Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Na obali neuspešno reševali več kot 150 nasedlih kitov

Na severozahodni obali Tasmanije je nasedlo več kot 150 kitov. Kljub prizadevanjem reševalcev jih je preživelo le nekaj, večino so jih morali evtanazirati.
Od 157 nasedlih kitov je bilo v sredo zjutraj 90 še živih.  FOTO: AFP
Od 157 nasedlih kitov je bilo v sredo zjutraj 90 še živih.  FOTO: AFP
Ž. U.
19. 2. 2025 | 09:46
19. 2. 2025 | 10:16
6:14

Na severozahodni obali Tasmanije, blizu plaže Arthur River, se je zgodil tragičen dogodek, ko je več kot 150 lažnih kitov ubijalcev nasedlo na plaži. Prva obvestila o množičnem nasedanju so oblasti prejele v torek zvečer, ko je nekdo opazil nasedle živali. Naslednje jutro so na prizorišče prispeli veterinarji in strokovnjaki za morske živali, da bi ocenili situacijo in poskušali rešiti preživele kite, piše britanski The Guardian.

Od 157 nasedlih kitov je bilo v sredo zjutraj 90 še živih. Veterinarji so ocenili, da so živali nasedle že več kot 24 ur, kar je močno zmanjšalo njihove možnosti za preživetje. Poskusi vračanja dveh kitov nazaj v morje so bili neuspešni zaradi neugodnih oceanografskih razmer, vključno z močnimi valovi in težko dostopnostjo lokacije.

Nasedli kiti so bili razporejeni po celotni plaži. Nekateri so bili delno zakopani v pesek, drugi pa ujeti v plitvih vodah blizu skal. Slike iz zraka so pokazale obseg tragedije, saj so bile živali razpršene po dolgi plaži, kar je dodatno otežilo reševanje.

Oblasti so opozorile javnost, naj se izogibajo območju nasedanja zaradi nevarnosti, ki jih predstavljajo velike živali in aktivni gozdni požar na zahodni obali države. Poleg tega je dotikanje trupel kitov kaznivo dejanje, saj so vsi kiti zaščitene vrste, tudi po poginu.

Veterinarji so ocenili, da so živali nasedle že več kot 24 ur, kar je močno zmanjšalo njihove možnosti za preživetje. FOTO: AFP
Veterinarji so ocenili, da so živali nasedle že več kot 24 ur, kar je močno zmanjšalo njihove možnosti za preživetje. FOTO: AFP

Ta incident je še en opomnik o krhkosti morskega ekosistema in na izzive, s katerimi se soočajo strokovnjaki za varstvo živali pri reševanju takšnih množičnih nasedanj.

Odločitev za evtanazijo

Odločitev za evtanazijo preostalih 90 nasedlih kitov je bila sprejeta zaradi neuspešnih poskusov vračanja kitov v morje. Kljub prizadevanjem reševalcev so neugodne oceanografske razmere, kot so močni valovi in težko dostopna lokacija, onemogočile uspešno vrnitev živali v njihov naravni habitat. »Poskusi vrnitve dveh kitov v morje so bili neuspešni, saj oceanografske razmere niso omogočile, da bi živali prešle čez valove,« je pojasnila Shelley Graham, vodja incidenta pri Tasmanski službi za parke in divje živali.

Metoda, ki so jo uporabili za evtanazijo, je bila strelno orožje, saj so hoteli zmanjšati trpljenje živali. Kris Carlyon, namestnik vodje incidenta, je poudaril, da je »evtanazija živali te velikosti izvedena s strelnim orožjem. To je težka situacija, vendar ko vemo, da je to najbolje za žival, bomo to opravili čim hitreje in čim bolj humano.« Kiti, ki so bili že več kot 24 ur nasedli, so namreč že kazali znake dezorientacije in stiske.

Strokovnjaki so opozorili tudi na varnost osebja, ki je sodelovalo v postopku. »Varnost živali in našega osebja je prednostna naloga,« je dejala Grahamova. Ker so kiti lahko težki od 500 kilogramov do treh ton in zaradi nevarnosti, ki jo predstavljajo za reševalce, je bila odločitev za evtanazijo sprejeta kot najboljša možna rešitev v danih okoliščinah, in sicer po temeljiti oceni strokovnjakov za morsko življenje, vključno z veterinarji, ki so ugotovili, da so vse alternative neuspešne.

Odločitev za evtanazijo preostalih 90 lažnih kitov ubijalcev, ki so nasedli na plaži blizu Arthur Riverja na severozahodni obali Tasmanije, je bila sprejeta zaradi neuspešnih poskusov vračanja kitov v morje. FOTO: AFP
Odločitev za evtanazijo preostalih 90 lažnih kitov ubijalcev, ki so nasedli na plaži blizu Arthur Riverja na severozahodni obali Tasmanije, je bila sprejeta zaradi neuspešnih poskusov vračanja kitov v morje. FOTO: AFP

»Dalj časa, ko so te živali nasedle, dalj časa trpijo. Vse alternativne možnosti so bile neuspešne,« je potrdil Carlyon.

Zgodovinski in biološki kontekst

Množično nasedanje kitov ni povsem neobičajen dogodek, čeprav se to poredko zgodi. Nazadnje se je v Tasmaniji to zgodilo leta 1974, ko je na plaži Black River nasedlo med 160 in 170 kitov iste vrste kot tokrat. Kljub prizadevanjem takratnih reševalcev je večina kitov umrla, kar kaže na težavnost reševanja teh velikih morskih sesalcev. 

Lažni kiti ubijalci z znanstvenim imenom Pseudorca crassidens so družabni delfini, ki tvorijo velike jate. Prav ta družabna narava je lahko eden izmed vzrokov za množična nasedanja, saj se pogosto držijo skupaj tudi v težavnih situacijah. Njihova družabnost in velikost jate lahko povečata verjetnost, da se več kitov naenkrat znajde v težavah, če se eden izmed njih dezorientira ali poškoduje.

Vse vrste kitov so zaščitene, kar pomeni, da je dotikanje trupel kaznivo dejanje. To zaščito zagotavljajo mednarodni in nacionalni zakoni, ki prepovedujejo lov, nadlegovanje ali kakršnokoli škodovanje kitom, tudi po njihovem poginu.

Kljub napredku v tehnologiji in metodah reševanja ostajajo takšni dogodki izjemno zahtevni in pogosto tragični. FOTO: AFP
Kljub napredku v tehnologiji in metodah reševanja ostajajo takšni dogodki izjemno zahtevni in pogosto tragični. FOTO: AFP

Razlogi za množična nasedanja kitov niso povsem jasni. Strokovnjaki menijo, da lahko k nasedanju prispevajo različni dejavniki, kot so dezorientacija zaradi glasnih zvokov, bolezni, starost, poškodbe, beg pred plenilci in neugodne vremenske razmere. 

Nedavni incident je še en opomnik o krhkosti morskega ekosistema in o izzivih, s katerimi se soočajo strokovnjaki za varstvo živali pri reševanju množičnih nasedanj. Kljub napredku v tehnologiji in metodah reševanja ostajajo takšni dogodki izjemno zahtevni in pogosto tragični.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine