Neomejen dostop | že od 9,99€
Množičnim reševanjem v gorah še kar ni videti konca. Letalska policijska enota je z dežurno ekipo GRZS za reševanje v gorah včeraj z območja Triglava evakuirala dve tuji pohodnici. Ti sta se zaradi poslabšanja vremena in snega že v petek zatekli v Dom Valentina Staniča pod Triglavom, so sporočili s policije.
Razmere se do včeraj niso toliko izboljšale, da bi lahko varno sestopili, poleg tega za sestop v zimskih razmerah niti nista imeli ustrezne opreme. V visokogorju je sneg, ponekod je podlaga tudi ledena, opozarjajo pristojni. Zato sta policija in GRZS z dežurno ekipo včeraj popoldne izvedli reševanje in ju s helikopterjem prepeljali v dolino. Reševanje je zelo oteževal močan veter.
»V visokogorju je sneg, pohodniki, ki pa bi se radi odpravili v sredogorje, pa naj nujno spremljajo vremensko dogajanje in preverijo stanje planinskih poti. Slednje je dostopno na spletni strani PZS,« je za Delo povedal gorski reševalec Matjaž Šerkezi.
»Predvsem naj se pohodniki v gore odpravijo z ustrezno popolno opremo – od naglavne svetilke pa do toplih oblačil – mnoge namreč presenetijo prav nizke temperature.« Zdaj, ko bo začelo listje odpadati z dreves, je treba biti še posebej pozoren zaradi drseče podlage in mokrih korenin, ki lahko povzročijo zdrse in poškodbe. Dodal je, da je veliko koč že zaprtih, zato je nujno, da pohodniki te informacije preverijo pred samo turo.
Danes na širšem območju Triglava iščejo tujega pohodnika, ki se včeraj z območja Triglava ni vrnil v dolino. Po podatkih, ki jih ima policija, je šel moški v gore sam, na Triglav pa naj bi se iz Krme odpravil s petka na soboto. Prenočil je na Kredarici. Aktivnosti policije potekajo v sodelovanju z gorskimi reševalci GRS Mojstrana in policijskim helikopterjem z dežurno ekipo GRZS za reševanje v gorah.
Pohodnik je star 33 let, domnevno nosi oblačila sivo zelene barve, ima kratke rjave lase in nahrbtnik najverjetneje modre barve. Policija več podatkov nima, so pa njegovo vozilo našli v dolini Krma. Policija prosi vse, ki bi karkoli vedeli o pohodniku ali ga videli, naj to sporočijo na najbližjo policijsko postajo ali PP Kranjska Gora na 04/ 582 07 00 ali pokličejo na številko 113 ali anonimni telefon 080 1200.
Letalska policijska enota je z dežurno ekipo za reševanje v gorah Gorske reševalne zveze Slovenije zaradi iskanja pogrešanega tujega 33-letnega pohodnika, danes v težkih razmerah opravila dva leta na območje Triglava. Med iskalno akcijo so pregledali veliko območje okoli Triglava, Kredarice, Planike, Staničeve koče, Doliča in širša okolica do vseh Alpskih dolin (Vrata, Kot, Krma). Pogrešanega niso našli, aktivnosti se nadaljujejo.
Razmere v gorah so zahtevne, opozarjajo s Policijske uprave Kranj. V času iskalne akcije je snežilo, pihal je močan veter, razmere pa so se postopoma slabšale še zaradi nastajanja megle in zaledenitev.
V visokogorju so policisti danes kljub zelo slabim vremenskih razmerah in povečani nevarnosti zaradi novozapadlega snega, megle in ponekod tudi poledenele podlage opazili številne pohodnike, ki - tako PU Kranj - »po nepotrebnem tvegajo osvajanje vrhov, čeprav so razmere močno omejile vidljivost in s tem onemogočile kakršenkoli razgled z vrhov«. Pogoji se lahko še poslabšajo, svarijo.
Zato znova pozivajo k odgovornim in preudarnim odločitvam ter k največji previdnosti pri načrtovanju tur v visokogorje. Ob trenutnih razmerah je nujna tudi popolna opremljenost z ustrezno zimsko gorniško opremo, najbolj varna odločitev ta trenutek pa je prestavitev ture na kasnejši čas, ko se bodo vremenske razmere stabilizirale in nevarnost zdrsov zmanjšala. Tvegati v teh pogojih ni vredno, dodajajo ter pozivajo k »maksimalnem odgovornem ravnanju za lastno varnost«.
Policija opozarja, da razmere v gorah niso več poletne ali jesenske, ampak že zelo zimske in zato nevarne. V visokogorju je sneg, ponekod je podlaga lahko ledena, že nekaj dni vztrajajo tudi zelo nizke temperature in ponekod zelo močan veter. Nujna je popolna zimska oprema.
Policija opozarja, da t. i. »mini derezice« niso ustrezna gorniška oprema in se uporabljajo zgolj za položnejše, široke in uhojene poti, ki nimajo bočnega naklona. Vzpone po zahtevnih in zelo zahtevnih poteh pohodnikom z manj izkušnjami do umiritve razmer odsvetujejo.
Kot na svoji spletni strani navaja GRZS, pohodniki v teh razmerah nujno potrebujejo: cepin, dereze, pa tudi plazovni trojček: lavinsko žolno, lopato in sondo. Opremo je tudi treba znati uporabljati. Za vse, ki niste vešči uporabe zimske opreme, priporočajo najem gorskega vodnika. Nujno pa je, kot dodajo, imeti v mislih, da je dan vse krajši in da je treba temu primerno prilagoditi turo.
PZS na svoji spletni strani ponuja številne napotke, med njimi tudi za varnost v gorah v zimskih razmerah. Kot med drugim navajajo, se je treba pred turo zavedati drugačnih razmer, ki nastanejo, ko poti prekrije snežna odeja. Težava so lahko že skrite markacije, ki zabrišejo pot, klini in jeklenice pa so lahko skriti pod snegom ali ledom. »V zimskih dneh moramo biti pripravljeni na dejstva, kot so nizke temperature, krajši dan, nevarnost proženja snežnih plazov, na katero moramo biti stalno pozorni, da je večina planinskih koč zaprtih, da je v gorah manj ljudi in seveda na še večjo možnost zdrsa. Vse to moramo upoštevati ne samo na turi, ampak tudi pri izbiri poti in ciljev, pri pripravi na turo ter pri izbiri ustrezne opreme.«
Opozarjajo tudi na hitre spremembe vremena v gorah, ki so lahko povsem drugačne od pričakovanih ali napovedanih, zato je treba nujno s seboj vzeti tudi opremo, ki bi jo lahko utegnili potrebovati.
Kot opozarjajo, naj pohodniki nikoli ne zahajajo na pot sami, o svojih poteh in načrtih pa naj obvestijo domače. Nujni so primerna oprema in obutev ter znanje o tem, kako opremo uporabljati. »Pred začetkom sezone vadite hojo z derezami, pravilno uporabo cepina in zaustavljanje s cepinom na pobočju z varnim iztekom.« Pohodniki naj že doma pred turo na izhodišču preverijo delovanje lavinske žolne, zamenjajo baterije in jo dosledno uporabljajo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji