Neomejen dostop | že od 9,99€
ob rojstvu mojega brata/me je oče pustil pri babici/vrnil se je čez nekaj dni/in me našel na kavču/z mrzlim krompirjem pred sabo, v pesmi Ihtenje radiatorja zapiše magistrica biokemije in magistrska študentka francistike Veronika Razpotnik (1997), katere pesniški prvenec Krekspot na požarnih štengah (Hiša poezije, 2021) se je lani uvrstil med nominirance za najboljši literarni prvenec.
»Kar se tiče mojega sloga, je zadetek v polno opis, ki ga je v spremni besedi moje prve zbirke uporabil Dejan Koban – drveč tovorni vlak, ki so mu ravnokar odpovedale bremze. Se pravi drzna, brezkompromisna, neposredna poezija,« o svoji pesniški govorici pravi avtorica, katere pesmi se spogledujejo s prozo, raba metafor je minimalna, brez hermetičnosti in z vsakdanjim, ponekod celo pogovornim jezikom.
»Teme, ki se jih dotikam, so pogosto obravnavane kot tabuji, veliko pišem o različnih vrstah nasilja, nasilju v družini, homofobiji, spolnem nasilju. To hitro dobi angažirano politično noto, saj je že sam moj obstoj kot pripadnice marginalizirane skupine političen. Širša javna sfera tega obstoja pa pronica v intimno, v svojih delih se veliko ukvarjam z medčloveškimi odnosi, pa naj bodo ti romantični, prijateljski ali družinski,« še dodaja Veronika Razpotnik, dvakratna finalistka Mentorjevega feferona, dvakratna polfinalistka Pesniškega turnirja ter finalistka Festivala mlade literature Urška 2021, ki je letos na AirBeletrininem natečaju za kratko zgodbo prejela prvo nagrado.
Zadnja prebrana knjiga: Škarje Suzane Tratnik.
Knjiga, za katero si želiš, da bi jo napisala: Dantejev Pekel.
Najljubši prostor za pisanje: Nekoč muzej, v katerem ne delam več, zdaj pa velik in udoben stol v moji sobi.
Najljubše umetniško delo: Prvi, ki se ju spomnim in bi ustrezali tej oznaki,
sta Žrtvovanje Metke Krašovec in instagram profil @easternblocgirl.
Najljubša beseda: Najljubši v smislu največ uporabljani sta baje besedici »pa že«, ki jima sledi skomig z rameni. V smislu všečnosti pa je prva, na katero pomislim, beseda »pofukljiv«, odkar jo je v eni svojih pesmi uporabila Špela Setničar.
Ob tem je doslej objavljala v revijah Mentor, Spirala, Nebulae, v raznih zinih, na spletnih platformah Koridor – križišča umetnosti, Poiesis in LUD Literatura, v slovenskih antologijah Milimeter in pol, Srca v igri in Beseda upora ter v Rukopisih 45, antologiji mladih avtorjev z območja nekdanje Jugoslavije, njene verze pa je za svoj vizualno-pesniški projekt pre_več (Goga, 2023) izbral tudi Dejan Koban.
Avtorica, ki je tudi del organizacijske ekipe festivala Lezbična četrt, organizira večer poezije in proze LGBT+ v Ljubljani, poučuje francoščino, piše literarne kritike za rubriki Kosilo nekega molja in Lezbomanija na Radiu Študent ter občasno prevaja iz angleščine in francoščine, ta hip pripravlja tudi svojo drugo pesniško zbirko, v kateri se bosta »direktnost in eksplozivnost nekoliko omilili – a ne povsem«.
Kot omenjeno, je Veronika Razpotnik pisanju poezije pred kratkim pridala tudi kratko prozo. Pred tem se je ni lotila »iz nekakšnega predsodka, da jo je težje pisati, ker je daljša literarna oblika in zahteva večji vložek časa. Bila sem prepričana, da nimam dovolj potrpljenja za pisanje česa daljšega od kratkih pesmi. Prav tako imam težavo s konsistentnostjo, kar se tiče stila in vsebine – hitro se mi zgodijo digresije. Kljub temu se je izkazalo, da mi je blizu tudi proza.«
Odkar je nehala delati v muzeju, kjer je kot čuvajka ali receptorka pogosto brala in pisala, sicer piše manj poezije, skoraj vselej pa dobi vzgib za to med branjem poezije drugih avtoric in avtorjev, pravi. Pri pisanju stremi k temu, kar si želi tudi od literature, ki jo prebira – »da na estetski način v meni vzbudi močna čustva in da tega, kar sem prebrala, ne pozabim prvo sekundo, ko odložim knjigo. Ne maram medle poezije oziroma proze, zato se temu tudi v svojem pisanju izogibam.«
Med njene prve pesniške vzore se tako uvrščajo Svetlana Makarovič, Edgar Allan Poe in Charles Baudelaire, odkar je začela brati »širši in sodobnejši nabor avtoric in avtorjev, pa je seznam predolg, da bi ga v celoti zaobjela, lahko pa jih naštejem nekaj, ki so me nedavno najbolj nagovorili – Nina Dragičević, Blaž Božič, Patricija Peršolja, Blaž Iršič, Evgenijus Ališanka, Mile Stojić in Sapphire.
Vsekakor pa moram omeniti še Braneta Mozetiča, čigar delavnice obiskujem, Dejana Kobana, urednika svoje prve knjige, ter najožje člane in članice svoje 'pesniške družine', Pina Pograjca, Špelo Setničar in Saro Fabjan.« Blizu so ji tudi prozaisti Jedrt Maležič, Suzana Tratnik, Eva Baltasar, Brigitte Giraud in Jean Teulé, v prihodnje pa se bo Veronika Razpotnik podala še globlje v kratkoprozne vode. »Prijatelji mi sicer govorijo, da bi enkrat v prihodnosti z veseljem prebrali moj potencialni roman, a mislim, da je veliko bolj realističen cilj zbirka kratkih zgodb,« pravi.
moja mama rada drsa ko joče
napol stopljen led je bolj spolzek
kot zdrgnjen in kosmičast
čez katerega je zapeljalo
že preveč drsalk
včeraj ponoči je deževalo
moja mama gre danes drsat
in tokrat ji verjetno ne bo treba jokati
razen če bo nuja prehuda
če bo oče spet povzdignil glas
kot dojenčka me je mama
nosila v kengurujčku
da sem ure in ure poslušala
utripanje njenega srca
moj oče me je kot malčico vozil
na zadnjem prtljažniku kolesa
da so mi noge ves čas bingljale
zadremala sem
in si zlomila gleženj
ob rojstvu mojega brata
me je oče pustil pri babici
vrnil se je čez nekaj dni
in me našel na kavču
z mrzlim krompirjem pred sabo
in mačko ki se je sprehajala po mizi
ter jedla iz mojega krožnika
ves prt je bil poln dlak
neslišno sem šepnila mama
mačka je zapihala vame
moja mama spi pod mojo staro sobo
kot otrok sem se ponoči zbujala
ker je radiator brez prestanka piskal
včasih tudi hlipal
včasih je to počel
vso noč
če me je brat potegnil za kite
sem ga porinila v koprive
moj brat je bil cmera
pritekla je babica
ter se zadrla
da sem točno taka
kot moja mama
ni mi jasno zakaj
mojo mamo imajo mačke rade
moja mama ne spi
tudi če cev za vodo ne piska
in očetovo kričanje je glasnejše
od ihtenja radiatorja
z dna nabasane omare sem izvlekla škatlo
žetone mečem med plošči z luknjicami
dve v vrsto
prestara sem da bi se igrala z njimi
imam deset let in komaj vidne joške
ne smem se več igrati grobih iger z brati
da me ne bi pomotoma kdo neprimerno zgrabil
sem otrok a nisem več otrok
žetone mečem med plošči z luknjicami
tri v vrsto
na cesti me požirajo s pogledi
na lastno srečo o tem nimam pojma
zanimajo me stavbe ptiči in prijazni tujci
sem pravkar skoten muc ki še ni spregledal
deset let star otrok
štiri v vrsto
očitno me je bilo treba razsvetliti
da me tipi gledajo kot hudo pičko
ne smem nositi majice z izrezom
če grem na rojstni dan k sošolki
me bo nadlegoval njen dedek
ker imam lep obraz in komaj vidne joške
mimoidoči se bo zaletel v kandelaber
ena
učitelj v šoli se je dotikal moje roke
dve
sladoledar je lovil moj pogled
tri
ne morem več jesti banane v javnosti
štiri
in brez modrca ne smem na plažo
pet v vrsto
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji