Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Podpis dogovora o pokojninski reformi preložen predvidoma na sredo

Z ministrstva za delo so tik pred zdajci sporočili, da je termin podpisa preložen za nedoločen čas.
Rešitve niso problematične, težava je v besedilu dogovora o reformi pokojninskega sistema. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
Rešitve niso problematične, težava je v besedilu dogovora o reformi pokojninskega sistema. FOTO: Dejan Javornik/Slovenske novice
B. H., P. M.
31. 3. 2025 | 15:35
31. 3. 2025 | 16:40
3:35

Predsednik vlade Robert Golob ter ministra za delo Luka Mesec in za gospodarstvo Matjaž Han so za danes ob 14. uri najavili slavnostni podpis socialnih partnerjev pod dogovor o predlogu pokojninske reforme, ki so ga usklajevali več kot pol leta. Gradivo naj bi bilo po zadnji seji pogajalske skupine med predstavniki vlade, delodajalcev in sindikatov usklajeno do te mere, da bi bilo pripravljeno za javno razpravo.

A se je očitno zataknilo, saj so z ministrstva za delo tik pred zdajci sporočili, da je termin podpisa preložen in bodo naknadno sporočili, kdaj bo. Kot je neuradno slišati, naj ne bi bile problematične rešitve v samem predlogu novele pokojninskega zakona, temveč besedilo dogovora.

Luka Mesec. FOTO: Voranc Vogel
Luka Mesec. FOTO: Voranc Vogel

Minister za delo Luka Mesec je ob 16. uri dal izjavo o dogajanju.

»S socialnimi partnerji, delodajalsko stranjo in sindikalno stranjo smo pravkar zaključili srečanje. Dvanajst točk dokumenta, ki ga javnosti še ne bomo predstavili danes, smo usklajevali štiri ure,« je uvodoma dejal minister Mesec. Soglasje okrog temeljnih točk so sicer dosegli. Pogajanja so bila težka, je še priznal in podpis dogovora napovedal za sredo. Bilo je bolj naporno, kot so pričakovali, je bil odkrit, saj socialni partnerji potrebujejo mandate svojih predsedstev oziroma upravnih organov.

O podrobnostih v sredo

Mesec bolj konkretno o izpogajanih vsebinah oziroma točkah ni želel govoriti. »Preden začnemo o njih polemizirati v javnosti, je prav, da se o njih izrečejo njihovi organi,« je pojasnil: »Če soglasje bo, se bomo pogovarjali predvsem o točkah, kjer smo dosegli soglasje.« To - soglasje - je po njegovem tudi cilj socialnega dialoga.

Po njegovem bi bilo neodgovorno, da enega največjih družbenih podsistemov v Sloveniji prenavljamo enostransko. Za prenovo takega sistema je treba iskati najširše družbeno soglasje, je dejal Mesec, zato je kot minister vztrajal, da izčrpajo vse možnosti kompromisa, da dobijo soglasje delodajalske in sindikalne strani, vmes pa da je treba voditi tudi strukturiran dialog z drugimi civilno-družbenimi organizacijami - zlasti s predstavniki upokojencev. In to so zadnje leto intenzivno počeli, kompromis pa je dober, je ocenil. »Zdaj so na vrsti organi socialnih partnerjev, da to potrdimo in gremo v javno predstavitev, kako bo slovenski pokojninski sistem reformiran v naslednjih petnajstih letih.«

Dodal je, da je »kompromis izčrpan« in da so vsi od mize šli »s stisnjenimi zobmi«.

»Izčrpali smo pogajanja o zakonu in o dogovoru in pričakujem, da bomo v sredo dopoldne vse skupaj uspešno tudi podpisali,« je dejal za konec. Izpogajane rešitve bodo takrat predstavili vlada, sindikati in delodajalci.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine