Neomejen dostop | že od 9,99€
Na dvorišču nekdanje tovarne Rog v Ljubljani, ki se s prenovo stavbe spreminja v Park izbrisanih, bo po 31 letih od izbrisa skoraj 26.000 ljudi iz registra stalnih prebivalcev stal spomenik po idejni zasnovi Vuka Ćosića, Aleksandra Vujovića in Irene Woelle. Postavljati so ga začeli danes, odkritje pa bo jutri. Celoten kompleks Rog se odpira v četrtek.
Jutri bodo v Centru Rog odprli Park izbrisanih in odkrili spomenik njim v spomin. Na prireditvi bosta poleg predstavnikov izbrisanih med drugim spregovorila ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in ljubljanski župan Zoran Janković.
Spomenik ima obliko črke ć, ki ponazarja, da so bili tarča nezakonitega brisanja ljudje, povezani z drugimi republikami nekdanje Jugoslavije, kjer poznajo to črko in je pogosto tudi del priimkov.
Črko ć so po osamosvojitvi izbrisali iz priimkov v registru prebivalstva in jo zamenjali s trdim č. Kot so dejali avtorji spomenika, bo ta hkrati tipografski meditativni instrument, namenjen igri, počitku in razmisleku o družbi.
V enem od pomožnih objektov nekdanjega kompleksa Rog je skoraj dve desetletji delovala Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov, pobudo za Park izbrisanih, kot ga je občina že poimenovala z odlokom mestnega sveta, pa so vložili skupaj z organizacijo Amnesty International Slovenija.
Kot so zapisali v vabilu na jutrišnje odkritje spomenika, si skupaj z drugimi, zlasti organizacijami izbrisanih, prizadevajo za »popravo krivic, storjenih izbrisanim, in za to, da bi z ohranjanjem spomina preprečili, da se kaj takega še kdaj ponovi. Zato je pomembno, da o izbrisu ne molčimo, ampak ga vnesemo v kurikulum šol, v redno spominjanje na ravni politike in s poimenovanji ulic, trgov in drugih javnih mest v javni prostor.«
Za spomenik, posvečen nezakonitemu izbrisu 25.671 ljudi, med njimi 5630 otrok, iz registra stalnih prebivalcev Slovenije, kar so slovenske oblasti storile 26. februarja 1992, je Center Rog razpisal javni natečaj. Prispelo je dvanajst idejnih predlogov, devetčlansko strokovno komisijo pa je najbolj prepričala idejna rešitev arhitekta in scenografa Aleksandra Vujovića, internetnega umetnika Vuka Ćosića ter oblikovalke in ekoaktivistke Irene Woelle, smo poročali v Delu.
Črko ć so izbrali iz fonta Times New Roman, ki jo navajajo kot font birokratskih dokumentov in tega obdobja, kot pisavo izbrisa.
Glavni učinek Centra Rog ne bo pogon ustvarjalnosti v Ljubljani, temveč gentrifikacija, je na današnji novinarski konferenci opozorila skupnost neuporabnikov Roga. Pred četrtkovim odprtjem centra so nanizali nekatere podatke, ki po njihovem mnenju govorijo v prid temu, da so center zgradili stran od obljub po javno dostopnem prostoru.
Kot so ocenili, se skupaj s končno podobo centra kristalizira tudi, kaj bo ta 27-milijonski projekt v mestu predstavljal ter komu in čemu bo namenjen. Po njihovih besedah se z njim ne ureja vse bolj perečega pomanjkanja dostopnih delovnih prostorov za prekarne kulturno-ustvarjalne delavce v Ljubljani, kar je bilo napovedano z izgradnjo Centra Rog, saj bo ustvarjanju namenjena le četrtina zgradbe.
Po njihovih podatkih bodo na približno 1000 kvadratnih metrih proizvodni laboratoriji, ki sicer delavcem ne bodo zagotavljali stalnega delovnega prostora. Število studiev so s 25 skrčili na 18 individualnih in enega skupinskega, neljubljanskim ustvarjalcem pa so dodelili še pet bivalnih ateljejev, skupaj še 1250 kvadratnih metrov. Manj kot 30 izbrancev bo v Rogu dobilo stalni delovni prostor.
Preostale prostore so zasedli restavracija, lokal, trgovina z visoko modo in vodstvo centra, so našteli neuporabniki Roga. Poudarili so tudi, da so bili pri podeljevanju prostorov po njihovih podatkih izbrani "izrazito premožni ponudniki", pri čemer ugotavljajo, da so pri najbolj prestižnih imeli prednost "ponudniki iz ožjega kroga župana Zorana Jankovića in vodstva javnega zavoda Center Rog". Pri tem so omenili spreminjanje razpisnih pogojev in kot "sporen primer" navedli družino Čeferin, ki je bila vpletena pri izpraznjevanju nekdanje tovarne koles.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji