Neomejen dostop | že od 9,99€
Razhajanje Janeza Janše in Anžeta Logarja se očitno nadaljuje. Po tem, ko je pred dnevi Logar odstopil kot predsednik sveta SDS, ki je najvišji organ stranke med kongresoma, se je sinoči sešel 24-članski izvršilni odbor. Iz sporočila, ki so ga po seji poslali članom, je razvidno, da si želijo čimprejšnjega razčiščenja odnosov. Zapisali so, da so ga pozvali k izstopu iz stranke, da ga ne bi izključili.
Izvršni odbor (IO) namreč ocenjuje, da po razpravi na zadnji seji poslanske skupine SDS ni nikakršnega dvoma več, da Logar ustanavlja novo stranko.
»IO SDS ocenjuje, da v obstoječih razmerah ni čas za drobitev demokratičnih sil, ampak je potrebno njihovo združevanje ter aktivno ustvarjanje programske alternative stagnaciji in kaosu, ki ga ustvarja levičarska vladna koalicija. IO SDS pričakuje od poslank in poslancev, izvoljenih na kandidatnih listah stranke, da bodo spoštovali voljo volivcev ter svoj poslanski mandat dokončali v okviru stranke, za katero so volivci v proporcionalnem volilnem sistemu oddali svoj glas. SDS je dokazala, da je široka in demokratična stranka in da dopušča odstopanja od enotnega glasovanja celo v primerih, ko gre za ustavne spremembe, kot se je to zgodilo pred kratkim ob drugačnem glasovanju poslanca Logarja. V primeru, ko poslanec obstoječe stranke kljub danim zavezam volivcem in podpisani pogodbi tekom mandata ustanavlja novo stranko ali ko se okrog t. i. novega obraza preformirajo obstoječe politične stranke, si volivci zaslužijo vsaj odprte karte. Prikrivanje tega namena vse do zadnjih mesecev pred volitvami v politični prostor vnaša namerno načrtovano zmedo. V interesu volivcev in poštene volilne tekme je, da se različne alternative pravočasno in jasno predstavijo,« so zapisali.
Anže Logar je v sporočilu na družbenem omrežju označil odločitev izvršilnega odbora stranke, ki ji pripada že več kot 23 let, za čezmerno in nesorazmerno. Pri tem je še poudaril, da glede svojega političnega udejstvovanja zunaj stranke SDS ni sprejel prav nobene odločitve. »V času, ko zaradi nespametnih in škodljivih ukrepov vlade v Sloveniji potrebujemo predvsem dialog in sodelovanje, delitev ni pravi odgovor,« je zatrdil.
Platforma Sodelovanja, ki jo je ustanovil, po njegovih besedah ni družbenopolitični projekt, ampak družbenokoristen poskus vzpostavitve pogojev za dialog v sicer politično razdeljeni Sloveniji.
Izvršni odbor sicer ne glede na to, da statutarne možnosti obstajajo, ne predlaga izključitve poslanca Logarja iz stranke oziroma iz poslanske skupine. »Nasprotno, obžalujemo ustanavljanje nove stranke s pomočjo kapacitet SDS ter škodljivo drobljenje sil. Ker po slovenski zakonodaji ni dopustno, da je državljan hkrati član dveh političnih strank, bo moral končno odločitev slej ko prej sprejeti poslanec sam. Zaradi poštenega odnosa do volivcev in do javnosti pa je treba vedeti, da nadaljnjih nastopov in stališč poslanca Anžeta Logarja ni mogoče več avtomatično šteti za stališča SDS, ampak za stališča nove stranke v nastajanju.«
Po tem, ko je pred slabima dvema tednoma Logar odstopil s čela sveta SDS, so se okrepila ugibanja o tem, da dejanskega razhoda z Janšo ni, pač pa da gre za manever. Kot je znano, je po predsedniških volitvah, na katerih je v drugem krogu izgubil proti Nataši Pirc Musar, napovedal, da »smo na pragu nečesa velikega«, nato je nepreklicno odstopil kot predsednik sveta stranke, najvišjega organa stranke med kongresoma. Ostal je član, novi predsednik sveta pa je postal poslanec Zvone Černač.
Na dogajanje se je na družbenem omrežju X odzval tudi prvak SDS Janez Janša in zapisal, da izvršni odbor SDS ni sprejel ni sprejel nobene odločitve. »Praktično soglasno je le ugotovil dejansko stanje. Če poslanec Anže Logar ne bo ustanovil nove stranke v roku 1 leta in nas o tem 'pravočasno' obvestil, kot je napovedal včeraj, potem ni nobenega problema. Do konca mandata bo spoštoval voljo volivcev, ki so ga na listi SDS izvolili, delali bomo skupaj, sile se ne bodo drobile in vsi bomo veseli. Če pa se bo to kljub vsemu zgodilo, se spodnje sporočilo ne bo dobro postaralo oziroma se bo izkazalo, da gre zgolj za zavajanje javnosti.«
V društvu Platforma sodelovanja ne vidijo nobenega problema, je dodal Janša, in upajo, da se bodo tam »poleg dveh poslancev končno znašli tudi poslanci ostalih strank«.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji