Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Pisma bralcev

Strah pred novimi poplavami v Savinjski dolini

Treba je ustrezno zavarovati pretoke rek, da ne bodo več poplavljale.
Ljudje smo zaradi poplav izgubili poleg premičnin in nepremičnin tudi vso projektno dokumentacijo o gradnjah hiš. FOTO: Blaž Samec/Delo
Ljudje smo zaradi poplav izgubili poleg premičnin in nepremičnin tudi vso projektno dokumentacijo o gradnjah hiš. FOTO: Blaž Samec/Delo
Matjaž Cerovac, upokojeni glavni inšpektor za rudarstvo v RS, poplavljenec iz Letuša
30. 8. 2023 | 05:00
3:31

Glede na dosedanja dogajanja v 32 letih po zadnji poplavi se moramo bati predvsem nestrokovnega in napačnega odločanja ali, bolje, neodločanja v zvezi s sanacijo vodotokov. Kot je medijem povedal hidrolog Rok Fazarinc, so vodarji opozarjali, da je treba sprejeti nov DPN, toda zgodilo se ni nič. In ne samo to, ob vodotokih se je skladiščilo na tisoče kubikov lesa, s katerim je nato poplavna voda podirala mostove in hiše, pa za to kriminalno dejanje nihče ne odgovarja.

V strugi Savinje in pritokov se je nabiralo na tisoče kubikov gramoza, ki je skoraj popolnoma ustavil tok reke, pa ga ni nihče odstranil. Te količine gramoza bi zadoščale za proizvodnjo iz vsaj desetih gramoznic, a ga ni nihče pobiral, hkrati pa okoljevarstveniki tarnajo, kako gramoznice kazijo okolje. Projektna dokumentacija za sanacijo vodotokov bi morala biti že zdavnaj pripravljena in revidirana ter dana izvajalcem, ki pa jih ni bilo. Denar, namenjen za sanacijo, je šel vse kam drugam, le tja ne, kamor bi moral iti ... Verjetno so župani raje asfaltirali vaške poti do vseh kurnikov, da bi bili ponovno izvoljeni, ter podeljevali gradbena dovoljenja na poplavnem območju, danes pa želijo podirati domove, za katere nimajo nobenih pristojnosti.

Ministrstvo za okolje in prostor ter pristojna ministrstva, ki bi morala nadzirati izvajanje sanacijskih del, so spala spanje pravičnega in tudi glede njihove strokovnosti imam bivši glavni rudarski inšpektor zelo negativno mnenje. Na stroko se ne spoznajo in se ob takšni organiziranosti države tudi nikoli ne bodo. Torej jim ostane le še najbolj enostavna rešitev – vse podreti in potopiti levi in desni breg Letuša, pa bo vse narejeno takoj, brez projektov, v veselje spodnjesavinjskih županov. Seveda bi se morala poštena oblast vprašati, kdo je za takšno stanje kriv, ter zahtevati kazensko odgovornost pristojnih na ministrstvih in občinah. Sicer pa menim, da bo ob takšni politiki treba izseliti celotno Zgornjo Savinjsko dolino z Logarsko dolino vred, saj ne bo nikjer dovolj prostora za odtoke vode.

V rudarstvu, kjer sem delal, je vse gradnje treba izvajati na podlagi revidiranih projektov, dela pa strokovno nadzira rudarska inšpekcija, vsak odklon od te prakse se kaznuje, v primeru okoljevarstvenih nestrokovnih posegov pa očitno nagrajuje.

Ljudje smo zaradi poplav izgubili poleg premičnin in nepremičnin tudi vso projektno dokumentacijo o gradnjah hiš, ki naj bi bila osnova za dodelitev nekakšnih odškodnin, zato naj župani kar pozabijo zgodbe o selitvi 150 domov, ter naj se raje oprimejo tistega, kar bo res koristno za okolje – treba je ustrezno zavarovati pretoke rek, da ne bodo več poplavljale. No, to je pa že zahtevno strokovno dejanje, zato ne pričakujem posebnega navdušenja.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine