Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Najhujši vremenski scenarij se ni uresničil, a težav še ni konec

Zvečer in ponoči bodo zaradi močnejših padavin še lahko narasli in se razlivali hudourniki in manjše reke v večjem delu države.
Drešinja Vas (Žalec). Nekaterim je po letu dni znova poplavilo hiše, so zapisali na družbenem omrežju Facebook. FOTO: Ines Šalamun/Neurje.si/Facebook
Drešinja Vas (Žalec). Nekaterim je po letu dni znova poplavilo hiše, so zapisali na družbenem omrežju Facebook. FOTO: Ines Šalamun/Neurje.si/Facebook
N. Č., Pi. K., M. P. V., STA
12. 9. 2024 | 06:45
12. 9. 2024 | 22:16
16:07

Današnje burno vremensko dogajanje je največ nevšečnosti povzročilo na Primorskem, a se najbolj črni scenariji po pojasnilih Agencije RS za okolje (Arso), ki je za celotno državo izdala oranžno opozorilo, veljavno do petka zjutraj, niso uresničili. Padavin sicer še ni konec, saj v naše kraje prihaja hladna fronta in ponekod že sneži, a večjih težav ne pričakujejo več, so povedali na popoldanski novinarski konferenci Arsa.

Po besedah Blaža Štera z Arsa se je dogajanje ponoči po pričakovanjih začelo v zahodni Sloveniji. Proti jutru je nad Primorsko nastal pas močnih padavin, ki je povzročil nalive zlasti v slovenskem Primorju. Padlo je tudi več kot petdeset litrov dežja na kvadratni meter v le nekaj urah, krajevno pa tudi sto milimetrov padavin, je pojasnil Šter.

Na Arsu so napovedali, da bo hladna fronta do večera dosegla tudi Primorsko. Ko bo šla proti južni Sloveniji, pa bodo predvsem nad morjem lahko še nastajale nevihte, tudi z nalivi.

Deževja torej še ni konec, je napovedal Šter in pojasnil, da bo ponoči več padavin v vzhodnem delu države. Do jutra bo dež na zahodu že ponehal, na vzhodu pa ga bo še nekaj. Na Arsu pričakujejo, da bo skupno padlo od 40 do 80 litrov dežja na kvadratni meter, predvsem v osrednjih in južnih krajih.

Z različnih koncev države so v večernih urah poročali o naraslih rekah in zalitih objektih. V žalski občini v Savinjski dolini je reka Ložnica prestopila bregove in poplavila ceste in zalila nekaj hiš. Zaradi intenzivnih padavin morajo v nekaterih občinah v Savinjski dolini prekuhavati vodo do nadaljnjega.

Na spletnem portalu Neurje.si so zapisali, da je v osrednjem in južnem delu Slovenije do 20. ure padlo krepko čez 100mm padavin, trenutno močno obnavljanje padavin pa ne obeta nič dobrega. Večina vodotokov je že na visokovodnih pretokih.

Uprava za zaščito in reševanje na svoji spletni strani poroča o prijavah dogodkov večjega obsega iz kategorije poplav iz več krajev. V celjski občini so zaradi močnega deževja do 19. ure zabeležili 13 dogodkov, v katerih je posredovalo šest gasilskih enot.

Na območju mestne občine Maribor je bilo zabeleženih pet dogodkov. Gasilci PGD Pekre in JZ GB Maribor so nudili pomoč pri pokrivanju poškodovanih streh iz prejšnjega neurja s PVC folijo zaradi zamakanja v bivalne prostore in preusmerjali meteorno vodo iz dvorišč.

V občini Braslovče, ki jo je zajelo močno deževje, so gasilci do 19. ure posredovali na treh lokacijah. 

V občini Hrastnik je meteorna voda ogrožala stanovanjsko hišo in zalila prostore vrtca. Gasilci PGD Dol pri Hrastniku in Hrastnik so namestili protipoplavne vreče in črpali vodo, nudili pomoč pri čiščenju prostorov in očistili odtočne jaške.

V Cerknici je meteorna voda poplavila dve cesti. Sanacijo izvaja dežurna služba Javna Komunala Cerknica in CPG Gorica.

Dragonja ne bo poplavljala v večjem obsegu

Na Primorskem bo zapihala tudi burja, ki lahko dosega hitrost okoli sto kilometrov na uro, drugod pa po trenutnih podatkih kakšnega posebnega vetra ni, je pojasnil Šter. Se je pa v Alpah spustila meja sneženja, nekaj snega je tako že zapadlo tudi na Vršiču in drugih višjih predelih.

Hidrolog Andrej Golob je na novinarski konferenci pojasnil, da so se hidrološke razmere zjutraj ob močnih nalivih hitro zaostrile v slovenski Istri. Ob močnih nalivih so sprva težave povzročale padavinske vode, kmalu zatem so močno narasli tudi manjši potoki in reke na tem območju ter poplavili.

Se pa trenutno hidrološke razmere na tem območju umirjajo, pretoki rek so se ustalili. Po Golobovih besedah se je ustavil tudi pretok Dragonje, ki ne bo poplavila v večjem obsegu. Glede na povečano namočenost tal in vodnatost rek pa je do večera še verjetnost za poplave hudourniških vodotokov in manjših rek na posameznih območjih.

V Kopru pomembnejše ceste znova prevozne

Obilne padavine so čez dan nevšečnosti povzročale predvsem na Obali. Na Upravi za zaščito in reševanje so zabeležili 368 dogodkov, največ v regijskem centru Koper, 212.

Največ dela imajo na območju Kopra in celotne Istre, kjer je poplavilo več cest in kleti, sprožilo se je nekaj plazov. Gasilci so v intervencijah večinoma prečrpavali vodo, tudi iz objektov in kleti, ter sanirali posledice plazov, poroča STA. 

»Vreme se je umirilo, še vedno pa rešujemo stanje na terenu. Skrbi nas tudi, kaj bo zvečer, če se bodo padavine nadaljevale,« je popoldne dejal Jan Brodar, poveljnik koprske gasilske brigade. Od jutra so imeli okoli 225 intervencij, gasilcev na terenu pa je skoraj sto. »Šalara je pod vodo, tam s pomočjo civilne zaščite in treh črpalk prečrpavamo vodo. V Vanganelu pa se je iz neke delavnice razlila nevarna tekočina – verjetno gre za motorno olje. Za zdaj onesnažena voda ostaja ujeta, čakamo pa večjo cisterno, da jo bomo lahko prečrpali. Reka Badaševica počasi upada,« je opisal razmere. »Ljudem svetujemo, da se po potrebi zaščitijo s protipoplavnimi vrečami, saj se lahko krizne razmere še danes ponovijo,« je menil.

Po besedah Igorja Rakarja z medobčinske službe za zaščito in reševanje v Kopru so vse pomembnejše ceste prevozne. K današnjim kritičnim razmeram je prispevala tudi visoka plima, ki je preprečevala odtekanje vode v morje. Za Šalaro se je potrdilo, da gre za območje, za katerega je treba izvesti vrsto protipoplavnih ukrepov, saj gre za naselje, ki se nahaja pod nivojem Badaševice. Za to reko pa je že v teku projekt izgradnje višjih nasipov in suhega zadrževalnika ter vzpostavitve stalnega črpališča, s katerim bo mogoče reševati težave predvsem z naraslimi hudourniškimi vodami.

Poplavljeno igrišče pri koprski osnovni šoli. FOTO: Nataša Čepar/Delo
Poplavljeno igrišče pri koprski osnovni šoli. FOTO: Nataša Čepar/Delo
Zaradi naraslega potoka, ki je grozil, da bo prestopil breg, so iz vrtca Šalara dopoldne poklicali starše, naj pridejo po otroke, je poročala TV Slovenija. Zgodaj zjutraj je bilo kritično tudi v vrtcu v Bertokih, do katerega se starši niso mogli prebiti. Ker je bil vhod zalit, so iz vrtca poklicali gasilce, ki so ob pomoči komunalne službe pomagali odmašiti jaške. Voda je tako lahko odtekla, je za televizijo povedala ena od vzgojiteljic.

Mestna občina Koper je zaradi obilnega dežja in poplavljenega parkirišča za tržnico omogočila brezplačno parkiranje v parkirnih hišah Belveder in Sonce, ki bosta prosto dostopni do jutri do 8. ure zjutraj. Kot so dodali, morajo vozniki v parkirni hiši kljub temu prevzeti parkirni listek, a se jim bodo zapornice ob izhodu samodejno dvignile. Voznike tudi opozarjajo, naj čim prej umaknejo vozila s poplavljenih površin.

Meteorne vode so udarile iz hudournikov, saj sistem ne požira vode. FOTO: Igor Rakar/MOK
Meteorne vode so udarile iz hudournikov, saj sistem ne požira vode. FOTO: Igor Rakar/MOK

Po državi velika vodnatost rek, ki še narašča

Nevihtno dogajanje je v zadnjih urah najbolj izrazito v okolici Nove Gorice, je Arso popoldne objavil na Facebooku. Na postaji Vedrijan so v dveh urah in pol izmerili 121 milimetrov padavin, najmočnejši naliv pa je bil med 16.30 in 17.00, ko je padlo 45 milimetrov dežja, so zapisali.

Ob močnem nalivu v Goriških Brdih so med 16.30 in 18.00 hitro in močno narasli vodotoki Reka - Neblo, Kožbanjšček - Neblo in Idrija - Golo Brdo.

Prav tako so popoldne precej narasli vodotoki v Goriških Brdih in prestopili bregove. Na običajnih območjih se razlivajo tudi Dravinja in Savinja s pritoki ter posamezne reke v osrednji Sloveniji.

Zvečer in v noči na petek bodo ob krajevno močnejših padavinah še lahko hitro narasli in se razlivali hudourniki in manjše reke v večjem delu države, posamezni vodotoki lahko tudi poplavijo, sporočajo z Arsa.

V petek bodo še naraščale Sava v spodnjem toku, Ljubljanica, Krka in reke na vzhodu države, ki se lahko razlivajo na običajnih območjih. V soboto se bo večina pretokov po državi zmanjševala, le Mura bo še naraščala. Na zahodu bo prevladovala srednja, na vzhodu države pa velika vodnatost rek.

FOTO: Igor Rakar/MOK
FOTO: Igor Rakar/MOK

Zaprt vozni pas v predoru Kastelec

Po poročanju prometnoinformacijskega centra na primorski hitri cesti zaradi poplav in zastojev občasno zapirajo predor Markovec proti Kopru. Na hitri cesti Izola–Škofije je na več odsekih zaradi poplavljenega vozišča močno oviran promet. Zaradi poplav je oviran ali zaprt promet na cestah Obrov–Kozina v Kozini, Koper–Dragonja, Bertoki–Koper in Bertoki–Sveti Anton. Voznikom odsvetujejo, da se odpravljajo na Obalo, če to ni nujno potrebno.

Na primorski avtocesti je v predoru Kastelec v smeri Ljubljane zaradi vode na cestišču zaprt vozni pas, navaja prometnoinformacijski center.

Na Kozini so po poročanju Primorskih novic že dopoldne za ves promet zaprli glavno cesto med Kozino in igralnico Admiral, ker je voda zalila novo krožišče in okolico med trgovinama Tuš in Eurospin. Nastala je kolona, ki je segala od Kozine skoraj do Materije, je še zapisal časnik na svoji spletni strani.

Kot so zapisali na strani Neurje na facebooku, se trenutno ob vplivu jugozahodnih vetrov obnavlja širok pas padavin, ki se razteza od Piranskega zaliva do Zasavja. Takšno radarsko animacijo bomo očitno spremljali ves dan, kajti šele ponoči se bo veter zaradi ciklona (ki se bo še poglobil) spremenil v južno smer (kvarnerski dimnik). Ob tovrstnem deževju bo razporeditev padavin drugačna, kot so nakazovali modeli. Višja vrednost padavin je lahko zdaj bolj vzhodno kot pa na skrajnem zahodu, kar so modeli nakazovali včeraj.

Za izrazito vremensko spremembo je po besedah meteorologa Blaža Štera krivo ciklonsko območje, ki nastaja nad severnim Sredozemljem. Padavine lahko nastajajo v ozkih pasovih, zato lahko v zelo kratkem času pade veliko dežja, je pojasnil. Do petka zjutraj lahko v zahodni polovici Slovenije pade od 90 do 140, drugod od 50 do 90 litrov dežja na kvadratni meter.

Možne so poplave hudourniških vodotokov in manjših rek, zlasti na Vipavskem, na območju Idrijsko-Cerkljanskega in Škofjeloškega hribovja in na Gorenjskem, dopoldne in čez dan pa tudi v osrednji in severni Sloveniji.

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je izdal odredbo o pripravljenosti na območjih severne Primorske, Gorenjske, Notranjske, osrednje Slovenije, Koroške in zahodne Štajerske.

Na Vršiču že sneži

Hidrolog z Arsa Andrej Golob prebivalce opozarja na pripravljenost in previdnost. Če se znajdejo na območju poplav, jih prosi, da ravnajo samozaščitno in upoštevajo navodila enot za zaščito in reševanje, ki bodo prav tako v pripravljenosti.

V noči na petek se bo tudi občutno ohladilo, temperatura v nižinah bo pod desetimi stopinjami Celzija, čez dan se bodo najvišje dnevne temperature gibale med 9 in 14 stopinjami Celzija.

Meja sneženja se bo v noči na petek ponekod na severu države spustila na 1400 metrov, ob morju se bo krepil jugo. Po podatkih strani Neurje na facebooku na Vršiču že sneži, v visokogorju ga lahko zapade do pol metra. 

V srednjeevropskih državah se ob obilnem deževju pripravljajo na poplave

Na Češkem in v Avstriji ponekod izpuščajo vodo iz akumulacijskih jezer, na Poljskem se bojijo poplavljanja Odre. V Avstriji so zaradi snega zaprli prelaz Sölkpass na Štajerskem in deloma tudi cesto na Grossglockner (Veliki Klek), poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Sneži tudi na Južnem Tirolskem v Italiji, kjer naj bi se meja sneženja po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa čez dan spustila z 2500 do 2000 metrov, na vzhodu celo do 1600 metrov. Podobno vreme bo vztrajalo tudi v petek.

Sneg je pobelil nekatere avstrijske avtoceste. Na fotografiji cesta skozi tunel Felbertauern. FOTO: Johann Groder/Afp
Sneg je pobelil nekatere avstrijske avtoceste. Na fotografiji cesta skozi tunel Felbertauern. FOTO: Johann Groder/Afp

Na obilne padavine in možnost poplav v prihodnjih dneh se pripravlja Češka, kjer so pristojni prav tako praznili nekatera jezera. Minister za okolje Petr Hladik svari, da bi bile razmere prihodnje štiri do pet dni lahko podobne tistim iz let 1997 in 2002, ko sta poplavljali Odra oziroma Laba.

Češki notranji minister Vit Rakušan je pozval k odpovedi družabnih dogodkov v prihodnjih  nekaj dneh, če organizatorji ne morejo zagotoviti varnosti. Zlasti to velja za dejavnosti blizu vodotokov. Vsem, ki živijo na poplavno ogroženih območjih, pa svetujejo, naj imajo pripravljene najnujnejše stvari za primer morebitne evakuacije, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Podobno stanje vlada na Poljskem, kjer za več regij na jugu države zaradi obilnega deževja velja opozorilo tretje stopnje. Nevarnost poplav grozi kljub trenutno nizkim gladinam rek in nedavni suši, ker vodi v relativno kratkem času ne bo uspelo ponikniti v tla, opozarjajo vremenoslovci.

V mestu Vroclav je župan zaradi naraščanja gladine Odre sklical krizni sestanek. Tudi tu so odpovedali dva festivala, napovedana za konec tedna. V mestu Ostrow Wielkopolskie, ki so ga pred kratkim prizadele poplave, so lokalne oblasti prebivalcem razdelile vreče s peskom, da bi lahko zaščitili svoje hiše.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine