Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Študentje ne dajo zdravstvenega doma

Pri tem, da se Zdravstveni dom za študente ne sme priključiti ZD Ljubljana, jih podpira tudi ljubljanska univerza.
Bojijo se, da se bo zdravstvena oskrba študentov poslabšala. FOTO: Marko Feist/Slovenske novice
Bojijo se, da se bo zdravstvena oskrba študentov poslabšala. FOTO: Marko Feist/Slovenske novice
25. 9. 2024 | 12:20
25. 9. 2024 | 16:47
4:45

Novela zakona o zdravstveni dejavnosti je poleg zdravnikov, zaposlenih v javnem sektorju, ki ne bodo smeli več izvajati samoplačniških storitev, razburila tudi študente. Na Študentski organizaciji Univerze v Ljubljani (ŠOU v Ljubljani) ostro nasprotujejo predlaganemu 42. členu zakona, ki je v javni razpravi. Predlog namreč predvideva ukinitev Zdravstvenega doma za študente Univerze v Ljubljani (ZDŠ), kar bi imelo resne posledice za celotno študentsko skupnost v prestolnici, navajajo.

»ZDŠ zagotavlja široko paleto preventivnih in kurativnih storitev, kot so splošno zdravstveno varstvo, zobozdravstvo, psihiatrija in ginekologija. Ukinitev bi dodatno obremenila že tako dolge čakalne vrste in ogrozila zdravstveno oskrbo študentk in študentov, ki prihajajo iz vseh delov Slovenije študirat v Ljubljano ter predstavljajo eno najbolj socialno ranljivih skupin,« so v ŠOU napisali v protestnem pismu. Dodali so, da bi brez ZDŠ študenti morali iskati zdravniško pomoč bodisi v domačem kraju bodisi v urgentnih ambulantah, kar bi lahko povzročilo dodatne težave v dostopu do nujne oskrbe.

Podobni poskusi že v preteklosti

Poskusi ukinitve samostojnega zdravstvenega doma za študente in njegove priključitve Zdravstvenemu domu Ljubljana so se dogajale že v preteklosti. Leta 2017 je vlada v navezi z Mestno občino Ljubljana poskušala izvesti identično pripojitev, ki so se ji na ŠOU v Ljubljani uspešno uprli in ministrstvu za zdravje predložili več kot 10.000 podpisov študentk in študentov, ki so nasprotovali zaprtju. Pristojni so takrat prisluhnili glasu uporabnikov ZDŠ in pripojitev opustili, začeli pa so se tudi pogovori o priključitvi ZDŠ Univerzi v Ljubljani.

Tudi tam priključitvi ZDŠ k ZD Ljubljana nasprotujejo. Dr. Gregor Majdič, rektor Univerze, je zato že pisal na ministrstvo za zdravje.

Glede na dosedanje uspešno delo ZDŠ na Univerzi menijo, da argumentov v prid njegovi morebitni priključitvi k ZD Ljubljana ni. Na Univerzi v Ljubljani se zavzemajo, da bi zdravstveni dom prešel pod njihovo okrilje: »Takšen način delovanja je običajen v drugih državah Evropske unije, kjer imajo univerze pod svojim okriljem zdravstvene domove, ki zagotavljajo zdravstveno varstvo študentov. Hkrati pa bi ob takšni spremembi položaja zdravstvenega doma za študente ta služil tudi kot odlična učna baza za študente medicinske fakultete, ki bi se na ta način lažje in bolje spoznavali z delom družinskega zdravnika in bi še izboljšali izobraževanje bodočih zdravnikov splošne medicine na Medicinski fakulteti Univerze v Ljubljani.«

Po predhodnem ustnem dogovoru z ministrico za zdravje, ki je tej ideji na sestanku spomladi 2024 pokazala naklonjenost, na Univerzi v Ljubljani že pripravljajo izhodišča, kako bi se lahko zdravstveni dom za študente priključil Univerzi. »Le na ta način, z ohranitvijo posebnega zdravstvenega doma za študente, bo študentska populacija deležna najboljše možne obravnave na področju zdravja,« so jasni na univerzi.

Kot smo izvedeli neuradno, je vse razburjenje odveč, saj omenjenega člena v zakonu zagotovo ne bo, smo izvedeli neuradno. To novico je že slišala tudi direktorica ZDŠ Mateja Ana Grulja. Dejala je, da se ideja o pripojitvi njihovega zdravstvenega doma ZD Ljubljana porodi vsakih sedem let znova in da si tudi sami želijo, da se zadeve čim prej uredijo. Zelo bi jih veselilo, če bi postali del Univerze, zato bodo opravili razgovor tudi z ministrstvom za visoko šolstvo.

Verjetno je ideja o pripojitvi spet priplavala na površje zaradi želje po ureditvi zdravstvene mreže. Po zakonu o zdravstveni dejavnosti mrežo javne zdravstvene službe na primarni ravni določa in zagotavlja občina oziroma mesto, ZDŠ pa je posebnost, saj ga je ustanovila država. Do leta 1993 je bil sicer del ZD Ljubljana.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine