Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Ljubljana in okolica

Spuščene zapornice na šišenskem parkirišču

Parkirišče na Trgu komandanta Staneta še sameva, napolnilo naj bi se v torek, ko bodo začele veljati mesečne dovolilnice.
Parkirišče na Trgu komandanta Staneta bo do prihodnjega torka očitno samevalo. FOTO: Aleš Stergar/Delo
Parkirišče na Trgu komandanta Staneta bo do prihodnjega torka očitno samevalo. FOTO: Aleš Stergar/Delo
27. 8. 2020 | 07:00
27. 8. 2020 | 07:13
5:06
V ponedeljek, 10. avgusta, so se pred parkiriščem na Trgu komandanta Staneta (TKS) v Šiški ob nasprotovanju in zgražanju dela bližnjih sosedov spustile zapornice. Parkirišče od tedaj bolj ali manj sameva, napolnilo naj bi se prihodnji torek, ko bodo 1. septembra začele veljati tudi mesečne dovolilnice, za katere je treba odšteti 50 evrov. Z navdušenjem so novo ureditev sprejeli obiskovalci knjižnice in tudi nekaterih bližnjih lokalov – lekarna se je sicer čez Celovško preselila v nakupni center Aleja – saj je polurno parkiranje brezplačno.

Parkirišče so pol stoletja brezplačno uporabljali stanovalci bližnjih blokov, ko pa je bil pred dobrimi 12 leti zgrajen nov stanovanjsko-poslovni objekt (s šišensko enoto Mestne knjižnice Ljubljana), je zemljišče očitno pripadlo etažnim lastnikom Trga komandanta Staneta 8–15, ki parkirajo v garaži pod blokom. Parkirišče so poleg obiskovalcev doslej uporabljali predvsem stanovalci Trga komandanta Staneta 6 in Celovške 185, v zemljiški knjigi pa lastniška razmerja menda niso bila urejena. To je sicer značilno ne le za ljubljanske soseske, ampak tudi za večino starejših sosesk po Sloveniji, ko niti pripadajoča zemljišča niso določena in imajo sodišča z določanjem ogromno dela.

Za parkirišče je bil sicer menda vložen postopek za določitev pripadajočega zemljišča po zakonu o vzpostavitvi etažne lastnine, napovedana je bila celo motenjska tožba, saj poskušajo etažni lastniki sosednjih blokov uveljaviti pravico vsaj do dela parkirišča. V imenu etažnih lastnikov je zapornice in parkomat postavila in parkirišče upravlja družba Janez, ki sicer upravlja številna parkirišča po Ljubljani in garažne hiše. Direktor družbe Boštjan Cerar pravi, da so zapornice spustili po dodatnih preverjanjih njihovih odvetnikov in mnenjih pristojnih organov, ko »je bilo ugotovljeno, da je parkirišče postavljeno zakonito in v skladu s predpisi«.

Cerar se zaveda, da se določen delež sosedov s takšno vizijo razvoja parkirišča ne strinja, vendar bo, kot pravi, realno gledano zdaj na voljo več parkirnih mest. Pri njihovem najemu bodo namreč imeli prednost bližnji stanovalci, ki si bodo tako zagotovili parkirno mesto in ne bodo imeli težav z iskanjem parkirišča. Pridobili pa bodo tudi obiskovalci poslovnih storitev optike, knjižnice, trgovin in oskrbovanih stanovanj, ki imajo zdaj dovolj prostora za parkiranje.

Zapornice so bile dvignjene do 10. avgusta. FOTO: Vid Svetina/Delo
Zapornice so bile dvignjene do 10. avgusta. FOTO: Vid Svetina/Delo


Manj bo dnevnih migrantov


Boštjan Cerar napoveduje, da je prostor pridobljen predvsem na račun dnevnih migrantov, ki pa bodo lahko zdaj koristili P+R Stanežiče. Pojasnjuje, da se s tako ureditvijo omogoča brezplačno do polurno parkiranje in preprečuje nedovoljeno parkiranje na intervencijskih površinah, kar se je zaradi prezasedenosti redno dogajalo. V okviru uradnih zmogljivosti parkirišča, na katerem so štiri invalidska in 54 navadnih parkirnih mest, ponujajo za 50 evrov mesečni najem parkirnih mest tistim, ki si želijo zagotovljeno mesto v bližini doma.

Parkirišče je na voljo vsem pod enakimi pogoji, niti stanovalci Trga komandanta Staneta 8–15 nimajo posebnih brezplačnih mest. Precej jih je že oddanih, vendar se večina najemov začne s 1. septembrom, kar po Cerarjevih besedah morda v povezavi z dopusti daje vtis, da je parkirišče prazno. Priznava pa, da ga nekateri tudi iz osebnih razlogov ne želijo uporabiti, a hkrati upa, da se bo to po razmisleku o koristi, ki jo ureditev prinaša, tudi spremenilo.



Družba Janez je zgolj obratovalec parkirišča, kjer je za vsako začeto uro parkiranja med šesto in dvajseto uro treba odšteti en evro, ponoči 50 centov, za dnevno parkiranje pa je treba odšteti 12 evrov. Cerar meni, da so se lastniki zadeve lotili pravilno, saj je to edini način, kako organizirati parkiranje v podobnih soseskah. Primer tega je bežigrajska soseska BS3, kjer je edina razlika, da ni možnosti urnega parkiranja, ampak imajo stanovalci za obiske na voljo kvoto ur, kar pa na Trgu komandanta Staneta zaradi uporabnikov javnih in drugih storitev ni bilo primerno. V Sloveniji je po njegovih besedah še veliko takšnih sosesk, kjer bi bilo dobro izvesti podobne rešitve, a je to vedno odvisno od volje etažnih lastnikov oziroma lastnikov parkirišč, ki pa se bodo z več pozitivnimi izkušnjami iz prakse tudi raje odločali za takšne novosti.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine