Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Črna kronika

Umrla najstarejša olimpijska zmagovalka

Keletijeva je na svojih prvih olimpijskih igrah v Helsinkih 1952 osvojila zlato kolajno, čez štiri leta v Melbournu pa še štiri v športni gimnastiki.
Pri 95 letih je bila še nadvse gibčna. FOTO: Peter Kohalmi/Afp
Pri 95 letih je bila še nadvse gibčna. FOTO: Peter Kohalmi/Afp
S. B.
2. 1. 2025 | 10:35
2. 1. 2025 | 21:20
4:15

»Bila je največja gimnastičarka, kar jih je imela Madžarska, toda na njeno življenje in kariero sta vplivali tako politika kot njena vera,« so ob smrti Ágnes Keleti, 103-letne madžarske telovadke, najstarejše živeče dobitnice zlate olimpijske kolajne, zapisali na spletni strani Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok). Preminila je v bolnišnici, kamor je bila za božič sprejeta zaradi zapletov pri pljučnici. Čez teden dni, 9. januarja, bi praznovala 104 leta.

Kot je dejal predsednik Moka Thomas Bach, si jo bomo za vedno zapomnili po njeni navdihujoči zgodbi. »Pokazala je moč odločnosti in pogum za premagovanje tragedije, ko je, rojena v judovski družini, preživela holokavst in po drugi svetovni vojni osvojila deset olimpijskih medalj, od tega pet zlatih. To je res osupljivo. V mislih smo z njeno družino in prijatelji.«

Rodila se je kot Ágnes Klein v Budimpešti 9. januarja 1921. Z gimnastiko se je začela ukvarjati leta 1936, dve leti pozneje se je pridružila nacionalni gimnastični zvezi in leta 1940 prvič osvojila naslov madžarske prvakinje, a so ji še istega leta zaradi judovskih korenin prepovedali vse športne dejavnosti, je poročal Guardian.

Njen oče in drugi sorodniki so umrli v koncentracijskem taborišču Auschwitz-Birkenau, sama je podobni usodi ubežala tako, da je kupila lažne dokumente, s katerimi je pobegnila iz Budimpešte in se skrivala v vasi južno od madžarskega glavnega mesta.

Leta 1957 se je preselila v Izrael

Po vojni – nekaj časa se je po navedbah Moka ukvarjala s krznom, bila je demonstratorka na budimpeški gimnastični fakulteti in profesionalno igrala violončelo – se je vrnila k športu in uspehom. Prvo olimpijsko zlato je osvojila na olimpijskih igrah v Helsinkih leta 1952 pri svojih 31 letih, medtem ko je bila povprečna starost njenih tekmic 23 let. Še starejša je dosegla vrhunec kariere v Melbournu leta 1956, kjer je osvojila štiri zlate medalje in dve srebrni ter postala najstarejša telovadka z zlato olimpijsko kolajno.

Tik pred olimpijskimi igrami 4. novembra 1956 so sovjetski tanki vdrli v Budimpešto, tako da je tisti čas veliko športnikov prebegnilo na Zahod. Tudi Keletijeva je zaprosila za azil v Avstraliji, leta 1957 pa se preselila v Izrael, kjer se je poročila in rodila dva otroka, poučevala telesno vzgojo, pozneje je postala trenerka izraelske gimnastične ekipe.

Z desetimi olimpijskimi medaljami, od tega petimi zlatimi, je postala druga najuspešnejša madžarska olimpijka vseh časov. Dobila je tudi več madžarskih državnih priznanj. Ob olimpijskih igrah Tokio 2020 leta 2021, tedaj je slavila svojih 100 let, je delila svojo zgodbo, najljubše spomine in želje za tekmovalce. Dejala je, da moraš imeti rad življenje in vedno gledati pozitivne strani. Kot najboljši nasvet športnikom pa je navedla, naj se ne ukvarjajo z okoliščinami: kje so, kako je nekaj videti, kakšno je vreme, ampak naj iz sebe potegnejo najboljše.

Preživela je holokavst, leta 1957 se je preselila v Izrael, v domovino pa se je znova vrnila 2015. FOTO: Peter Kohalmi/Afp
Preživela je holokavst, leta 1957 se je preselila v Izrael, v domovino pa se je znova vrnila 2015. FOTO: Peter Kohalmi/Afp

Keleti se je v domovino znova vrnila 2015. V zgodovini madžarskega športa je deset olimpijskih odličij osvojil le še sabljač Aladar Gerevich

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine