Neomejen dostop | že od 9,99€
V časopisni družbi Večer so v skladu z napovedmi danes začeli odpuščati, je za STA potrdil direktor Miha Klančar. Več ni hotel razkriti, po informacijah Sindikata novinarjev Večera pa je danes odpoved dobilo več novinarjev.
Kot so za STA pojasnili v sindikatu, so danes izročili sklepe o odpovedi delovnega razmerja trem od šestih novinarjev, kolikor naj bi jih odpustili po informacijah, predstavljenih na svetu delavcev pred nekaj tedni.
Odpoved so po neuradnih informacijah STA dobili po en novinar iz Maribora, Celja in Ptuja.
V sindikatu so kolegom že ponudili pravno pomoč. Direktorja in odgovornega urednika pa so v Sindikatu novinarjev Večera in Aktivu Društva novinarjev Slovenije (DNS) na Večeru še pozvali, »da v najkrajšem možnem času sporočita, kako bo potekalo delo v novih razmerah. Navsezadnje tudi zato, ker se zmanjšuje obseg zaposlenih tudi pri lektorjih in tehničnih urednikih.«
Kakor že junija so danes znova opozorili, da »gre za potezo, ki slabi položaj naše medijske hiše na že tako težavnem medijskem trgu«. »Krčenje števila novinarjev bo samo še poslabšalo stanje, dodatno otežilo pripravo kakovostnih, poglobljenih vsebin,« so ponovili.
Sindikat novinarjev Večera, Aktiv DNS Večer, Sindikat novinarjev Slovenije in Društvo novinarjev Slovenije so namreč v skupni izjavi že 19. junija, ob napovedi presežnih delavcev, v celoti zavrnili namero lastnikov in poslovodstva o odpuščanju novinarjev. Opozorili so, da gre za še eno v seriji potez lastnikov, ko težave razrešujejo zgolj na plečih zaposlenih, medtem ko sta oškodovana javnost in javni interes. Lastnike so pozvali, da od namere po odpuščanjih odstopijo in poiščejo druge poti za nadaljnji razvoj tega časopisnega podjetja. Poleg tega naj vanj začnejo vlagati, so navedli.
Hkrati so tedaj izpostavili, da je namera o odpuščanju v časih, ko ministrstvo za kulturo z novim predlogom medijskega zakona napoveduje finančno pomoč časopisom v obliki subvencioniranja produkcijskih stroškov in distribucije, nenavadna.
Na odpuščanja na Večeru se je odzval tudi Aktiv novinarjev Dela, ki z zaskrbljenostjo spremlja dogajanje na Večeru. »Pri tem opozarjamo, da vsako odpuščanje novinarjev, zlasti iz lokalnih dopisništev, ki jih že tako primanjkuje, siromaši medij. S tem ne izgublja le posamezen medij, ampak celotna medijska krajina,« so poudarili.
Novi predlog zakona o medijih, ki je sicer že od sredine maja v medresorskem usklajevanju, namreč določa, da država z namenom uresničevanja javnega interesa na področju medijev s proračunskimi sredstvi zagotavlja sheme pomoči, med drugim za tiskane medije in digitalni prehod.
Družba Večer Mediji je lani po podatkih, ki so na voljo na Ajpesu, sicer kljub padcu prihodkov vknjižila pozitivni čisti poslovni izid. Leto 2023 je sklenila s 1799 evri čistega dobička, potem ko je leta 2022 pridelala 101.120 evrov čiste izgube. Čisti prihodki so v letu dni nazadovali za osem odstotkov na 7,35 milijona evrov. Časnik je lani v povprečju zaposloval 79 ljudi, leto pred tem, denimo, 90.
Časopisno-založniško podjetje je od septembra 2021 v lasti podjetij, ki se jih povezuje s poslovnežem Martinom Odlazkom, sicer tudi pomembnim lastnikom drugih medijev. Trije največji lastniki so Curator Nova (približno 17 odstotkov), Salomon (približno 19 odstotkov) in Svet 24 (približno 15 odstotkov).
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji