Neomejen dostop | že od 9,99€
Če se že Kristjanu Čehu ni izšlo po željah, pa so slovenski sredin večer polepšali naši izjemni rokometaši, ki so se v svojem četrtem nastopu na olimpijskih igrah prvič prebili v polfinale in bodo v vsakem primeru izboljšali najboljšo uvrstitev, šesto mesto iz Ria 2016. Pred 27.000 gledalci na štadionu v Lillu so neustrašni »vitezi« selektorja Uroša Zormana s 33:28 (STATISTIKA) premagali Norvežane in navdušili športni svet. V polfinalu se bodo v petek ob 21.30 pomerili s favoriti iz Danske.
Po slovesu odbojkarjev in rokometašic ostajajo zadnja reprezentanca v kolektivnih panogah v Parizu 2024 in so še naprej v igri za kolajno. Doslej je ni osvojil še nihče. Najbližje so ji bili košarkarji, ki so pred tremi leti v Tokiu zasedli četrto mesto. V petek se bodo rokometaši ob isti pozni uri pomerili z Dansko, ki jim je razbila sanje v Braziliji, takrat v četrtfinalu.
Vsi igralci si zaslužijo čestitke, dihali so kot eno, bili taktično in psihološko odlično pripravljeni na dosedanji karierni izziv, prvi med enakimi pa je bil Aleks Vlah, ki je dosegel 11 golov iz 12 poskusov. Tako za njim je bil Blaž Janc z devetimi zadetki iz 11 strelov.
Zorman se je izkazal za izvrstnega stratega, toda v pogovoru z novinarko Bojano Knez s TV Slovenija ostal skromen »Ne vem, koliko sem imel zraven prstov pri tem. Verjeli smo v to, to je najbolj pomembno. Glave so bile prave, bili smo zbrani. Vsa čast fantom, spet pišemo zgodovino. Dean Bombač (bil je izključen zaradi strela v glavo vratarja; op. p.) je storil neumnost, ampak ni bila usodna. Pravi smo, videli ste to željo, to energijo. Gremo naprej!« je bil ponosen »Zut«, ki se je obregnil ob kritike, ki so trdili, da je bila slovenska skupina A lažja, pa tudi, da so Slovenci nalašč izgubili tekmo z Nemčijo in se izognili Franciji: »Iz naše skupine so napredovali trije. Kaj bi bilo, če bi bilo, me ne zanima. Mi smo naprej.«
Kapetan Jure Dolenec, ki je po novem rekorder na večni lestvici strelcev za reprezentanco, prav tako ni bil evforičen. Za TV Slovenija je povedal: »Že ves turnir gledamo pravo Slovenijo. Morda izgubimo kakšno žogo preveč, to je edina slabost, ampak danes smo se kar dobro držali. Srečen sem, želel sem si še enkrat v polfinale, olimpijske igre pa so nekaj posebnega. Zdaj že imamo nekaj izkušenj, nobene evforije. Če sem pred četrtfinalom rekel, da se šele začenja, se zdaj zares šele začenja, ker na koncu še vedno eden ostane brez kolajne.«
Škofjeločan je gasil požar: »Zdaj moramo dobiti še dve tekmi. Čaka nas verjetno prvi favorit, ampak tudi Danci so ranljivi. So samo ljudje in zakaj ne bi bili mi tisti, ki bi jih zrušili.«
Blaž Janc, zmagovalec lige prvakov z Barcelono, ki igra v življenjski formi, je za TV Slovenija povedal: »Ne zavedamo se še, kaj smo storili. Tak je šport. Po skupinskem delu sem rekel, da nismo še nič naredili. Zdaj lahko rečem enako. Zdaj moramo dobiti ne ene, ampak dve tekmi.«
Aleks Vlah je drugi strelec turnirja, s 46 goli zaostaja le za enega za danskim virtuozom Mathiasom Gidslom. Vlah, ki si kruh služi na Danskem in je v finalu lige prvakov izgubil z Barcelono, je za TV Slovenija povedal: »Upam, da se te igre nikdar ne končajo. Želimo navduševati navijače in sami sebe. Mogoče smo koga presenetili, ampak v to smo verjeli od začetka. Verjamemo v naše, delo, trud se je poplačal in gremo v polfinale. Spisali smo zgodovino, zakaj še ne bi nekaj dodali.«
Štadion Pierre Mauroy, gledalcev 26.406, sodnika Garcia in Marin Lorente (Španija).
Slovenija: Ferlin (9 obramb), Lesjak (2); Blagotinšek 3, Janc 9, Dolenec 2 (1), Slatinek Jovičić, Kodrin 3, Gaber, Zarabec 1, Horžen, Bombač 2, Mačkovšek 2, Novak, Vlah 11 (1).
Norveška: Bergerud (9 obramb), Saeveraas (1); Aga, Sagosen 3, Barthold, Øverby 1, Bjørnsen 4, Gullerud 2, Grøndahl 4 (2), O'Sullivan 1, Reinkind 1, Setterblom 4, Lyse 1, Blonz 7 (1); sedemmetrovke: Slovenija 4 (2); Norveška 4 (3); izključitve: Slovenija 4, Norveška 8; rdeči karton: Bombač (46).
Kljub uvodnemu golu Alexandra Blonza je bilo takoj jasno, da so Slovenci v tekmo krenili odločno. Blaž Janc je poskrbel za prvo slovensko vodstvo, ko je za zadel za 5:4 (8. minuta). V vratih je bil spet razpoložen Klemen Ferlin, Janc je povišal na 8:6, po novi obrambi Ferlina pa je s strelom pod roko zadel Dean Bombač (14. minuta).
Razpoložen je bil tudi naš najboljši strelec na teh OI Aleks Vlah, pa tudi kapetan Jure Dolenec, ki je zadel za 12:9 in vpisal svoj 703. gol za reprezentanco, s čimer je na vrhu večne lestvice prehitel Luko Žvižeja, pomočnika slovenskega selektorja Uroša Zormana, ki je sicer rekorder po številu nastopov (225).
Ferlin je s šesto obrambo omogočil gol Vlahu, ta pa je v 26. minuti poskrbel za prvih plus 4 (14:10). Janc je bil enako vroč in je po protinapadu mojstrsko zadel za 16:12. To je bil tudi končni izid prvega polčasa, ki je obetal sanjsko zgodbo. Blonz je bil najbolj nevaren pri Norvežanih s sedmimi goli. Janc jih je dosegel pet, Vlah štiri.
Koprski »maestral« Vlah je v prvem slovenskem napadu dal vedeti, da ga ne zanima nič drugega kot zmaga. Zadel je za 17:12 in malo kasneje že osmi gol za 20.15. Ferlin je ubranil čisti »zicer« Blonzu in mu sporočil, da je njegove serije konec. Do konca se ni več spisal med strelce!
Deveti zadetek Vlaha je na semafor štadiona v Lillu izpisal 21:16 (40. minuta). Zmaga je bila še bolj na vidiku, ko je z 11 golom postavil rezultat 24:20. Začela se je zadnja četrtina tekme.
Takrat je slovenskim navijačem, ki jih je na sever Francije prišlo kar veliko, zastal dih. Španska sodnika sta pokazala rdeči karton Bombaču, ker je s sedmih metrov zadel v glavo vratarja. Toda tudi to ni zmedlo odličnih Slovencev, voz je naprej potegnil Janc in z izjemnim strelom zadel za 25:22.
V odsotnosti Bombača se je kot joker iz Zormanovega rokava izkazal Miha Zarabec, ki je odgovorno vodil napad. Treba je poudariti, da je delo v vratih dobro opravil tudi Urban Lesjak, pomagala pa sta mu borbena Blaž Blagotinšek in Borut Mačkovšek, ki sta bila previsoka ovira za Skandinavce.
Vroči Janc je iz protinapada dosegel gol za 27:23 in izsilil izključitev tekmeca. Ko je Zarabec sprožil projektil za 29:25, je bilo štiri minute pred koncem jasno, da Vikingom ni rešitve. Zadnji žebelj v njihovo krsto je pribil Mačkovšek s strelom v prazna vrata. Veselje Slovencev se je začelo, niso pa padli v evforijo, saj so vedeli, da njihovo delo v Franciji še ni končano ...
Pred tem so bile še tri napete tekme, dve sta se končali po podaljšku. Španci so se izvlekli proti Egiptu, Nemci pa po še večji srhljivki končali francoske sanje o zlatu in končali kariero velemojstra Nikole Karabatića. Danci pa so za gol ugnali skandinavske rivale Švede.
Prvi so si polfinalno vstopnico na štadionu v Lillu priigrali rokometaši Španije, ki so v ponovitvi tekme za tretje mesto iz Tokia po podaljšku z 29:28 premagali Egipt. Junak tekme je bil vratar Gonzalo Perez de Vargas, ki je ubranil zadnji strel.
Egipt, ki ga vodi Španec Juan Carlos Pastor, je vodil večino tekme, v drugem polčasu tudi za štiri gole in štiri minute pred koncem za dva (24:22), ampak ekipa Jordija Ribere je po obrambah Pereza de Vargasa prišla do izenačenja (25:25) in dodatnih 10 minut igre. Zadnji gol je s sedmih metrov pol minute pred koncem dosegel Aleix Gomez. Perez de Vargas je zbral kar 17 obramb.
Egipt je bil pred tremi leti prva afriška reprezentanca v polfinalu OI, toda na koncu se je po porazih s Francijo in Španijo moral zadovoljiti z nehvaležnim četrtim mestom.
Še večjo srhljivko so zatem uprizorili Nemci in Francozi. Slednji, olimpijski prvaki iz Tokia 2021 ter dobitniki zlate kolajne tudi iz Londona 2012 in Pekinga 2008, ob koncu prvega dela prevzeli pobudo, na odmor pa odnesli tri gole prednosti. Po delnem izidu 4:0 so Nemci povedli 26:25 deset minut pred koncem, a pred koncem dvoboja je spet kazalo na domačo zmago, saj so minuto pred koncem galski petelini vodili še z 29:27.
Nemci, olimpijski prvaki iz Berlina 1936 in ob tem srebrni iz Aten 2004 in Ria 2016, so znižali po sedemmetrovki, nato pa izkoristili darilo Dike Mema, ki je ob visoki podaji žogo praktično podaril Nemcem (prestregel jo je visoki Julian Köster), ti pa so tekmo z zadetkom Renarsa Uščinsa popeljali v podaljšek.
V njem je izenačen dvoboj v dramatični končnici štiri sekunde pred iztekom časa odločil izjemni v Latviji rojeni Uščins, ki je dosegel kar 14 golov. David Späth pa je nato še ubranil poskus Valentina Porta tik ob koncu.
Tako se je končala izjemna kariera francoskega kapetana Nikole Karabatića, ki ne bo prišel do svojega četrtega olimpijskega naslova.
Popoldne je bil čas za skandinavski derbi med Dansko in Švedsko. Danci, olimpijski prvaki iz Ria de Janeira leta 2016 in podprvaki iz Tokia leta 2021, so zmagali z 32:31. Odpor tradicionalnih tekmecev so zlomili v zadnjih desetih minutah dvoboja.
Pri Dancih sta bila najbolj učinkovita Simon Pytlick z devetimi in Mikkel Hansen s šestimi goli, pri Švedih pa je Felix Claar dosegel sedem zadetkov. Švedi tako ostajajo brez olimpijskega zlata, doslej so bili štirikrat drugi.
Četrtfinale:
Španija – Egipt 29:28 - podaljšek (Gomez 9, Tarrafeta 6; Yehia Elderaa 8, Seif Elderaa 6)
Francija – Nemčija 35:34 - podaljšek (Uščins 14, Golla in Heymann po 6; Mem 10, Descat 8)
Danska – Švedska 32:31 (Pytlick 9; Claar 7)
Slovenija – Danska 33:28 (Vlah 11, Janc 9; Blonz 7)
Polfinale, petek:
Nemčija – Španija (16.30)
Slovenija – Danska (21.30)
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji