Ljubljana – Ali Desus, ki mu v zadnjem letu javnomnenjske ankete merijo od 1,5 odstotka do dobrih 3 odstotkov podpore volivcev, izgublja tudi bazo na terenu? Del predstavnikov lokalnih odborov je namreč že javno izrazil nezadovoljstvo zaradi sodelovanja v koaliciji
Janeza Janše, vendar včeraj na svetu stranke vprašanja o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji niso odprli.
Nezadovoljstvo na terenu koristi opozicijskim željam LMŠ, SD, Levice in SAB po razbitju koalicije in izglasovanju konstruktivne nezaupnice Janševi vladi. Toda brez prestopa poslancev Desusa in dela SMC, danes je o vabilu na drugo stran javno spregovoril poslanec SMC
Branislav Rajić, opozicija svojih načrtov o rušenju aktualne vlade z 39 poslanskimi glasovi ne more udejanjiti.
Današnja seja vrha Desusa je prinesla odločitev, da se bo na izrednem volilnem kongresu stranke odločalo tako o predsedniku kot o treh podpredsednikih stranke. Kljub pričakovanjem ni bilo razprave o kadrovskih zadevah oziroma o tem, da stranka za novega kmetijskega ministra predlaga
Jožeta Podgorška, zdaj državnega sekretarja na tem ministrstvu. Premier Janez Janša je namreč ob zahtevi poslancev, naj
Aleksandra Pivec ne opravlja več funkcije ministrice, izrazil pričakovanje, da mu bo stranka ponudila zamenjavo zanjo.
Pivčeva, ki je pred tedni zaradi pritiskov in grožnje z razrešitvijo na seji sveta stranke odstopila z mesta predsednice Desusa, je napovedala, da bo na novembrskem kongresu znova kandidirala za predsednico. Če bo koalicija skušala zamakniti glasovanje o interpelaciji na datum po kongresu in če bo Pivčeva ostala, je med poslanci slišati oceno, da bi jih s tem dejansko porinili v opozicijo. V poslanski skupini pričakujejo, da bo vprašanje položaja kmetijske ministrice razrešeno še pred interpelacijo. Odločitev je sicer v premierovih rokah.
Datum izrednega kongresa znanIzredni volilni kongres stranke Desus bo 28. novembra, na njem se bo odločalo o novem predsedniku oziroma predsednici in tudi o vseh treh podpredsednikih. Nezaupnico je torej po Aleksandri Pivec na seji sveta dobil še preostali vrh stranke. Začasni zastopnik stranke Tomaž Gantar ni znal odgovoriti, kaj bo do tedaj s Pivčevo, ki se je na štiri oči sešla s predsednikom vlade Janezom Janšo. Bo do kongresa ostala podpredsednica vlade in kmetijska ministrica, proti kateri je vložena interpelacija, ki jo bodo podprli njeni lastni poslanci? Opozicija sicer pričakuje, da se bo o interpelaciji odločalo pred kongresom Desusa.
Baza Desusa leva
Franc Jurša, vodja poslanske skupine, je v nedavnem pogovoru za
Delo ocenil, da Desus ni povsem ideološka stranka, saj tudi upokojenci niso samo levi. »Upokojencev je skoraj 630.000, za Desus je v najboljših časih glasovalo največ 80.000 ljudi, torej so drugi upokojenci volivci tudi drugih strank – na levi in desni. Upokojenci, ki so člani naše stranke, so večinoma, vsaj po moji oceni je takšnih 70 odstotkov, levo politično usmerjeni,« je povedal.
Ankete so to potrdile, saj med podporniki Desusa večina zavrača sodelovanje s SDS. Stopnja odbojnosti (delež odgovorov na vprašanje, koga zagotovo ne bi volili) je več kot 42-odstotna.
Desus podpirajo predvsem levi simpatizerji FOTO: Infografika Delo
Zanimiv je tudi podatek, da so simpatizerji Desusa glede na splošno populacijo nekajkrat bolj naklonjeni Levici – stopnja odbojnosti med njimi je namreč 3,8-odstotna, medtem ko je stopnja odbojnosti na splošni ravni 14,7-odstotna. Med simpatizerji Desusa je tudi nekajkrat več ljudi, ki bi raje glasovali za SD kot LMŠ. Analiza je tudi pokazala, da je stranka Marjana Šarca potencialnim volivcem Desusa precej manj pri srcu kot splošni javnosti.
Med posameznimi politiki so simpatizerji Desusa izrazito nenaklonjeni Janezu Janši, sledita
Anže Logar in
Matej Tonin.
Aleksandra Pivec je pred tedni odstopila z mesta predsednice Desusa. FOTO: Jure Eržen
Po pogovoru na štiri oči brez izjav
Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec se je uro pred začetkom seje vodstva Desusa sešla s predsednikom vlade Janezom Janšo. Pogovor je trajal okoli 30 minut, po srečanju nista dajala izjav, Aleksandra Pivec pa je nato sporočila, da ostaja ministrica. Proti njej je opozicija v ponedeljek vložila interpelacijo, poslanci Desusa pa, kot je znano, zahtevajo njeno zamenjavo.
Kaj pa prestopi
Med morebitnimi novimi poslanskimi prestopi je bilo doslej najpogosteje omenjano ime poslanca Desusa
Branka Simonoviča, ki naj bi ga poskusili pridobiti v vrste SD. Del interne javnosti SD temu nasprotuje, Simonovič pa informacij o domnevnih pogovorih ni hotel komentirati in poudaril, da njegova poslanska skupina ostaja enotna.
Generalni sekretar SD
Dejan Levanič je dejal, da se je na terenu zgodilo nekaj posameznih prestopov iz Desusa v njihovo stranko (v javnosti je znan le primer piranskega svetnika SMC
Denisa Fakina, ki je prestopil v SD) ter da je slišati o tovrstnih razmislekih v lokalnih odborih Desusa na Goriškem, v okolici Maribora in na Obali. »SD trenutno ni dejavno usmerjena k nagovarjanju predstavnikov Desusa k prestopu v naše vrste,« je zatrdil Levanič.
Ključna dejstva:Poslanci so predlagali premieru, naj Aleksandro Pivec na vrhu kmetijskega ministrstva zamenja Jože Podgoršek.
Podporniki Desusa so izrazito nenaklonjeni stranki SDS.
Pogovori o prestopih niso zamrli.
Komentarji