
Neomejen dostop | že od 14,99€
Konec preteklega tedna se je v Pragi sestal odbor Mednarodne smučarske zveze FIS za načrtovanje koledarjev svetovnih pokalov. In direktorski vodja tistega za smučarske skoke, Italijan Sandro Pertile, je pošteno prestrašil Poljake in jim celo zagrozil. Naslednja sezona svetovnega pokala za smučarske skoke bi se po predlogu začela v petek, 21. novembra v norveškem Lillehammerju s tekmo mešanih ekip, nadaljevala čez nekaj dni v švedskem Falunu. Tja bi se svetovni pokal orlov in orlic vrnil prvič po enajstih letih. Februarja bodo olimpijske igre v Italiji, 21. in 22. marca 2026 bodo poleti v Vikersundu, po tradiciji naj bi bile sklepne tekme svetovnega pokala na letalnici bratov Gorišek v Planici, in sicer od 27. do 29. marca.
No, težava je v tem, ker je v koledarju za 6. in 7. december 2025 vstavljen vprašaj. Takrat bi morali biti tekmi v poljski Wisłi, a je veliko vprašanje, če bo temu res tako. Med FIS in Poljsko smučarsko zvezo (PZN) obstaja resno jabolka spora, zaradi katerega bi lahko poljsko mesto izginilo z zemljevida svetovnega pokala. Prireditelji v Wisłi bi organizirali le moški tekmi, ne pa tudi ženskih, FIS pa si po novem želi, da bi tekmovanja za skakalke večino svetovnega pokala potekale ob enakem času in na enakih mestih kot za moške.
»Poljski organizatorji imajo čas za razmislek do konca aprila. Če bodo vztrajali le na moških tekmah, jim jih bomo odvzeli in prestavili drugam,« je napovedal Pertile. Dokončni program svetovnega pokala naj bi bil sicer potrjen 8. maja na zasedanju v portugalski Vilamouri. Je pa denimo nemški Klingenthal že izrazil pripravljenost zamenjati tekmovanje v Wisłi. »Prijavo nemške smučarske zveze že imamo, tekme smo pripravljeni prenesti v Klingenthal,« je še dodal Italijan.
Na sestanku v Pragi je bil prisoten podpredsednik PZN Wojciech Gumny, ki naj bi vedel za grožnjo FIS. Na Poljskem nočejo organizirati ženskih tekmovanj, Poljska smučarska zveza pa naj bi odločitev sprejela do konca aprila. Gre za to, da PZN dobiček tekem svetovnega pokala za moške skakalce omogoča organizacijo tekmovanj nižje ravni, pokala FIS in celinskega pokala na Poljskem. Če bi bilo tekmovanje v Wisłi črtano s koledarja ali bi bili tam prisiljeni prirediti tudi svetovni pokal za ženske, PZN ne bi mogla dodeliti sredstev za tekmovanja v pokalu FIS in celinskem pokalu. V olimpijski sezoni so tekmovanja takšnega ranga na sporedu v Szczyrku in finale serije v Zakopanah.
»Tekmo skakalcev bi radi organizirali, ne bomo pa se pustili voditi za nos,« grmi Andrzej Wąsowicz, predsednik organizacijskega odbora svetovnega pokala v smučarskih skokih v Wisłi. PZN bo za poskus rešitve celotnega položaja k vodstvu FIS poslala posebno delegacijo, ki jo bo vodil predsednik zveze Adam Małysz, legenda smučarskih skokov. Slednji pravi: »Vse bo vsiljeno, če želite moško tekmovanje, boste zato morali organizirati tudi žensko? Če je tako, sem proti. To ni pot! Moramo najti načine, kako ženske skoke narediti bolj priljubljene, a na drugačen način, ne na takšen.«
»Pričakujemo, da bomo zaradi integracije moškega in ženskega koledarja v prihodnjih letih povečali medijsko zanimanje za ženske smučarske skoke. Na ta način bi morali zmanjšati tudi nekatere stroške,« denimo pravi Sandro Pertile. No, organizacija svetovnega pokala za skakalke bi bila lahko tudi draga stvar, zato besede Sandra Pertileja o zmanjšanju določenih stroškov v tem primeru ne odražajo stvarnosti. Gre za več sto tisoč zlotov, ki bi jih moral organizacijski odbor v Wisłi plačati iz lastnega žepa. Wąsowicz pravi: »Gre za to, da ne želimo organizirati skupnih tekmovanj za ženske in moške, ker je skakalnica Malinka utesnjena in majhna. Poleg tega smo natančno izračunali, ker so se ženske finančne nagrade pač povišale, da bi nas to stalo čez 300 tisoč zlotov (70.000 evrov, op. p.). Finančna postavitev je takšna, da sami nosimo stroške celotne organizacije. Če imamo dobiček, ga namenimo za organizacijo drugih prireditev, tistih, ki so pod okriljem FIS.«
»Wisła je razmeroma majhno območje. Sami objekti za moška tekmovanja so komaj dovolj veliki, da jih izvedemo, kaj šele združimo z ženskimi tekmovanji. Trikrat manj prostora imamo zasedenega s televizorji, manjše cone za povabljence FIS, manj ekip in milejše njihove zahteve. Lahko uporabljamo začasne garderobe, pozimi pa takšna rešitev ne pride v poštev,« pa pojasnjuje Jan Winkiel, direktor marketinga v PZN.
Dodaja: »Poleti ženska in moška tekmovanja za veliko nagrado skupaj z organizatorji zahtevajo približno 220 sob. Pozimi le moški zasedejo 200 sob. Obstajajo še drugi hoteli, vendar so tisti s standardom, ki ga želimo ponuditi tekmovalcem, polno zasedeni, zelo dragi za te datume ali predaleč. Tekmovanja je v decembru zaradi snežnih razmer vedno veliko težje organizirati. Dodatna tekma žensk skrajša čas, potreben za delo na doskočnem hribu in bistveno zmanjšajo možnost preložitve ali pospešitve tekmovanja. Vemo tudi, da pred poldnevom, torej v času, ko bi bili ženski skoki, decembra v Wisłi piha močan veter. Ko smo prvič slišali za predlog FIS o ženskih tekmovanjih in njihovem združevanju z moškimi, smo predlagali organizacijo samostojnega ženskega tekmovanja v Szczyrku. Slovenija in Avstrija, vodilni državi tako v moških kot ženskih smučarskih skokih, sta že javno izrazili nasprotovanje združitvi koledarjev (v primeru Slovenije gre seveda tudi za usodo tekmovanja na Ljubnem, op. p.). Pertile sam v pogovorih pravi, da to ni najboljša rešitev, a to je ideja in se je mora držati. Tega ne razumemo, zlasti glede na možnost gostovanja tekmovanj na lokacijah, kjer svetovni pokal za skakalce preprosto ne bi imelo smisla izvesti.«
Jeza predsednika organizacijskega odbora svetovnega pokala v smučarskih skokih v Wisłi Andrzeja Wąsowicza pa je zares ogromna: »Zakaj naj bi nas postavili ob zid? To mi ni preveč všeč. Vendar ne smemo kar obupati. Poleg tega sem razočaran. Učinek bi bil večji, če Poljska v tej zadevi ne bi bila sama, če bi imela podporo tudi drugih zvez. To bi lahko pozitivno vplivalo na pogovore. Namreč, še bolj sem razočaran zaradi tega, ker so bile na sestanku v Pragi z nami tudi druge smučarske zveze, kot sta avstrijska in slovenska, zdaj pa se v sklopu tega, ali bodo dobile možnost organizacije tekem svetovnega pokala ali ne, od vsega umikajo. Če bi nas bilo več, bi morebiti gospod Pertile odstopil.«
Poljska bo sicer po teoretičnem koledarju imela dve tekmi svetovnega pokala v smučarskih skokih, 10. in 11. januarja 2026 v Zakopanah.
Komentarji