Neomejen dostop | že od 9,99€
Na bruseljskem parketu se bo po volitvah v evropski parlament začel zapleten proces, v katerem bo postavljeno vodstvo EU za prihodnje petletno institucionalno obdobje. Tradicionalno ga spremljajo zapleti in zakulisna trgovina glavnih akterjev.
Voditelji držav članic se bodo v Bruslju prvič po volitvah zbrali na večerji 17. junija, ko bo na mizi delitev položajev. V dneh pred večerjo bo kadrovsko vprašanje tema pogovorov ob robu vrha G7 v Apuliji in mirovne konference o Ukrajini v Švici.
Cilj je, da bi prihodnjega prvega človeka evropske komisije, predsednika evropskega sveta in zunanjepolitičnega predstavnika izbrali na vrhu EU 27. in 28. junija. Del kadrovske kombinatorike je izbor prihodnjega predsednika evropskega parlamenta. Predvideno je, da bo uradno izvoljen na prvem zasedanju novih poslancev sredi julija.
Del delitve položajev bo razporejanje vodilnih funkcij in komisarskih resorjev v prihodnji evropski komisiji. Vsaj nekaj posrednega vpliva na razdelitev vodilnih funkcij bo imel izbor novega generalnega sekretarja Nata. To bo predvidoma odhajajoči nizozemski premier Mark Rutte. Pri delitvi najmočnejših položajev v EU bo moralo biti v čim večji meri zagotovljeno politično, spolno in geografsko ravnovesje. Najbolj kočljiv je izbor predsednika evropske komisije (za zdaj je favoritinja Ursula von der Leyen). Evropskemu parlamentu ga v izvolitev predlagajo voditelji držav, vrh EU, ob upoštevanju rezultata volitev.
Sistem vodilnih kandidatov, tako imenovanih špicenkandidatov, na evropskih volitvah voditeljev ne obvezuje. Ursula von der Leyen je bila pred petimi leti izbrana, čeprav je na volitvah sploh ni bilo. Po drugi strani si mora predlagani kandidat zagotoviti zadostno podporo v političnih skupinah. Za izvolitev potrebuje več kot polovico poslanskih glasov. To bo v novem parlamentu najmanj 361 od 720 poslancev. Tudi če bodo voditelji kandidata izbrali konec junija, še ni gotovo, ali bo novi predsednik evropske komisije lahko izvoljen na julijskem parlamentarnem zasedanju v Strasbourgu.
Alternativa je, da bi ga izvolili šele septembra. To bi pripeljalo do počasnejšega sestavljanja komisarskega kolegija. Vsekakor bo pred izvolitvijo moral političnim skupinam ponuditi tako vsebinske kot kadrovske priboljške v zameno za glasove. Neizvolitve kandidata, ki ga je predlagal evropski svet, v zgodovini EU še ni bilo. Bodo pa parlamentarci najbrž spet prišli na svoj račun pri izboru evropskih komisarjev. Novoizvoljeni predsednik evropske komisije bo zaprosil države za kandidate. Ursula von der Leyen si je leta 2019 zaželela po dva, moškega in žensko.
Predsednik evropske komisije se po opravljenih pogovorih z njimi odloči, katere resorje bodo dobili. Pred potrditvijo celotne evropske komisije na plenarnem zasedanju morajo še skozi sito pristojnih v parlamentarnih odborih. To je priložnost za poslance, da pokažejo mišice in rdeči karton kandidatom, pri katerih odkrijejo šibko točko. Nova evropska komisija bo začela delovati najprej 1. novembra. Če se bo karkoli zapletlo, se bodo postopki lahko zavlekli za nekaj mesecev.
Na videz preprosta vprašanja se nemalokrat pokažejo za zapletena. Pred junijskimi volitvami v evropski parlament v Delu pripravljamo serijo razlagalnih člankov, s katerimi si želimo približati bralcem delovanje Evropske unije.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji