Neomejen dostop | že od 9,99€
Po tem, ko danes in jutri v Ljubljani poteka 22. strokovni posvet Otrok – zrcalo družbe, na katerem strokovnjaki z več področij govorijo o medvrstniškem nasilju, so s celjske policijske postaje sporočili o primeru nasilja, ki se je zgodil 3. februarja letos.
Kot so navedli, so bili tistega dne v jutranjih urah obveščeni o pretepu na Ljubljanski cesti v Celju.
Z ogledom kraja dejanja, zbiranjem obvestil ter pridobljenimi posnetki videonadzornih sistemov so ugotovili, da je sedem oseb, od tega šest mladoletnih, napadlo dve mladoletni osebi, pri čemer so enega huje poškodovali, enega pa lažje.
V preiskavi so ugotovili, kot navajajo v današnjem sporočilu za javnost, da napada skupine na dva mladoletnika niso povzročile medsebojne zamere in da napadena mladoletnika nista dajala povoda za nasilno dejanje. Nasilneži so ju napadli zaradi želje po nadvladi nad njima in drugimi mladostniki, vzbujanja strahu in uveljavljanja med vrstniki.
Kot so navedli, je sedmerica osumljena kaznivih dejanj: sodelovanje v skupini, ki stori kaznivo dejanje, lahke telesne poškodbe, hude telesne poškodbe in nasilništva.
Nasilna dejanja, storjena na tak način, so še posebej zahrbtna, zavržna in nedopustna. Mladoletnika, nad katerima so se znesli, niso zaznamovale zgolj telesne poškodbe, pač pa tudi občutek ponižanja in strahu, so navedli in dodali, da je vsakršno nasilje nedopustno. Policija bo še naprej ravnala tako, da bodo v prvi vrsti zaščitili žrtve nasilja, proti osumljenim nasilnežem pa dosledno ukrepali.
Generalna državna tožilka Bergant obravnavo medvrstniškega nasilja uvršča med prioritete
Kot je danes v Ljubljani na posvetu poudarila generalna državna tožilka Katarina Bergant, gre za zelo pomembno temo. Zavezala se je, da bo obravnava medvrstniškega nasilja ena od njenih »absolutnih prioritet«.
Strokovni posvet po navedbah Bergantove naslavlja zelo aktualno temo soočanja z izzivi obravnave medvrstniškega nasilja, za razumevanje in obravnavo katerega pa ni dovolj zgolj poznavanje pravnih pravil in sodnih postopkov. »Zelo pomembno je, da imate znanja in veščine, da k tem otrokom in mladostnikom tudi primerno pristopite. Ob pravnem znanju je potrebno tudi poznavanje ozadij in drugih področij,« je zatrdila.
Medtem ko je danes tudi življenje odraslih povezano s svetovnim spletom, socialnimi omrežji in informacijsko tehnologijo, pa je življenje mladostnikov v določeni meri že kar preseljeno na splet oziroma na družbena omrežja, ki lahko kot sprožilec vplivajo na nasilno vedenje, obenem pa služijo kot platforma za širjenje nasilja, je poudarila.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji