Neomejen dostop | že od 9,99€
Direktor Ukoma Uroš Urbanija je pojasnil, da pogodba temelji na določilih zakona o STA, ki jasno določa storitve, ki jih mora ta opravljati, pri čemer je jasno poudaril, da morajo biti te brezplačne vsem in dostopne pod enakimi pogoji. »Upam, da je to pozitivno sporočilo, ne le za medije, pač pa tudi za zaposlene. Bilo je nesprejemljivo, da je vodstvo zaposlene izkoriščalo v obupnih poskusih, da bi se izigravala ta zakonska določila,« je dejal Urbanija.
Naštel je, da mora STA objavljati povzetke v slovenskem in angleškem jeziku o dogodkih iz Slovenije in sveta, pripravljati radijske novice, objavljati fotografije o najpomembnejših dogodkih, celotne vsebine, ki zadevajo narodne manjšine in delovanje Slovencev v zamejstvu in po svetu.
»Pred nami je izziv, da bomo te stvari, ki so nedorečene ostale še zdaj, saj je zakon o STA v nekem delu, kar se tiče fotografij, nejasen, v miru reševali,« pa je dejal v. d. direktorja Igor Kadunc in napovedal, da bodo zdaj pripravili poslovni načrt za prihodnje leto. »Naloga še ni končana, najti moramo rešitve tudi za prihodnje leto, ki bodo v obojestransko zadovoljstvo,« je navedel Kadunc.
Urbanija je pojasnil, da bodo STA izplačana sredstva za celotno letošnje leto skladno z letošnjim poslovnim načrtom. Torej 2,028 milijona evrov. To je navsezadnje predvidel tudi sedmi protikoronski paket, ne glede na to, ali bi bila sklenjena pogodba ali ne.
Prejšnji direktor Bojan Veselinovič se z zahtevo, da bi lahko fotografije uporabniki STA brezplačno poobjavljali, ni strinjal. Dostopnost, o kateri govori zakon o STA, po njegovem namreč ne pomeni, da gre za pravico do poobjavljanja. Odstopil je po tem, ko pogovori o pogodbi o javni službi z Urbanijo letos niso bili uspešni. »Ne morem in nočem privoliti v pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo STA brezplačno opravlja zdaj že 273. dan,« je Veselinovič zapisal v odstopni izjavi. STA je bil že 312 dni brez vladnega plačila in v težkem finančnem stanju.
Kot navaja STA, se jim je stečaju uspelo izognili s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Zaradi negotovih razmer pa jo je v zadnjih mesecih zapustilo precej zaposlenih.
Zaposleni na STA so sklenitev pogodbe pozdravili, a ob tem opozorili, da določene rešitve ostajajo sporne in še vedno menijo, da bi lahko posredno vplivale na uredniško avtonomijo in poslabšale finančni položaj agencije, sploh če bi to pomenilo trajno spremembo poslovnega modela. »Če se bodo spremembe izkazale za škodljive, bomo vztrajali pri ustreznih popravkih, ki nam bodo omogočili nemoteno in kakovostno delo,« so navedli.
Kadunc je za STA še povedal, da zaveze, ki jih je s podpisom pogodbe za letos sprejela STA, niso takšne, da jih ne bi mogla izpolniti. »Vse skupaj je seveda pomembno gledati v perspektivi. Če je STA danes pomembna, bo po mojem mnenju v prihodnosti še bolj. Da bo ta pričakovanja lahko izpolnila, jo čaka še veliko dela. Tudi mene, ki mi je zaupana čast, da jo vodim,« je še navedel Kadunc.
»Cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, je zelo visoka. Zapustila nas je vrsta odličnih sodelavcev, agonija je ogrozila kakovost agencijskega servisa, ki ga zagotavljamo javnosti, ustavila številne razvojne projekte in nas navsezadnje psihično izčrpala. Pričakujemo, da so tovrstni povsem nepotrebni pritiski na STA končani,« so sporočili Svet delavcev STA, Uredniški kolegij STA, Sindikat novinarjev STA in Zastopstvo Uredništva STA.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji