Harmonikar
Marko Hatlak, ki je znan po glasbenostilski raznolikosti, bo jutri ob 20. uri v ljubljanskih Križankah nastopil s skupino Marko Hatlak Band. Predstavili bodo skladbe s prvenca
Ko ni noč in ni dan.
Člani njegove skupine so še
Žiga Kožar (bobni),
Leon Firšt (klaviature),
Erik Čebokli (bas) in
Lazaro Amed Hierrezuelo (tolkala, violina). Kot posebni gost bo nastopil svetovno znan makedonski mojster na kitari
Vlatko Stefanovski. Hatlaka smo vprašali, kaj ga tako privlači pri tej stilski širini glasbe. Dejal je, da enostavno uživa v različnih stilih v različnih trenutkih. »Težko bi izbral stil, ki bi ga lahko nenehno preigraval. Vendarle pa povsod iščem globino in zahtevnost na visoki ravni. Ničesar se ne lotim mimogrede.«
Kot klasično izobraženemu harmonikarju se mu zdi izvajanje samo klasične glasbe premalo. Prepričan pa je, da je klasična glasba mati vse glasbe. »Iz nje veliko izhaja. Tako je nekje vse povezano. Enostavno slišim harmoniko v različnih kombinacijah. K Bachu se redno vračam in uživam v perfektnosti njegove glasbe, ki na harmoniki zveni kakor majhne orgle.«
Je precej drugačen od klasično šolanih inštrumentalistov, saj tudi precej sklada. Zanimalo nas je, kaj ga žene, in odgovoril je, da velika želja, kjer je lastno izražanje nekaj osebnega. »Raziskovanje ... Nepopisen občutek je, ko končaš skladbo in dobro zveni. Ko ti enkrat uspe, si želiš vedno znova podoživeti ta občutek.«
Bach in Balkan
Hatlaku sta blizu tako Bach kot Balkan. Delček obojega bodo jutri zaigrali v Križankah, kjer se jim bo pridružil kitarist Vlatko Stefanovski. Z njim bodo zaigrali nekaj makedonskih ljudskih v divjih ritmih. »Z Vlatkom sva se spoznala pred davnimi leti, ko smo igrali s skupino Terrafolk. Dobro sva se ujela in na srečo prišla ponovno skupaj pri projektu Marko Hatlak Band, v katerem njegova virtuoznost na električni kitari zelo obogati naš zvok.« Hatlaka smo vprašali, kaj ga privlači v makedonski glasbi, zakaj je tako posebna in zadnje čase tudi popularna. »Eksotičnost ritmov [7/8 ali 11/8] in balkanske melodike navdihuje marsikaterega glasbenika. Makedonska glasba je zelo čutna in obenem skrivnostna.«
Marka Hatlaka zaznamuje tudi strast do tanga, zlasti Astorja Piazzolle ter njegovega
Libertanga, ki bo prav tako na programu. O tem je dejal, da je »skladba legendarna in na harmoniki zveni odlično!
Libertango bo v novi preobleki. Aranžma je napisal Tadej Tomšič in ga precej predelal. Odlična verzija za zasedbo z bobni, basom, violino, klaviaturami, tolkali in harmoniko.«
Komentarji