Neomejen dostop | že od 9,99€
Vojsko se je v zadnjih letih izjemno turistično razvilo in postalo prepoznavno ne le po Sloveniji, ampak tudi med tujimi obiskovalci. Če spomladi, poleti in jeseni neokrnjena narava vabi s pohodniškimi in kolesarskimi doživetji, se pozimi planota nad Idrijo spremeni v raj s tekaškimi progami, ki vodijo po razgibani pokrajini. Kulisa z Julijskimi Alpami in Dolomiti, ki tekače, smučarje in sankače spremlja ob športnih užitkih, je ena najlepših v državi (avtorica si tokrat pridržuje pravico, da je v svoji oceni pač zelo subjektivna).
Tradicija smučanja in pohodništva v tem delu Primorske sega precej daleč v preteklost. Prebivalci Vojskarske planote, ob obilnih snežnih padavinah odrezani od sveta, tedaj namreč drugega »prevoza« kot smuči niso imeli. Danes zime zaradi globalnega segrevanja ozračja niso več tako zelo radodarne s snegom, prej nasprotno. A domačini na Vojskem optimalno izkoristijo vsako belo darilo matere narave.
Po novembrskem sneženju so v Tekaško-smučarskem klubu (TSK) Idrija, ki skrbi za športni poligon na Vojskem, hitro uredili proge in na njih se je do konca leta 2021 trlo obiskovalcev, najmlajši pa so bili navdušeni nad sankališčem. Prvi dnevi novega leta so nato prinesli občutno odjugo, vendar ob napovedi novih snežnih padavin pričakujejo, da bodo v prihajajočem koncu tedna v Tekaško-smučarskem centru (TSC) Vojsko spet odprli vsaj tri- in petkilometrski progi za drsalno in klasično tehniko. Uporaba prog je brezplačna, so pa člani TSK Idrija, ki svoje delo opravljajo prostovoljno, pozvali obiskovalce k plačilu članarine, s katero pokrijejo najnujnejše stroške za obratovanje centra, hvaležni so tudi za kakršen koli dodatno podarjen evro.
Predsednik TSK Idrija Klavdij Mohorič je povedal, da so od začetka koronavirusne krize marca lani Vojsko »odkrile« množice športnih navdušencev. Ne le izjemna naravna kulisa, privlačijo jih tudi urejene proge, za katere se prostovoljci optimalno potrudijo. »Pred začetkom sezone dobro očistimo progo vej in kamenja, da lahko pri minimalni količini snega že delujemo. Dežuramo v koči, spet prostovoljno, da lahko obiskovalcem zagotovimo dodatno ponudbo. Nekateri bi rekli, da gre za stran vržen čas, ampak menimo, da nekaj pa je treba dati skupnosti, od katere marsikaj tudi dobimo nazaj.«
Pa ne le moralno zadoščenje v obliki pohval za kakovostno preživljanje prostega časa. Na srečo jim finančno stojijo ob strani lokalna podjetja, občina in sponzorji, tako da »dobrota« lepo kroži v zadovoljstvo in korist celotne skupnosti. A najbolj jim je pomembno, je dodal Mohorič, da otrokom in odraslim, ki jih navdušuje zimska rekreacija, lahko ponudijo športni poligon. Obiskovalci sicer prihajajo z goriškega in gorenjskega konca, iz osrednje Slovenije, letos so imeli tudi nekaj italijanskih turistov.
Vojsko je velik turistični potencial v vseh letnih časih. Po besedah Valerije Božič, direktorice Zavoda za turizem Idrija, pa mu razvoj v destinacijo (naj)višjega ranga onemogoča pomanjkanje nastanitvenih in gostinskih zmogljivosti. »Na Vojskem odlično deluje Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD), ki pa ima svojo strukturo gostovo, ki temelji predvsem na šolskih skupinah. Če tako odštejemo CŠOD, imamo na Vojskem 12 ležišč. Pred kratkim je bil objavljen razpis za gorske centre in investicije v turistično infrastrukturo, v katerem bo na voljo 49 milijonov evrov, vendar bodo ponudniki v destinaciji Idrija težko zadostili zahtevanim pogojem, tudi časovnim,« je dodala. Vse več pohodnikov se pozimi sicer odloča za obisk Idrijskega hribovja, tudi digitalna promocija zavoda od septembra temelji na zunanjih doživetjih, pri čemer so v ospredje postavili prav tekaške proge na Vojskem in Ski Bor Črni Vrh.
Če glede dodatnih metrov nadmorske višine, ki bi si jih želeli zaradi vedno bolj zelenih zim, ni mogoče storiti nič, pa bi bil vsaj dostop do Vojskega lahko boljši. Cesta iz 14 kilometrov oddaljene Idrije je sicer stalno vzdrževana oziroma splužena in prevozna. Za obiskovalce so poleg tega na voljo brezplačna parkirišča v neposredni bližini tekaškega centra.
A slaba cesta marsikoga odvrne od prihoda na Vojsko, tudi Klavdij Mohorič izpostavlja ureditev te problematike kot eno prednostnih nalog, če bi želeli, da se smučarski center v polnosti razvije. Ni pa glede na finančno zahtevnost projekta nič čudnega, da si doslej noben idrijski župan ni upal oziroma se zmogel spopasti s tem izzivom. Ureditev ceste bi bila sicer potrebna zaradi dvesto stalnih prebivalcev Vojskega, ki si zaslužijo varno povezavo z »dolino«, ne le zaradi občasnih športnih užitkarjev.
Prostovoljci TSK Idrija ostajajo optimisti in se trudijo za tiste, za katere slaba cesta ni prehuda ovira. Eden najboljših slovenskih kolesarjev Jan Tratnik je recimo stalni gost tekaških prog na Vojskem. Kot je povedal, je tek na smučeh zanj nadomestek kolesarjenja, ker pri visoki intenzivnosti treninga delujejo vse mišice. »To možnost izkoristim, saj me od tekaške proge loči le 20 minut vožnje z avtom. Na Vojskem imam res vse – dobro urejene proge, dobro družbo in tudi sama proga je kar zahtevna, zato lahko opravim toliko težji trening,« je povedal kolesar.
Na Vojskem si je sicer mogoče izposoditi celotno opremo za tek na smučeh, zato lahko vsak, ki morda še razmišlja o tem športu, takoj brez velikih stroškov preizkusi, kako mu gre od nog. Vsi, ki so se ga lotili, pravijo, da človeka prav zasvoji. Ne preostane nam nič drugega, kot da to preverimo iz prve noge.
Za družine z majhnimi otroki in smučarje začetnike je zelo priročno smučišče v Črnem Vrhu nad Idrijo. Leta 2017 so ga obiskovalci izbrali za najboljše v kategoriji malih slovenskih smučišč. Zaradi 400 metrov dolge in dokaj široke, 50-metrske proge je dober poligon za učenje smučanja in izvedbo šolskih športnih dnevov. Na voljo so tudi proge za smučarski tek in sankališče za najmlajše. Velik korak naprej so pri Ski Bor Črni Vrh po številnih zelenih zimah storili z ureditvijo sistema umetnega zasneževanja, s postavitvijo razsvetljave in možnostjo nočne smuke pa so poskrbeli, da je smučišče spet polno zaživelo.
Lastnik in upravitelj smučišča Pavel Čuk je za Delo povedal, da so z letošnjo sezono do tega trenutka nadvse zadovoljni, obratovati so začeli že 11. decembra, kar je glede na pretekla leta zgodaj. Pri njih si dajo duška predvsem gostje iz bližnjih in malo bolj oddaljenih slovenskih krajev, zaradi omejenih gostinskih in nastanitvenih zmogljivosti v Črnem Vrhu in vsej občini Idrija je kaj drugega tudi težko pričakovati.
Butično smučišče je bilo v minulih, z zimo radodarnih dneh polno, vsako sezono je veliko povpraševanja predvsem po smučarski šoli, ki jo vodi Uroš Šemrov. Nedavna odjuga je sicer pobrala večino snega, upajo pa, da bodo ob ugodnih snežnih razmerah Ski Bor Črni Vrh znova zagnali v nedeljo. Ob vznožju smučišča stoji gostinska brunarica s petdesetimi sedeži, kjer lahko obiskovalci potešijo lakoto in žejo. V smučarski sezoni obratuje brunarica po enakem urniku kot smučišče, kot picerija pa je ob koncih tedna odprta vse leto.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji