoči samotestiranje tudi v šoli s prilagojenim oziroma posebnim programom, če se izkaže, da je v šolo že prišla okužena oseba.
Kako bo s samotestiranjem zaposlenih, še ni znano, o tem posvetovalna skupina ni govorila, Pirnatova je dejala, da gre v tem primeru za vprašanje za medicino dela in športa.
Če bi število okužb v družbi zelo naraslo, bi lahko prišli na tako imenovano obdobno samotestiranje, ko bi se testirali vsi. O tem za zdaj še ni govora, je dejala Pirnatova: »Trenutna priporočila za obolele so: ostani doma in se samotestiraj. Tudi če imamo doma družinske člane, ki so okuženi, je priporočeno, da se vsi samotestirajo.«
Skupina je priporočila, da imajo teste za samotestiranje na voljo vsi učenci, dijaki in študenti, koliko bo teh testov, pa še ni znano. Evidenc o samotestiranju v šolah ne bodo vodili, s čimer bodo zelo razbremenjeni tudi zaposleni v šolah. »Odgovornost je na vsakem posamezniku in staršu, da če je otrok bolan ali pa je bil v stiku z obolelim s covidom, da bo rekel, testirajmo se, da okužba ne pride v kolektiv. Odgovoren je vsak posameznik.«
O maskah ni bilo nobenega govora, je še poudarila Pirnatova: »O maskah v šolah nismo razpravljali in nimamo usmeritve, da bi bile maske v šolskem procesu prisotne.«
Bo pa zagotovo prisotno prezračevanje. Na to temo je že pripravljen tudi tehnični dokument, ki obravnava posamezne vrste prezračevanja, večina zavodov vzgoje in izobraževanja ima sicer naravno prezračevanje, torej odpiranje oken. Pirnatova je dejala, da je pogostost zračenja odvisna od velikosti prostora in števila učencev, da pa gre za večkrat na uro z na stežaj odprtimi vrati in okni, ustvarjanje prepiha je nujno: »Verjetno se bo kdo vprašal, ali bo pozimi neugodno zaradi mraza. Ampak s tem se bomo morali sprijazniti in reševati problem z večplastnimi oblačili.«
Predsednik zveze ravnateljev in pomočnikov ravnateljev Gregor Pečan, sicer tudi član omenjene skupine, je dejal, da je rezultat sestankov prav tak, kakršnega so si v šolah želeli: »Upoštevali so pravzaprav vse, kar smo predlagali.« Ne skrbi ga morebiten odklonilen odziv staršev in tudi učiteljev glede pogostega zračenja pozimi: »Tistim, ki bi jih skrbelo za otroke zaradi mrzlega zraka, bi svetoval, da si pogledajo, kako so zime v šolah preživeli nemški in belgijski otroci. So pač v času prezračevanja imeli oblečene bunde. A so naši otroci drugačni?«
Prezračevanje bo v vrtcih vendarle malenkost drugačno, je pojasnila predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Janja Bogataj, prav tako članica omenjene skupine: »V vrtcih smo že zdaj veliko zračili, vendar vedno, ko otrok ni v igralnici. Vedeti moramo, da so otroci pri nas veliko na tleh, poleg tega v igralnici poteka tudi celotna dnevna rutina, tako da je to zagotovo drugače kot v šoli. Tudi zato sem predlagala, da bi bilo treba zapisati še dopustno temperaturo. Tudi v prihodnje bomo veliko zračili, a takrat, ko otrok ne bo v igralnici. Nas pa pri vsem tem skrbijo težave z energenti.«
V vrtcih vedo povedati, da so nekateri starši že pred korono otroku, ki je imel vročino, zjutraj dali antipiretik in ga pripeljali v vrtec. Čez nekaj ur se je vročina seveda vrnila, otrok je zakuhal v vrtcu. Da se to dogaja, opozarja tudi Bogatajeva: »Še huje – starše pokličeš, pridejo po otroka, ampak taisti otrok je naslednji dan spet v vrtcu! Zdaj res apeliramo na starše in od njih pričakujemo, da če otrok zboli, mora ostati doma! Naj ne izpostavljajo tega bolnega otroka, ostalih otrok in tudi zaposlenih. Če namreč okužba pride v kolektiv, sploh če so kakšna nadomeščanja, ko zaposleni potem veliko krožijo med skupinami, se širi kot požar. Ob pomanjkanju kadra si takega scenarija res ne želimo. Veseli smo teh priporočil, da so torej priporočila, da ni več nobenega vodenja evidenc, naročanja testov za samotestiranje itd. Bomo pa morali kot družba biti odgovorni. Tu vidim pri starših izziv. Ampak to smo si želeli in zdaj bo treba zagristi.«
S tovrstnim pristopom se strinja tudi glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj: »Ta pristop v osnovi podpiram ob zavedanju in določni skepsi, kako velika bo odgovornost vseh vpletenih: od otrok, učencev, dijakov, študentov do staršev in zaposlenih. Gre za predpostavko, da se bodo ljudje obnašali racionalno. Strinjam se s to predpostavko in tak način je zagotovo produktivnejši od zapovedi. Bo pa to velik test, v kolikšni meri to lahko pri nas deluje, glede na to, da s samoomejevanjem in samorefleksijo nimamo dosti izkušenj.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji