Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Zaradi vodarjev do gradbenega dovoljenja po letu in pol

Občina Borovnica brez finančne pomoči države gradi prepotrebni šolski prizidek. Zdaj snujejo tudi gradnjo vrtca.
Nizkoenergetski prizidek bo zgrajen do novega šolskega leta.<br />
FOTO: Bojan Rajšek/Delo
Nizkoenergetski prizidek bo zgrajen do novega šolskega leta.<br /> FOTO: Bojan Rajšek/Delo
13. 5. 2020 | 07:00
4:23
Borovnica – Zaradi birokratskih zapletov so v Borovnici namesto jeseni lani pred nedavnim vendarle začeli graditi nujno potrebni prizidek k osnovni šoli dr. Ivana Korošca. Vodstvo šole, ki se spopada s hudo prostorsko stisko, saj so dobesedno zasedeni vsi prostori, kolikor toliko primerni za pouk, že nestrpno pričakuje štiri nove učilnice in prav toliko kabinetov. Naložba, ki jo borovniška občina financira izključno z lastnim denarjem, bo z opremo stala dobrih 910 tisočakov.

Največjo prepreko za začetek gradnje jim je povzročala direkcija za vode, saj so 18 mesecev čakali na gradbeno dovoljenje, ker so vodarji dobro leto odločali o povsem bizarnem vodovarstvenem ukrepu. »Gospodarski vhod, skozi katerega poteka dostava hrane in ostala logistika, smo morali zaradi domnevne poplavne ogroženosti dvigniti za 14 centimetrov.



V bližini je namreč potok, ki v 150 letih še nikoli ni prestopil brežin. Naj povem, da obstoječe šolske kleti ne napada vlaga, kaj šele, da bi jo kdaj zalilo,« je povedal borovniški župan Bojan Čebela. Šolski prizidek v dveh nadstropjih bo imel 500 kvadratnih metrov površin, v njem bodo štiri nove učilnice in prav toliko kabinetov.


Koronavirus odpihnil javni razpis


Občina šolskega ministrstva ni zaprosila za finančno pomoč, to pa namerava storiti za gradnjo vrtca, ki prav tako poka po šivih. V zvezi z državnim sofinanciranjem šol in vrtcev je po mnenju župana še precej nedorečenosti, saj je prejšnja vlada napovedovala, da bodo občine, glede na demografske trende, deležne precejšnjih finančnih vzpodbud, a so na obljubo kaj hitro pozabili.

V novem šolskem objektu bodo štiri učilnice in prav toliko kabinetov. Arhiv: Občina Borovnica
V novem šolskem objektu bodo štiri učilnice in prav toliko kabinetov. Arhiv: Občina Borovnica


»Ne trdim, da tega ne bo, saj mora do takega sofinanciranja slej ko prej priti,« je prepričan Čebela.
Ministrstvo za izobraževanje je letos že objavilo javni razpis za sofinanciranje gradnje vrtcev in osnovnih šol, za kar je bilo za letos in za prihodnje leto skupaj predvidenih 16 milijonov evrov, vendar je šolska ministrica Simona Kustec zaradi izbruha koronavirusa »začasno ustavila postopek izvedbe«. Ta bo odvisna od letošnje spremembe državnega proračuna.


Vrtci raztreseni po občini


Župan Čebela je povedal, da je naložba v prizidek izključno občinski projekt, zato se na javni razpis niti niso nameravali prijaviti. Ko pa bodo začeli z gradnjo vrtčevskega prizidka, za katerega je zdaj v pripravi idejni projekt, brez državnih sredstev verjetno ne bo šlo. Borovniški vrtec je namreč veliko premajhen. V petnajstih vrtčevskih oddelkih, od katerih jih imajo šest raztresenih po občini (dva v novem blokovskem naselju, dva na Bregu in po enega v zdravstvenem domu in v osnovni šoli), zagotavljajo vzgojo in varstvo 263 malčkom.

V veliki šoli imajo velike prostorske težave. FOTO: Bojan Rajšek/Delo
V veliki šoli imajo velike prostorske težave. FOTO: Bojan Rajšek/Delo


Zemljišče za vrtčevski prizidek – od sedem do deset novih oddelkov – so kupili pred dvema letoma. Z novo naložbo želijo vrtec spraviti pod eno streho, s čimer bi med drugim odpravili tudi logistične stroške. Zdaj na občini proučujejo demografske trende, ki so v zadnjih letih precej dinamični. Leta 1905 je namreč šolo obiskovalo 459 učencev, 371 učencev leta 2005, v letošnjem šolskem letu pa devetletko v 22 oddelkih obiskuje 485 učencev, kar je 39 učencev več kot leto prej. Razlog za povečanje števila prebivalcev in posledično tudi vrtčevskih otrok in šolarjev je blokovska gradnja pred desetletjem v Borovnici.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine