Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Oder

Vedno sem si želel stati na evrovizijskem odru

Baletni solist in koreograf Lukas Zuschlag pravi, da je najlepši trenutek na odru, ko utrujenosti ne more skriti. Takrat samo je.
Baletni plesalec, solist, koreograf, ki se je iz Celovca v Ljubljano preselil pred 20 leti. Tudi bližina doma je pretehtala pri odločitvi, da se udomači v Sloveniji, v SNG Operi in baletu Ljubljana. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Baletni plesalec, solist, koreograf, ki se je iz Celovca v Ljubljano preselil pred 20 leti. Tudi bližina doma je pretehtala pri odločitvi, da se udomači v Sloveniji, v SNG Operi in baletu Ljubljana. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
10. 3. 2024 | 05:00
10. 3. 2024 | 08:13
16:02

V nadaljevanju preberite:

Beti Burger se je z baletnim solistom Lukasom Zuschlagom pogovarjala o tem, da je ples zahteven, ker združuje šport in umetnost. Povedal je, da je velik privilegij, da se lahko ukvarja s tistim, kar ima najraje. Najtežje v baletu je doseči, da fizično zelo zahtevni gibi delujejo lahkotno in elegantno.

Ko gledalka – ljubiteljica baleta – opazuje(m) baletnike na odru, se lahko na trenutke zdijo polbogovi. Baletke, ki jih baletni kolegi dvigujejo na videz tako lahkotno, da so videti nič težje od peresca. Izklesana telesa moških in žensk, ki spominjajo na antične kipe, kjer se vidi vsaka mišica. In v svoji lepoti ne delujejo resnično. A prav ta vtis elegance in lahkotnosti, pritisk »biti lep« kljub hudim naporom, je tisto, kar je pri baletu najtežje, razlaga baletni solist Lukas Zuschlag.

Kot solist je vajen biti v središču pozornosti: »Zlagal bi se, če bi rekel, da mi je neprijetno, ker me drugi gledajo. Ker ne nazadnje, če si igralec, plesalec, glasbenik, moraš biti ekshibicionist. Ker če te je sram, potem to ni delo zate. Ni smiselno, da bi užival samo na vajah, potem pa bi mi na odru bilo neprijetno.« Zato je nujno, da plesalci na odru uživajo, da uživajo med plesom, ker to prenašajo tudi na publiko.

Tako kot pri vrhunskih športnikih, ki se v nekaterih športih »upokojijo« zelo zgodaj, tudi plesalci ne morejo večno plesati. »Tudi sam – letos bom dopolnil 39 let – čutim, da ne plešem tako, kot sem pred desetimi leti. Vendar plesalci to težje opazimo, izmerimo, koliko smo še sposobni. Športniki to lažje vidijo s spremljanjem svojih rezultatov, rekordov. Pri nas pa težko natančno vidiš, kdaj greš telesno, kondicijsko navzdol. Zato se morda prej znajdeš v trenutku, ko ugotoviš, 'joj, moja kariera je končana, kaj pa zdaj?«

Vendar pa Lukas Zuschlag tega strahu nima, saj se že vsaj deset let aktivno ukvarja s koreografijo in občasnim pedagoškim delom. Zanima ga toliko vidikov umetnosti, da bi prej potreboval kakšno uro več v dnevu, kot da ne bi vedel, kaj početi.

Lukasovo ime se v zadnjem obdobju pojavlja pri mnogih projektih in eden od teh je tudi evrovizijski nastop pevke Raiven, ki bo maja Slovenijo zastopala s pesmijo Veronika. »Videospot sva režirala s Tjašo Barbo in zame je bila to prva izkušnja v teh vodah. Trenutno pripravljamo koreografijo za Malmö. To je zame kljukica na seznamu, kaj si želim doseči v karieri. Vedno sem si želel enkrat stati na evrovizijskem odru. Sicer sem mislil, da bom tja šel kot plesalec, a zdaj bom v vlogi koreografa in sem moral sprejeti, da ne morem tudi plesati, ker moram koreografijo opazovati od zunaj. Vendar mislim, da je enako lepo, da bo na odru moje delo.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine