Neomejen dostop | že od 9,99€
Kot so sporočili s kabineta predsednika vlade, je ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik predsednika vlade Roberta Goloba danes obvestila, da nepreklicno odstopa s položaja ministrice za javno upravo, saj ne želi, da ministrstvo ali vlada nosita breme razčiščevanja, povezanega z opravljanjem njene funkcije. Predsednik vlade je njen odstop sprejel in bo po prihodu s službene poti v Granadi o tem obvestil državni zbor.
Ministrica za javno upravo je po naših informacijah že včeraj napisala odstopno izjavo, ki jo je zdaj posredovala tudi javnosti. »Prepričana sem, da bi moje vztrajanje v času teka uradnih postopkov pri pristojnih organih pri vodenju ministrstva ob tako neusmiljeni kampanji škodovalo delu vlade, stranke, ministrstvu in državi, zato ti, predsednik vlade, Robert Golob, sporočam, da nepreklicno odstopam s položaja ministrice za javno upravo,« je sporočila.
Kdo jo bo nadomeščal, za zdaj še ni jasno. Že v sredo pa je vlada za njeno namestnico kot vodje pogajanj s sindikati javnega sektorja imenovala Mojco Ramšak, državno sekretarko.
Golob: Sprejemam odstop Ajanović Hovnik, drugega mi ne preostane
Premier Robert Golob je v prvem odzivu na odstop Sanje Ajanović Hovnik dejal, da njen odstop sprejema. Kljub očitkom, ki so se v zadnjih dneh zgrinjali nadnjo, je Golob še ta teden zatrdil, da ministrica uživa njegovo zaupanje. A ko minister odstopi, je »vse, kar lahko naredim, da to sprejmem,« je izjavil.
»Nimam druge izbire in temu ustrezno bom tudi ravnal,« je povedal ob robu neformalnega zasedanja voditeljev članic EU v Granadi. Kot je še navedel, bo o tem ob vrnitvi v Slovenijo tudi obvestil DZ. STA
Da je bil razpis za krepitev državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij izveden transparentno, skladno s strokovnimi in moralnimi standardi, vztraja sicer Ajanović Hovnikova še zdaj in tudi po tem, ko je sinočnja oddaja Tarča še dodatno razkrila, da je ministrica 10. maja podpisala dokument Izjava ministrstva o podpori programu inštituta IPES, kar nakazuje, da je vedela oziroma bi morala vedeti, da se je na razpis prijavila njena prijateljica in nekdanja partnerica v podjetju. Kasneje je namreč podpisala spremembo razpisnih pravil, ki je prav inštitutu IPES omogočilo pridobitev sredstev.
IPES si sicer poštni nabiralnik deli s podjetjem Smart Center, ki ga je njena nekdanja poslovna partnerica ustanovila skupaj z ministrico, ta pa je lani svoj delež podarila mami. Smart Center je pripravljal projekte v zameno za sedemodstotno provizijo.
IPES: Odrekamo se javnim sredstvom
Z inštituta IPES Maribor pa so sporočili, da se odrekajo javnim sredstvom, ki so jim podeljena na javnem razpisu za krepitev aktivnih državljanskih pravic in opolnomočenje nevladnih organizacij.
»V zadnjih dveh tednih se nepretrgoma spopadamo z neprijetno medijsko pozornostjo, ki meče izredno slabo luč na dolgoletna prizadevanja in kvalitetno dosedanje delo IPES Maribor in njegovih zaposlenih. Obrekovanje, opravljanje in žaljive obdolžitve, katerih tarča smo postali, so naši organizaciji povzročile nepopravljivo škodo, dogodki pa bodo zagotovo vplival tudi na zmožnosti nadaljnjega razvoja naših aktivnosti.«
»Ne gre samo za kazensko odgovornost, gre tudi za videz in politično odgovornost,« pa je včeraj opozorila poslanka Gibanja Svoboda Moja Šetinc Pašek in tako kot dan prej vodja poslanske skupine Borut Sajovic nakazala, da podpora Ajanović Hovnikovi ni absolutna. Ostri so bili tudi v Levici in SD ter zahtevali njena pojasnila, še posebej pred napovedano interpelacijo – že ob najavi interpelacije so v SDS sicer poudarili, da pričakujejo, da bo še pred glasovanjem odstopila, tako kot je tudi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan.
V Gibanju Svoboda so se pred tem razšli že z notranjo ministrico Tatjano Bobnar, Golob pa je v tem tednu sporočil še, da je izgubil zaupanje in zahteval še menjavo v resorju kmetijstva, ki ga vodi Irena Šinko, in naravnih virov, ki je v pristojnosti Uroša Brežana. Pred njim je tako iskanje še treh ministrov.
V Levici so odstop ministrice označili kot edino logično potezo ob nastali situaciji. »Zdaj je treba poiskati ustrezne rešitve, ki bodo pomagale sanirati nastalo situacijo in povrniti zaupanje v razpisno politiko, v nevladni sektor in v preostanek vlade, katere ugled je bil zaradi vsega dogajanja tudi zamajan,« so izpostavili.
Za SD pa je to pričakovana poteza, ob tem pa si želijo, da se fokus dela koalicije čim prej usmeri naprej, na zahtevne vsebinske izzive, pomembne za našo državo ter njene ljudi.
V NSi pa menijo, da je ministricaže zamudila priložnost, da bi to storila prej in tako potrdila, da so v Gibanju Svoboda z drugačno politiko mislili resno.
Nevladniki: Naj odstopi
»Menimo, da je skrajni čas, da prevzamete odgovornost za nepravilnosti in netransparentno delovanje, povezano z javnim razpisom za krepitev demokracije in aktivnega državljanstva, in odstopite,« je dopoldne ministrico pozvalo enajst nevladnih organizacij (Center nevladnih organizacij, Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, Inštitut 8. marec, Zavod Open, Danes je nov dan, Umanotera, Inštitut za študije stanovanj in prostora, Zavod Dobra družba, Pekarna Magdalenske mreže, Društvo za pomoč in samopomoč brezdomcev Kralji ulice in Ekologi brez meja).
Po njihovih navedbah so namreč novinarska razkritja zadnjih dni pokazala, da ste javnost bodisi zavajali, da niste vedeli, da se organizacija vaše prijateljice prijavlja na javni razpis, ali pa kot ministrica slepo podpisujete dokumente in izjave podpore za projekte, ki se prijavljajo na razpise v vaši pristojnosti. Skrbi tudi vaše nenehno spreminjanje izjav, s katerimi se sproti prilagajate razkritjem medijev. Tovrstno ravnanje je za ministrico, ki je v državi odgovorna prav za področje integritete in preprečevanja korupcije, nesprejemljivo. Sodna praksa je v podobnih primerih zavajanje javnosti že opredelila kot kršitev načela integritete.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji